درباره شورای ملی مقاومت

در ۳۰ تیر ۱۳۶۰ ، سالروز قیام مردم ایران در حمایت از دکتر محمد مصدق، و یک ماه پس از آغاز اعدامهای دستجمعی مخالفان تشکیل شورای ملی مقاومت توسط آقای مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان مجاهدین خلق ایران، در تهران برای ائتلاف همه نیروهای دمکراتیک مخالف رژیم ولایت فقیه به منظور سرنگونی این رژیم و استقرار دمکراسی در ایران اعلام شد.

 

اجلاس‌ رسمی شورا

 

سخنرانی دراجلاس شورای ملی مقاومت به‌مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس شورا- ۲۷تیر ۱۴۰۰ 

 

اجلاس شورای ملی مقاومت ایران را با گرم‌ترین درودها به خوزستان به‌پاخاسته و هموطنان عرب ما در این استان آغاز می‌کنیم. خوزستان کارون و کرخه، خوزستان نفت و ثروت، در حاکمیت آخوندها خوزستان رنج و تشنگی است. اما حالا، با فریاد العطش به‌پاخاسته‌ است. این عطش آب و عطش آزادی است که همه جا را فرا گرفته است؛ از اهواز تا ماهشهر و دشت آزادگان و بستان و شاوور و کرخه و سوسنگرد و کوت عبدالله و حمیدیه و شوش.

اجازه بدهید اجلاس شورای ملی مقاومت را گردهمایی خوزستان به‌پاخاسته نام‌گذاری کنیم و به‌ یاد ‌شهیدان مظلوم این قیام و به ‌یاد فدیه‌های خوزستان رنج‌ کشیده ما برای آزادی یک دقیقه کف بزنیم.

باسلام به اعضای محترم شورای ملی مقاومت،

دوستان عزیزی که به‌عنوان ناظر و هم‌سنگر و هم‌پیمان، در این اجلاس حضور دارید،

شورای ملی مقاومت ایران،۴۰ساله شد و حالا با پایداری و سرفرازی و عزت و افتخار وارد چهل و یکمین سال حیات خودش می‌شود.

درود و تبریک به همه شما و به همه ایرانیان آزاده و همه ایرانیان به‌دور از دیکتاتوری‌های شیخ و شاه در ایران و در سراسر جهان و تبریک و درود به مسعود بنیان‌گذار شورای ملی مقاومت ایران.

سرفرازی و افتخار در این مقاومت، با پرداخت سنگین‌ترین بهای خونین در تاریخ معاصر ایران به‌دست آمده است. این روزها، علاوه بر اعدام‌های بی‌وقفه، ما در آستانه سالگرد قتل‌عام ۶۷ هم هستیم.

هم چنین امروز، ۲۷تیر از قضا هم‌زمان با سالروز آتش‌بس تحمیلی به خمینی هم هست. آتش بسی که همین مقاومت با ارتش آزادیبخش ملی در سال ۱۳۶۷، آن را بعد از یک‌صد رشته عملیات درخشان با فدیه‌های بسیار، به خمینی تحمیل کرد و خمینی آن را زهر آتش‌بس نام گذاشت. یک جنگ ضدمیهنی با یک میلیون کشته و دو میلیون معلول و مجروح فقط در طرف ایران با شعار فتح قدس از طریق کربلا.

در این روزگار، مردم ایران به سادگی و روشنی می‌گویند: دشمن ما همین‌جاست، دروغ می‌گن آمریکاست.

در آن روزگار هم همه می‌دانیم که خمینی به دروغ می‌گفت دشمن ما عراق است و تنها این مقاومت بود که با شعار صلح و آزادی یارای ایستادگی در برابر آن دجالیت بزرگ و ریختن خون جوانان و تلف کردن منابع و سرمایه های ایران به تنور جنگ را داشت.

تداوم و تکامل راه مصدق

به راستی که تداوم و تکامل تاریخی راه مصدق بزرگ، تأسیس شورای ملی مقاومت ایران است که در ۳۰ تیر۱۳۶۰ توسط مسئول شورا در تهران اعلام شد. از این‌رو به مناسبت سالگرد قیام ملی ۳۰ تیردر سال ۱۳۳۱ ابتدا به تجلیل از مصدق بزرگ میپردازیم و ادای احترام می کنیم به شهیدان و ‌همه هموطنانی که آن روز برای حمایت از پیشوای نهضت ملی ایران قیام کردند. مایه مباهات است که شورای ملی مقاومت در چهار دهه مبارزه بی‌امان باارتجاع و استبداد دینی، مواریث دمکراتیک انقلاب مشروطیت و نهضت ملی ایران را ارتقا داده است. و جایگزین مناسبی عرضه کرده که خواست مردم ایران برای سرنگونی این رژیم و برپایی یک ایران آزاد را نمایندگی می کند.یک نظام دمکراتیک جمهوری، بر اساس رأی مردم و انتخابات آزاد با جدایی دین از دولت ، با برابری و عدالت، با نفی تبعیض جنسی و قومی و دینی، که از خودمختاری ملیت‌های تحت ستم در چارچوب وحدت و تمامیت ارضی ایران دفاع می‌کند. مبارزات بی‌امان این شورا و مسئول آن، در دفاع از مرزهای حیاتی جنبش آزادی خواهی ایران در برابر هجوم و تاراجگری استبداد وحشی و باندها و متحدان داخلی و خارجی آن دستاورد بزرگ مردم ایران است.

راستی که این جایگزین بعد از ۴۰سال نبرد و مجاهدت بی‌وقفه، سرمایه امروز و فردای ایران است.

سلطه مطلقه ولی فقیه بنیاد خدشه‌ناپذیر رژیم

از سالگرد تأسیس شورا در سال گذشته تا امسال، شاهد وقایع مهمی بوده‌ایم. در این بین، نمایش انتخابات و بیرون‌کشیدن جلاد ۶۷ از صندوق‌ها و تک‌پایه کردن استبداد دینی جای ویژه‌یی دارد.

مراجعه به ‌بیانیه‌ها و قطعنامه‌های شورای ملی مقاومت و پیام‌های مسئول شورا از سال‌ ۶۰ تا به‌حال به‌‌روشنی نشان می‌دهد که این شورا درک عمیق و واقع‌گرایانه‌یی از ماهیت ارتجاعی رژیم حاکم ارائه کرده و نشان داده است که این رژیم مسیری جز مسیر سرکوب و انقباض ندارد.

توصیف این مسیر با واژه انقباض هم، از ابتدا توسط همین شورا صورت گرفته و در حقیقت به‌ نظریه مهمی درباره طینت رژیم و استراتژی و سیاست‌های ناگزیر آن اطلاق می‌‌شود.

بر حسب این نظریه:

اول: هژمونی و سلطه مطلقه ولی فقیه بنیاد خدشه‌ناپذیر این رژیم است. چکیده قانون اساسی دست‌پخت خبرگان ارتجاع در سال ۵۸ که یک دهه بعد بازنویسی و تکمیل و آب‌بندی شد، اصل ولایت فقیه است که خمینی بعدا آن را به سلطنت مطلقه فقیه ارتقاء داد.

در اصل چهارم، کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اداری و فرهنگی و سیاسی و نظامی را منوط به ‌تأیید فقهای شورای نگهبان می‌کند که منصوب ولی فقیه هستند.

اصل‌‌‌های ۵ و ۱۰۷ و ۱۰۹ درباره ولایت امر و امامت امت و رهبری امت، توسط ولی فقیه است. اصل ۴۴نظام اقتصادی و مالکیت را منوط می‌کند به محدوده قوانین به اصطلاح اسلام و در اصول بعدی تفسیر آن را به عهده شورای نگهبان می‌‌گذارد. این همان نظام و قوانینی است که خامنه‌ای با استفاده از آن، بخش عظیمی از اقتصاد ایران را به‌ قبضه سپاه پاسداران و بنیادهای وابسته به خودش درآورده است.

اصل‌های ۴۵ و ۴۹ اموال و ثروت‌های عمومی و ارث بدون وارث و ثروت‌های ناشی از رشوه و اختلاس را هم در اختیار حکومت اسلامی البته از نظر آن‌ها، و بیت‌المال قرار می‌دهد و این همان چیزی است که ستاد اجرایی فرمان خمینی و تحت کنترل خامنه‌ای را به‌وجود آورده و ثروت‌اش دست کم ۱۰۰ میلیارد دلار است.

اصل ۵۷، سه قوه مقننه و مجریه و قضاییه را در چنگ «ولایت مطلقه امر و امامت امت» قرار می‌دهد. کلمه مطلقه در بازنگری قانون اساسی در سال ۶۸ به این اصل اضافه شد، یعنی ولایت مطلقه امر.

اصل‌های ۷۲ و ۹۴هم قوانین مصوب مجلس را مشروط به‌ قبول آن توسط شورای نگهبان ولی فقیه کرده است.

اصل ۸۵ مصوبات دولت را هم مشروط به‌تأیید همان شورای نگهبان می‌کند.

اصل ۹۳ تصریح می‌کند که مجلس بدون وجود شورای نگهبان اعتباری ندارد.

اصل ۹۹ انتخابات خبرگان و ریاست جمهوری و مجلس را تحت انقیاد شورای نگهبان درآورده است.

اصل ۱۱۰ انتصاب کلیه مقام‌های اصلی رژیم از سرکردگان سپاه و ارتش و قضاییه، تا فقهای شورای نگهبان و رئیس صدا و سیما را در اختیار ولی فقیه قرار می‌دهد و اصل ۱۱۲ مجمع تشخیص مصلحت را هم به طور کامل، به کنترل ولی فقیه در می‌آورد.

اصل‌های ۱۲۲ و ۱۳۰ و ۱۳۱ هم رئیس جمهور رژیم را گماشته و پاسخگو و منصوب ولی فقیه می‌کند.

در اصل ۱۷۵ صدا و سیما را ابزار دست ولی فقیه می‌کند و با اصل ۱۷۶ شورای عالی امنیت را به‌شعبه‌یی از بیت ولی فقیه تبدیل می‌کند.

در توصیف آن‌چه در این یاسای چنگیزی آمده است، یک‌بار آخوند مشکینی در جلسه بازنگری قانون اساسی در سال ۶۸ گفت: «بهترین کتاب آن … است که موضوع در آن کتاب خوب دیده بشود و آئینه خوبی باشد و ما در (کتاب) قانون اساسی، رهبر را ملاحظه می‌کنیم». (۱) فکر می‌کنم تا این‌جا، هژمونی و سلطه مطلقه ولی فقیه به‌عنوان بنیاد خدشه‌ناپذیر این رژیم، کاملا روشن باشد.

دوم: ولایت فقیه برای حفظ تعادل درونی و بیرونی خود، نیازمند آن است که پی‌در‌پی اجزا و باندهای خود را ببلعد و حذف کند. تک‌پایه کردن رژیم، باریک کردن قاعده حکومت، یا همان منقبض شدن، برای بقای این رژیم ضروری است.

ما این سیر را از گذشته تا به‌حال می‌توانیم ببینیم. از جمله:

به‌‌ استعفا واداشتن بازرگان، اولین نخست‌وزیر خمینی که خود خمینی دولت و نخست‌وزیری او را به‌امام زمان منسوب می‌کرد،

عزل بنی‌صدر اولین رئیس‌جمهور رژیم که خودش می‌گفت نویسنده اصل ولایت‌فقیه در خبرگان بوده،

عزل منتظری، جانشین اعلام‌شده خمینی،

کنار زدن و حذف رفسنجانی که خامنه‌ای را به‌قدرت رساند.

حبس خانگی موسوی و کروبی و خانه‌نشین کردن دو رئیس جمهور دیگر رژیم یعنی آخوند خاتمی و احمدی‌نژاد و زندانی کردن دستیاران آن‌ها…..

سوم: استراتژی انقباض، همواره به ‌موازات چند خط اساسی دیگر ‌اجرا شده است. شامل: عملیات دائمی کنترل و سرکوب و سیاست کشتار در قبال قیام‌ها. هم‌چنین صدور جنگ و تروریسم و بنیادگرایی به ‌کشورهای منطقه و تلاش برای سلطه‌یابی بر این کشورها و بالاخره برنامه بمب‌سازی اتمی و ایجاد زرادخانه موشکی.

چهارم: جزء لاینفک دیگر استراتژی انقباضی عبارت است از: دست‌اندازی بر ثروت و درآمد کشور، تأمین بسیاری از هزینه‌های حفظ قدرت با خالی کردن پی‌ در پی سفره‌های مردم و سرانجام طفره‌رفتن از سرمایه‌گذاری در امور رفاهی و بهداشتی و آموزشی جامعه.

از شروع سال ۱۴۰۰، رژیم با افزایش دستوری قیمت‌ها، یعنی با مصوبات رسمی، قیمت مهم‌ترین مواد خوراکی را بالا برده است. مثل نان، لبنیات، شکر، روغن و شیر. هم‌چنین نرخ کرایه تاکسی و مترو و قیمت محصولات شوینده و لوازم خانگی را هم رسماً بالا برده است. همه این‌ها ‌علاوه بر تحمیل انواع مالیات‌های ظالمانه به توده‌های مردم محروم است.

یک سیاست به‌ مراتب مخرب‌تر رژیم آخوندی، سرازیر کردن اسکناس بدون پشتوانه در جامعه است. با این سیاست در هر یک از سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ ، رژیم حجم پول را بیش از ۴۰درصد افزایش داد (۲) و به این ترتیب تورم را به طرز وحشتناکی بالا برد. این یک چپاول وحشیانه اما ناپیداست. چون جیب‌ها و سفره‌های مردم را بدون آن که متوجه بشوند، خالی می‌کند. وبا همین غارتگری‌ها مردم را به خاک سیاه نشانده است.

پنجم:‌ سیاست انقباضی به‌رغم هیاهوی ظاهری‌اش، کارکرد قدرت رژیم نیست؛ به‌عکس بیانگر ضعف بنیادی آن است. چه آن زمان که خمینی بر جنگ جنایت‌بار خود با عراق اصرار می‌کرد و چه این زمان که خامنه‌ای بر برنامه اتمی یا موشک‌پرانی در منطقه اصرار می‌کند، بله هدف فقط قفل کردن جامعه و دور کردن خطر قیام و مقاومت برای سرنگونی است.

در این زمینه خوب است توجه شما را به ‌یکی از ده‌ها و صدها مورد موضع‌گیری شورا و مسئول شورا جلب کنم که همین دیدگاه را به ‌روشنی ترسیم کرده است. به‌عنوان مثال در اطلاعیه ۲۰ شهریور ۱۳۶۴ مسئول شورا گفته است: «اصرار خمینی برادامه جنگ، به رغم ناتوانی‌های بارز اجتماعی و نظامی او برای کسب پیروزی، نه از موضع قدرت بلکه دقیقا از موضع ضعف است. خمینی جنگی را که بارها ”نعمت الهی“ خوانده است، ادامه می‌دهد تا بر یک جنگ مهم‌تر و اساسی‌تر، که همانا جنگ داخلی او با مردم و مقاومت ایران بوده … سرپوش بگذارد و از سر باز کردن بحران‌ها و نارضایتی‌های عمیق اجتماعی و بروز اختلافات وکشمکش‌های شدید باندهای درونی حکومتش جلوگیری نماید». این همان هدفی است که امروز خامنه‌ای با تک‌پایه کردن رژیم‌اش دنبال می‌کند.

برچیده شدن بساط اصلاحات قلابی

استراتژی انقباضی رژیم، دقیقاً مترادف اصلاح‌ناپذیری آن است. و این همان حقیقت مهمی است که جزء ثابت موضع‌گیری‌های شورای ملی مقاومت در ۴دهه اخیر است. از جمله در مقاطعی که جار و جنجال دو خردادی‌ها تمام فضای سیاسی را گرفته بود. شورای ملی مقاومت بدون هر گونه تردیدی می‌گفت «رژیم ولایت‌فقیه هیچ‌گونه قابلیت استحاله و اصلاح ندارد». و مسئول شورا بارها تکرار می‌کرد که «افعی هرگز کبوتر نمی‌زاید».

شورای ملی مقاومت در این سال‌ها مبارزه سیاسی وسیعی را با توهم ‌پراکنی‌ها و شعبده‌‌بازی‌هایی پیش برد که برای میانه‌رو نشان‌دادن رژیم انجام می‌شد. به‌عنوان مثال در بیانیه ۲۵ فروردین ۱۳۷۸، (۳) تعریف و معیار تشخیص اصلاح‌طلبان واقعی را ارائه می‌کند و توضیح می‌دهد که: «شورای ملی مقاومت ایران معیار تشخیص استحاله‌طلبان قلابی از اصلاح‌طلبان واقعی را تحمیل‌کردن انتخابات آزاد به رژیم بر اساس اصل حاکمیت مردم می‌داند».

شورا بارها توضیح داده که نظام حاکم به‌دلیل تضاد آشتی‌ناپذیرش با حاکمیت مردم و حقوق شهروندان، اراده و ظرفیت رفرم، گشایش و استحاله ندارد. در این میان هدف واقعی باندهای اصلاح‌طلب، طولانی‌ترکردن عمر همین رژیم پیرامون «عمود خیمه نظام» است.

اما شعبده انتخابات اخیر رژیم، مراسم خاکسپاری سیاسی اصلاح‌طلبان قلابی شد، پاسداران سیاسی و مستخدمان اپوزیسیون‌نمای ولایت را به‌ عزا نشاند و اصحاب مماشات را آچمز کرد. قیام دی ۹۶، پایان ماجرای اصلاح طلب و اصول‌گرای رژیم را اعلام کرد و از آن‌جا اصلاح‌طلبی دروغین به ‌اغما رفت. سپس حدت‌یافتن قطب‌بندی میان مقاومت مردم ایران با رژیم، دیگر فضایی برای حیات انگلی آن‌ها باقی نگذاشت. تا این که در انتخابات نمایشی اخیر، به ‌کلی مردار شدند.

با این همه گمان نکنید که این خیانتکاران حرفه‌یی هرگز از دفاع از بقای ولایت فقیه در برابر قیام و سرنگونی دست برمی‌دارند. خیر هرگز. در آستانه انتخابات کذایی رژیم، مدیران رسانه‌های موسوم به ‌اصلاح‌طلب با عجله به‌ نزد جلاد ۶۷ شتافتند و با او بیعت کردند و در اولین روز‌های بعد از شعبده انتخابات، سردمدار آن‌ها آخوند خاتمی که قبلا لاجوردی دژخیم را خدمتگزار مردم خوانده بود، این‌بار رئیسی جلاد را منتخب مردم نامید و برای موفقیت او دعا کرد. و در عین حال از یاد نبرد که با مجاهدین و جبهه براندازی، مرزبندی کند. (۴) حالا، در همین روزها، اصلاح‌طلبان کذایی در حال عجز و لابه هستند که شاید سرجلاد، پست و مقام و نواله‌یی از قدرت به ‌آن‌ها بدهد.

واضح است که وقتی بساط اصلاحات پوشالی برچیده می‌شود، دیگر فضایی برای رنگ‌آمیزی سرداران سپاه به‌عنوان رهبر اپوزیسیون و سپس ظاهر کردن آن‌ها در تلویزیون حکومتی برای قدرت‌نمایی توخالی باقی نمی‌ماند، دیگر علم‌کردن سایت‌ها و رسانه‌های مخالف‌نما بی‌فایده می‌شود و دیگر خیمه‌شب‌بازی مستخدمانی که باید رل اپوزیسیون بازی کنند و خود را منتقد مجاهدین بنامند، از دور خارج می‌شود. پرده‌ها کنار می‌رود و حقیقت صحنه سیاسی ایران آشکار می‌شود. به ‌قول مسئول شورا: «از ۳۰خرداد ۱۳۶۰دو قطب بیشتر وجود ندارد: جبهه خلق و مقاومت و آزادی، در برابر ولایت فقیه و جبهه ارتجاع و دیکتاتوری و حفظ نظام و رژیم قتل‌عام». (۵)

حقانیت مواضع شورای ملی مقاومت

می‌خواهم نتیجه بگیرم که شورای ملی مقاومت قبل از هر چیز به ‌دلیل تعهد خود برای سرنگونی استبداد مذهبی، بر طینت واقعی رژیم تأکید کرد و از این طریق برای استمرار جنبش مقاومت راه گشایی کرد. آن هم در زمانی که بسیاری با چپ‌نمایی به موازات ولی فقیه و سپاه پاسداران به‌جای ارتجاع، آدرس عراق یا امپریالیسم آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل را می‌دادند. یا این‌که به دنبال اصلاحات موهوم در درون رژیم بودند.

این هم روشن است که دیگر نه مماشات‌گران می‌توانند با ادعای وجود میانه‌روها در داخل رژیم معامله و رابطه خودشان را توجیه کنند. نه رژیم می‌‌تواند جنایتکاران دست‌پرورده خود را با لباس‌های اتوکشیده به ‌نام اصلاح‌طلب طرف حساب غربی‌ها کند. وزیر خارجه پیشین ایتالیا، در گردهم‌آیی امسال مقاومت گفت: «سال‌ها خودم به‌عنوان وزیر خارجه ایتالیا و کمیسیونر اروپا با نمایندگان رژیم و بعضاً با به‌‌اصطلاح اصلاح‌طلبان، در ارتباط بودم. آن‌ها خیلی خوب فریب می‌دهند و مواضع‌شان را پنهان می‌کنند».

نخست وزیر اسبق ایتالیا نیز، درباره سوابق تلاش‌های اروپا برای میانه‌رو‌کردن رژیم یادآوری کرد: «بسیاری از شما می‌گفتید غیر ممکن است بتوانید به چنین نتیجه‌یی دست بیابید. اما ما سعی خود را کردیم و شکست خوردیم».

تک‌پایگی، احتضار سیاسی خامنه‌ای

سیر وقایع این حقیقت را به ‌روشنی نشان می‌دهد که انتصاب سرجلاد، برخاسته از ضعف و اضطرار رژیم است. طرح آن‌چه خامنه‌ای از آن به‌عنوان «دولت جوان حزب‌اللهی» اسم برد، چند ماه بعد از قیام ۹۶در بیت ولی فقیه ریخته شد. قیام دی ۹۶، قیام سراسری تیر ۹۷، قیام سراسری مرداد ۹۷ و قیام‌های پرقدرت دیگری هم‌چون کازرون، خرمشهر و برازجان برای خامنه‌ای تردیدی باقی نگذاشت که اداره رژیم به‌ سیاقی که تا به‌حال بوده دیگر عملی نیست. و به ‌این نتیجه رسید که باید با آرایش سیاسی جدیدی در مقابل قیام‌ها خط ببندد.

در ۲۴ بهمن ۹۷، خامنه‌ای بیانیه «گام دوم انقلاب»‌ یعنی ارتجاع را صادر و اعلام کرد که رژیم‌اش «تجدید‌نظر پذیر و اهل انفعال نیست … و به ‌اصول و مرزبندی‌های خود به ‌شدت حساس است». (۶) اولین گام مهم او در این مسیر، انتخابات فرمایشی مجلس در سال ۹۸ بود. که ترکیبی از پاسداران و اوباش نزدیک به ‌بیت را، تحت ریاست سرچماق‌دار رژیم، پاسدار قالیباف در مجلس ارتجاع جور کرد. این ترکیب از نظر یک‌دستی و اتحاد عمل در پیشبرد منافع سپاه پاسداران نسبت به‌تمام تاریخچه رژیم، بی‌سابقه است.

گام دیگر، کشتار بزرگ درجریان قیام آبان بود که نشان داد خامنه‌ای، رژیم خود را در لبه پرتگاه می‌بیند و فقط با خون‌ریزی بزرگ می‌تواند سقوط آن را موقتاً عقب بیندازد. نتیجه این‌که این احتضار سیاسی خامنه‌ای است که در محاصره قیام و شعله‌های خشم مردم، ناگزیر از تک‌پایگی شده است.

حقیقت این است که این تحول، رژیم را وارد شرایطی کرده که به‌طور کیفی با هر زمان دیگری متفاوت است. کانون قضایا این است که تک‌پایه کردن‌ رژیم فقط با جلادی امکان‌پذیر است که خودش از مهم‌ترین نقاط خصومت میان جامعه ایران و رژیم حاکم است.

بله، قلب داستان، بارز‌ شدن شرایط سرنگونی این رژیم است. به‌همین دلیل خامنه‌ای حتی علی لاریجانی، پاسدار دست‌پرورده خود را هم در انتخاباتش تحمل نکرد. در حالی که او به‌ مدت ۲۷سال جانشینی رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران، ریاست رادیو تلویزیون، دبیری شورای عالی امنیت و ریاست مجلس ارتجاع را برعهده داشت.

بنابراین مسیری که خامنه‌ای در پیش گرفته، مسیر قفل‌شدگی و انسداد است. مسیر بسته‌‌شدن میدان‌های مانور رژیم است. این مسیر در سرشت خود، هرگز توانایی‌ها و ظرفیت‌ها و محرک‌های جدیدی برای گشودن معضلات بی‌شمار جامعه ایران ایجاد نمی‌کند.

در نتیجه می‌بینیم که مذاکرات رژیم با آمریکا برای احیای برجام تاکنون به جایی نرسیده و ارگان رسمی سپاه پاسداران می‌نویسد که : «احیای برجام، هیچ‌تر از هیچ» است. (۷)

از آن‌جا که خامنه‌ای مسیر اصلاحات را به‌کلی گل گرفته و وارد شدن به ‌آن را برای هژمونی خود خطرناک می‌داند، پس هرگونه گشایش و بهبودی در امور اقتصادی و اجتماعی هم نامتصور است.

درهمین روزها شاهدیم که آمار جانگداز قربانیان کرونا از ۳۳۰هزار قطعا ًفراتر رفته است. حقیقت این است که این رژیم، ارمغانی جز مرگ و اعدام و قتل‌عام و سد بستن در برابر قیام با کلان تلفات انسانی، ندارد واکسن هم به عمد از مردم ایران دریغ شده و همه را جان به‌لب کرده است.

امروز بیکاری،‌ رکود تولید، فجایع زیست محیطی، فرار سرمایه، نرخ منفی رشد اقتصادی، تورم سهمگین، زوال ارزش پول ملی و بحران آب و برق بی‌داد می‌کند.

فقر همه گیر شده، گرسنگی میلیون‌ها نفر را به‌ کام خود کشیده، و بیکاری و از دست رفتن شغل‌ها، همه را به‌ستوه آورده است و نابودی روزانه کسب و کارها، بسیاری زندگی‌ها را متلاشی کرده و زنان و جوانان از اختناق و محرومیت می‌سوزند.

چنین است که کوه مطالبات انباشته جامعه و طغیان اعتراض‌ها راه‌حلی ندارد و آخوندها لاجرم، قیام‌ها را در برابر خود خواهند یافت. همین امروز هم اعتراض‌ها از زیر خاکستر کرونا سر بلند کرده است. از قیام محرومان و سوخت‌بران مظلوم سراوان بلوچستان تا قیام مردم یاسوج، از درگیری مردم دلیرشهرهای الشتر و آبدانان با پاسداران، تا اعتراض‌های سراسری مکرر بازنشستگان و معلمان و تظاهرات کشاورزان و دامداران شریف اصفهان و یزد و دامغان. هم‌چنین اعتصاب سراسری کارگران پتروشیمی و صنعت نفت و گاز، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها که بیش از سه هفته است جریان دارد و اعتراض‌های مردم قهرمان خوزستان که هم‌چنان ادامه دارد با شهدای آن و دستگیری‌های روزانه.

این صدای پای قیام‌های بزرگ سراسری است که شنیده می‌شود. در همه این اعتراض‌ها صدای پای قیام‌ها شنیده می‌شود.

روی کار آوردن یک سرجلاد، شاخص وضعیت اضطراری و شکننده‌یی است که در آن اقدام‌های رژیم برای حفظ قدرت خود، هر روز در جامعه ایران انگیزه قیام و شورش ایجاد می‌کند. مهم‌ترین خصلت شرایط حاضر، اضطرار حاکم بر رژیم است. به‌ این معنی که:

هر روز و هر ساعت باید آماده فوران شورش‌ها و قیام‌ها در این یا آن شهر شورشی باشد.

هر روز و هر ساعت باید در کابوس طغیان ارتش گرسنگان باشد،

هر روز و هر ساعت باید با عملیات کانون‌های شورشی مقابله کند،

هر روز باید منتظر پیامدهای سیاسی و نظامی موشک‌پرانی‌ها و آتش‌افروزی‌های خود در منطقه باشد.

و هر روز و هر ساعت باید نگران از هم‌گسیختگی بیشتر در قوای سرکوبگر خود باشد.

آلترناتیو دمکراتیک در مسیر پیروزی

دکتر مصدق گفت: «در سراسر عمر ملل، قرن‌ها می‌گذرد تا یک‌بار فرصتی پیش آید و آن‌ها را به طرف هدف مطلوب بکشد…البته تحولات اجتماعی که با سرنوشت هر مملکتی بستگی دارد کوچک نیست و بدون تحصیل رنج، گنج حاصل نمی‌شود».

بله، در عمر رژیم‌های مستبد و ضدمردمی از جمله رژیم ولایت فقیه، کم نیست مقاطعی که از دینامیسم‌های اساسی خود تهی شده و امکان حرکت از آن‌ها سلب می‌شود. اما این شرایط تنها در صورتی می‌تواند فرصتی برای آزادی مردم ایران بسازد که مانند میهن ما، جنبش و مقاومت آزادی‌ستانی از دل جامعه برخیزد و این امکان و استعداد را به‌فعلیت برساند. والا هر بهاری به سرعت به خزان می انجامد. این‌جاست که نقش آلترناتیو دمکراتیک در مسیر پیروزی و به‌سوی پیروزی با کانون‌های شورشی و ارتش آزادی برجسته می‌شود.

در هفته‌ گذشته، گردهم‌آیی سالانه مقاومت تأثیر تعیین‌کننده‌یی در آوار‌کردن نتایج منفی انتخابات جلاد‌نشان بر سر خامنه‌ای، ایفا کرد. این گردهم‌آیی محل تلاقی گرایش‌های سیاسی مختلف جامعه بین‌المللی بود که همه در محکوم کردن رژیم قتل‌عام و ضرورت محاکمه بین‌المللی رئیس جمهور رسوای آن به‌ جرم نسل‌کشی به ‌اشتراک نظر رسیدند و به همین‌خاطر غیظ و کین رژیم و باندهای مختلف آن یکبار دیگر به نحوی دیوانه‌وار علیه این مقاومت و اجزاء آن فوران کرد.

اما خوشبختانه امروز با اطمینان می‌توان گفت که همین مقاومت، ضرورت حسابرسی از رئیس جمهور جلاد رژیم را در صحنه بین‌المللی جا انداخته است. واکنش‌های جنون‌آمیز آخوندها و مقامات ریز و درشت و رسانه‌های حکومتی و طیف عوامل و مزدوران رژیم و پشتیبانان و رسانه‌های آخوندنشان، ترس و وحشت از قیام و سرنگونی و حرکت یک جنبش بزرگ و آلترناتیو دمکراتیک در مسیر پیروزی را بازتاب می‌کنند.

مردم ایران بر آنند که بر کرونای ولایت پیشی بگیرند. این پیام خیزش‌های وقفه‌ناپذیر است.

ما از جامعه بین‌المللی و مشخصا از آمریکا و اروپا و ملل متحد می‌خواهیم حکم خمینی برای قتل‌عام زندانیان سیاسی درسال ۶۷ را یک نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت اعلام کند. ما برای محاکمه رئیسی و تحریم او در مجامع بین‌المللی وارجاع پرونده حقوق‌بشر ایران، به‌ویژه پرونده قتل‌عام ۶۷ و کشتار آبان۹۸، به ‌شورای امنیت فراخوان داده‌ایم و بر آن پا می‌فشاریم.

زمان آن است که آخوندها را وادار به‌سرکشیدن جام زهر حقوق‌بشر کنیم. این رسالت با مقاومت و قیام و با ارتش بزرگ آزادی البته و قطعا دست‌یافتنی است.

روز بیست و پنجم تیر، سالروز فتح تهران توسط مجاهدان و رزمندگان انقلاب مشروطیت ایران علیه استبداد سلطنتی بود که در سال ۱۲۸۸ از رشت و اصفهان برخاستند و تهران را از اشغال نیروهای مستبد و سلطه شاه و شیخ آزاد کردند.

دور نیست که تهران عزیز ما باز هم توسط ارتش قیام و آزادی از چنگ استبداد دینی و آخوندهای اشغالگر، آزاد شود.

سلام بر قیام و آزادی

سلام بر مردم ایران و کانون‌های شورشی

سپاس و درود بر همگی شما

 

 

   

سخنرانی های اعضای محترم شورا ، اجلاس شورای ملی مقاومت در آغاز چهلمین سال تاسیس شورا - ۲ تا ۵ مرداد ۱۳۹۹     

                                    

دکتر منوچهر هزارخانی، مسئول کمیسیون فرهنگ و هنر شورای ملی مقاومت ایران
به مریم و به بقیه رفقایی که در آلبانی گوش می‌کنند به خود شما این حرف را دارم بزنم که به عقیده من، دارید مأموریت بسیار خطرناکی رو شما انجام می‌دید. من تصور می‌کنم که اغراق نیست اگر بگم یک عملیات انتحاریه. برای این‌که میزان نفرت رژیم رو از کل مقاومت به‌خصوص از شما می‌دونیم. با همه اینها اگر عملیاتی است لازم، حتماً انجام بدین، دیگه این رو سفارش می‌کنم و به‌قول شما، اگرم لازمه دعا بکنیم ما لامذهب‌ها (که خداوند شما رو حفظ کنه)... اون هم بگین که دعا بکنن. البته خدا به حرف ما گوش نمی‌ده ولی خب ما کار خودمون رو می‌کنیم. این‌که به خود شما بگم تا بقیه دوستان هم خسته نباشید و عرضم به حضورتون که ادامه بدید تا آخر، این حرفهایی که با شما داشتم و با دوستانی که اونجا هستند و لابد نقش بسیار مهمی دارن عرض کردم، که به‌نظر من عملیاتش عملیات انتحاریه؛ کاری که داره الآن می‌کنید. چون جنبش مقاومت الآن اون در راسشه. و جنبش مقاومت رو به اسم مریم رجوی می‌شناسن. به‌اصطلاح منشور ده ماده‌ایش که الآن چیز شده، خلاصه شده، یا فشرده شده و در چند ماده بیان می‌شه، درست همان ماده‌هایی است که دیگران منتظرن ببینند چی می‌گه چیز فقط شعار نمی‌ده، سیاستش چیه، چکار می‌خواد بکنه اینا، در این خلاصه شده، مریم الآن در رأس قرار داره. جنبش مقاومت رو به اسم اون می‌شناسن و واقعاً آرزو می‌کنم که موفق باشه. واقعاً آرزو می‌کنم که موفق بشن واسه این که چه بهتر از این که یک پروسه چهل ساله‌ای طی شده حالا داره به نتیجه می‌رسه. البته خود رهبران مقاومت بارها تذکر داده‌اند، گفته‌اند، قید کرده‌اند برای کسایی که خوب حالی‌شون نمی‌شه و حالیشون کردن که ما برای گرفتن قدرت قیام نکردیم و قصدمون فقط گرفتن قدرت نیست. من گمان می‌کنم که این مسأله در خارج کشور اصلاً فهمیده نمی‌شه. اصلاً فهمیده نمی‌شه. در داخل کشور به‌مناسبت زندگی که اون ها داشتند و کردند و این چهل سال رو گذراندن و اینا خوب فهمیده می‌شه، به‌اصطلاح روزنامه‌هایی که خونده می‌شه در روز، در ایران، می‌گن که خود مجلسیها هم به این نکته رسیدن که اگر دیر بجنبیم همه ماها سوار یک کشتی هستیم. من امید فراوان دارم به این‌که من که همه اونها غرق بشن ولی اونا خودشون دارن نهایت کوششو می‌کنن واسه این‌که حفظ بشن. ۴۰سال پیش که شورا رو تشکیل دادیم در طی این مدت البته جزر و مدهای بسیاری داشتیم. شورا اکیپی، مقاومت آخرین گروهی بود که به تبعید اومد. پیش از اون تمام کسان دیگر که از یا ناراضی بودن از جمهوری اسلامی از امام امت و یا می‌ترسیدن از عواقبش، اومده بودن، یعنی من منظورم آدمهای سیاسیه، ما آخرین نفرهایی بودیم که اومدیم و طی این چهل سال مقاومت کردیم، سخت بود. نقش مسئول شورا خیلی مهم بود، در این وسط. هم خوش فکره، هم معتقده به کاری که می‌کنه، و هم شهامت ریسک کردن رو داره. چندین بار در طول این ۴۰سال ما این رو امتحان کردیم دیگه، امتحان کردیم، خیلی طبیعیه که آدمهایی که جمع می‌شن یه جا و از افقهای مختلف فکری و سیاسی و فرهنگی میان، خب بتونند با خودشون به تفاهمی ایجاد بکنند، به همین دلیل هم ما خیلی رفت و آمد داشتیم، می آمدن و می‌رفتن و می‌آمدن و می‌رفتن ولی خب نقش اون مسؤل شورا این بود که توازن این چیز رو نگه داره و در این زمینه موفق بود. یعنی نتیجه‌اش را حالا، حالا داریم می‌بینیم بعد از ۴۰سال، موفق بود و، الآن که نگاه می‌کنیم توی صحنه داخلی ایران فقط یک سازمان وجود داره، سازمان مجاهدین خلق و یک انقلاب که اونم تو راهه. اون هم داره میاد. نکته خیلی مهمی که هست این وسط، حالا من باز بر می‌گردم به چیز به مسئول شورا، اون پرونده شورای ملی مقاومت رو در خارج کشور اونجایی که ما توش هستیم به‌طور کلی انگار که داره با مردم داخل حرف می‌زنه، باز کرد. تفسیر خودش رو از پیام فرستاده خدا، به فرستاده خدا عقیده داشت ولی پیام خودش رو ترجمه کرد و گذاشت جلوی پیامی که خمینی داشت می‌داد، از رسول فرستاده خدا. این کار مهمی بود، خیلی کار مهمی بود. حالا غبار زدایی البته بی‌زحمت هم نبوده، تحمل چیزاش هم آسون نبوده تحمل نتایجش هم یا پیامدهایش، ولی کرد این کار را و این کار بسیار مهمی بود به‌نظر من، جنبش مقاومت را تبدیل کرد به یک مقاومت آرمان‌گرا که به‌لحاظ سیاسی می‌دونه چی می‌خواد و می‌دونه چکار می‌خواد بکنه. خیلی مهمه، این امر خیلی مهمه و من فکر می‌کنم که اگه در خارج کشور، دولتها، محافل از کشورهای مختلف و این پا و اون پا می‌کردن واسه اینه که یقین بکنن که روی شانس برنده دارن بازی می‌کنند.

سختشونه که باور کنن. سخته شونه، منتهی الآن دیگه این‌قدر جا افتاده هست، و این‌قدر هیچکی دیگه نیست، تو میدون، که دیگه مجبورن بگن. میشه اینجوری حساب کرد که خب حالا ما مجبوریم با اینها کنار بیایم.

مریم رجوی: با تشکر از آقای دکتر هزارخانی اگه صدای من رو می‌شنوید دلم می‌خواد بهتون بگم که مثل همیشه پایدار و مقاوم و جنگ‌آور در همه صحنه‌ها هستید. این روش از جلسه شورا بار اوله ولی شما ماشالله با روحیه مقاوم نشسته‌اید و دارید ادامه می‌دید کاش وقت می‌بود فرصت کمه ولی کاش وقت می‌بود از خاطرات زیباتون از همه جلسات شورا در این سال‌ها به‌خصوص روزهای سختی که این شورا داشت و شما مستحکم و استوار با مسئول شورا با مسعود در همه نشیب و فرازها در واقع چون کوه ایستادید و این نتیجه‌اش رو هم‌چنان که خودتون گفتید نتیجه بعد از چهل ساله، به هرحال امیدوارم که خاطرات بسیار درس آموز شما در فرصتی برای ما بازگو بشه. با تشکر زیاد از شما آقای دکتر خیلی ممنون.

 

 

منوچهر هزارخانی: اجلاس شورای ملی مقاومت در آغاز چهلمین سال تاسیس شورا - ۲ تا ۵ مرداد ۱۳۹۹ 

 

مهدی ابریشمچی مسئول کمیسیون صلح شورای ملی مقاومت
با سلام . با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان و هم‌سنگران شورایی و ناظران گرامی اجلاس شورا، و سپاس و تشکر واقعاً در همین بدو صحبتم از همه هم سنگران و رفقایی که از آغاز این اجلاس تا الآن صحبت کردند، واقعاً از همه حرف هاشان از تک‌تک کلماتشان فرا گرفتم. واقعاً به اوج رفتم و کیفیت این شورا را در کلام تک‌تک شما

برادران و دوستان، خواهران و همرزمانم دیدم. اجازه بدین من هم صمیمانه‌ترین تبریکات و تهنیتهای سازمان مجاهدین را به‌عنوان نماینده سازمان در شورا تقدیم بکنم به‌مناسبت چهلمین سال تولد پر خیر و برکت شورای ملی مقاومت به شما و تمامی مبارزین راه آزادی و خلق قهرمان ایران و به‌خصوص به مسعود بنیانگذار و مسئول شورای ملی مقاومت و به خواهر مریم رئیس جمهور شورا . من هم مثل همه این روزها غرق شور و افتخار هستم به‌مناسبت پیروزی بزرگی که در جریان برگزاری کهکشان کهکشانها گردهمایی سالانه مقاومت مردم ایران به دست آمد.

دوستان عزیز امروز دیگه فکر می‌کنم برای بسیاری آشکار شده که این شورا، این آلترناتیو، نه فقط توانمنده برای پایداری ایستادگی در راه آزادی برای مردم ایران بلکه در عین‌حال از توانمندی و مدیریت و رهبری بی‌نظیری برای ادامه این راه و پایه‌گذاری ایران آزاد و آباد برخورداره . اجازه بدهید من حرف‌هایم را با صحبت‌های زیبای دوست هم‌سنگر عزیزم آقای منوچهر هزارخانی عضو برجسته شورای ملی مقاومت و یکی از صمیمی‌ترین یاران مسئول شورا آغاز کنم که راز و رمز پیموده شدن این مسیر را طبق معمول در کوتاه‌ترین و در عین‌حال رساترین بیان ابراز کرده . منوچهر میگه عینا میخونم . وقتی که به گذشته نگاه می‌کنم البته در این راه مقاومت خیلی افت و خیز داشته، درست به همین دلیل از اینجا می‌شود و من می‌توانم شخصاً نتیجه بگیرم که اینها حتماً کسانی هستند که یک سیاست سالم و یک صداقت خالص در آنها وجود داشته، یک سیاست سالم و یک صداقت خالص در آنها وجود داشته که از تمامی این چیزها عبور کردند. در واقع در یک‌کلام مسئول شورای ملی مقاومت ایران در رأس شورا پیشبرد همین دو عنصری را که منوچهر بهش اشاره کرده در مراحل مختلف وجهه همت خودش قرار داده . دوستان عزیز در اینرابطه گفتنی بسیاره و بسیار گفتید به زیباترین شکل من هم به چند نکته به‌طور فشرده اشاره می‌کنم. از آنجایی که من هم از کسانی بودم که افتخار داشتم از فاز سیاسی شاهد بودم تلاشهای مسئول شورا را تلاشهای مسعود را . من در فاز سیاسی شاهد بودم که مسعود در پیچیده‌ترین و خطیرترین و پر ریسک‌ترین شرایط با تمام قوا به‌دنبال پایه‌گذاری یک ائتلاف ملی در راستای شعار آزادی بود تا آنجایی که حتی مرکزیت سازمان مجاهدین در ابتدا از ریسک‌پذیری مربوط به این طرح‌هایی که مسعود ارائه می‌کرد شگفت‌زده می‌شد . به‌عنوان یک نمونه همه شما می‌دانید که در آن شرایط با حاکمیت مطلق خمینی، احزاب کردی در چه شرایط خطیری به‌لحاظ سیاسی قرار داشتند و چه تضادی بین رژیم آخوندی و این احزاب وجود داشت. با این حال مسعود به ما توصیه کرد که با نماینده‌های آنها در دفتر مرکزی سازمان یعنی بنیاد علوی به‌طور اعلام شده ملاقات کنیم و از آنها پشتیبانی کنیم تا راه آنها را به سمت جنبش سراسری باز کنیم و باز نگهداریم و یا در لیست انتخاباتی سازمان به‌مناسبت انتخابات مجلس، مجلس شورای ملی در راستای پایه‌گذاری همین مسیر شورایی کاملاً برجسته و واضح بود . ولی من دلم می‌خواهد یکی از فرازها را کمی بیشتر توضیح بدهم و آن مربوط هستش به پرواز بزرگ، آن لحظات موقعی بود که بعد از تأسیس شورا ما در مرکزیت سازمان از برادرمان مسعود درخواست کردیم که برای جلوگیری از تکرار تجربه ضربه شهریور ۵۰ به خارج کشور منتقل بشه و اون پس از مخالفت بسیار وقتی قانع شد. وقتی ما ریسک وحشتناک این طرح را یادآوری کردیم

گفت مگه شما توجه ندارین

برای پیشروی یک سازمان مستقل یک آلترناتیو مستقل

باید ریسک پذیرفت. کجا ما بدون پذیرفتن ریسک تونستیم پیشروی کنیم که الآن بتوانیم . ما باید برای پیروزی هایمان ریسک روی بالای خودمان را بپذیریم

دوستان عزیز شورایی این مضمون مشترک تمامی گام‌ها، گام‌های کیفی شوراست که به رهبری مسعود برداشته شده . صحبت شد از طرح صلح شورای ملی مقاومت. مگر این طرح ریسکش از کجا پرداخت شد مگر پرواز به عراق از کجا بهایش پرداخت شد ریسکی که مسعود اینجا پذیرفت خیلی وقتها از ریسک شهادت بالاتره ریسک سوختن سیاسی سازمان مجاهدین و شورای ملی مقاومت . ولی همان‌طور که دکتر هزارخانی گفته وقتی که راه درسته اون تصمیم می‌گیره و بهایش را می‌پردازه و قدم در این راه می‌گذاره و این کار را کرد . باز هم من فکر می‌کنم خیلی از اعضای قدیمی شورای ملی مقاومت داستان تصویب طرح خود مختاری کردستان ایران را در شورای ملی مقاومت به‌خاطر دارند با مجموعه تضادهایش.

که حل تضاد تصویب خودمختاری کردستان ایران در شورایی که در راسش بنی صدر هستش

چقدر سخت و مشکل بود مسأله دیگه دوستان عزیز اشاره هم شد بهش همه ما که توی شورای ملی مقاومت بودیم می‌دانیم مناسبات دمکراتیک واقعاً موجود در داخل شورا در هیچ حزب و ائتلاف دیگه‌ای سابقه نداره. من از نزدیک این افتخار را داشته‌ام مثل خیلی از شماها که شاهد باشم به این‌که آفریدن این مناسبات، در درون شورا گاه برای تصویب یک بند از یک طرح واقعاً ساعتهای طولانی خون دل و صرف وقت از طرف مسئول شورا را می‌خواست و گفتگو و گفتگو و گفتگو بعضی وقتها برای یک بند نه تنها چندین ساعت گاهی از روزها می‌گذشت تا این‌که شورای ملی مقاومت هم وحدتش حفظ بشه دمکراتیزمش حفظ بشه و هم مرز مشترک و فصل‌مشترک افراد با (تعاطی) افکار به هم دیگه نزدیک بشه و به این ترتیب این سنت در درون شورا خلق شد و حفظ شد . بله ما اوج دمکراتیزم را با اوج حفظ وحدت شورایی به‌دست آوردیم. من فقط اینجا اشاره می‌کنم و می‌گذرم بسیاری از نکات را برادر عزیزم بهنام گفت . دوستان عزیز! بهتر از هر کس دشمن نقش مسعود را در ارتقاء شورا بقاء شورا پیشروی شورا میدونه به همین دلیله که تمامی حمله‌ها و هجومها چه نظامی و چه سیاسی و چه تروریستی متمرکزه روی اون روی رهبری این مقاومت.

بله این راز و رمز پایداری بقا و ارتقاء شورای ملی مقاومته و ما ایمان داریم که آغاز چهلمین سال حیات مبارک شورای ملی مقاومت نوید بخش ایران آزاد آباد و شکوفا برای تمامی مردم میهنمان هست و من و ما به‌عنوان سازمان مجاهدین خلق ایران در حضور خواهر مریم و اعضای محترم شورا تحقق چنین آینده‌ای را به‌عنوان تعهد مان در قبال مسئول شورای ملی مقاومت اعلام کرده و بر آن پایداریم. پیروز باشید.

 

 

مهدی ابریشمچی مسئول کمیسیون صلح شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

مهدی سامع مسئول کمیسیون صنایع
اعضای محترم شورای ملی مقاومت ایران، خانم‌ها آقایان، رفقا خواهران و برادران از طرف خودم و از طرف رفقایم در سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران آغاز چهلمین سال حیات شورای ملی مقاومت ایران را به همه شما و به همه رزمندگان راه آزادی و عدالت و نیروهای انقلاب دموکراتیک مردم ایران شادباش می‌گویم.

۳۹سال، ۳۹سال از حیات شورای ملی مقاومت که به ابتکار همرزم مجاهد مسعود رجوی پایه‌گذاری شد می‌گذرد؛ چهلمین سال حیات این شورا به‌عنوان پایدارترین و طولانی‌ترین ائتلاف سیاسی در تاریخ ایران همزمان است با آغاز قرن ۱۵ خورشیدی. طی یکصد سال گذشته زنان و مردان آزادیخواه میهن ما در مبارزه با دیکتاتوری سلطنتی و دینی هزینه‌های کلانی پرداخته و البته دست‌آوردهای گرانقدری نیز داشته‌اند از این فرصت استفاده می‌کنم و یاد و نام همه شهدای راه آزادی از انقلاب مشروطه تا شهدای دهه۶۰ و قیامهای سالهای ۸۸، ۹۶ و ۹۸ را گرامی می‌دارم با ستایش از مقاومت زندانیان سیاسی و عقیدتی که تحت شدیدترین شکنجه‌ها و رفتارهای ضدانسانی قرار دارند؛ و ادای احترام به خانواده‌ٔ شهدا و زندانیان سیاسی به همه آنها درود می‌فرستم و برایشان موفقیت و سرفرازی آرزو می‌کنم.

دوستان عزیز خیزش سترگ و پرتوان مردم ایران در هفته آخر آبان سال گذشته یکبار دیگر بر این واقعیت مهر تأیید زد که تضاد اصلی مردم ایران با رژیم حاکم در تمامیت آن است و این تضاد آشتی‌ناپذیر است. این نکته اصلی‌ترین عامل وحدت نیروها و شخصیت‌های تشکیل دهنده شورای ملی مقاومت است که برای استقلال، آزادی و حاکمیت مردم مبارزه می‌کنند و با رژیم‌های شاه و شیخ مرزبندی قاطع دارند. تمامی تلاش‌های دشمنان داخلی و خارجی مردم ایران و توطئه‌های ولایت ننگین خامنه‌ای علیه مقاومت سازمان‌یافته مردم ایران، به‌خاطر همین مرزبندی است. رفتارهای نرم‌افزاری جمهوری اسلامی علیه شورا و مقاومت مردم ایران، نشر دروغهای گوناگون، تزریق گفتمانهای انحرافی به درون نیروهای مخالف رژیم، پخش روزانه انبوهی اراجیف سخیف علیه مقاومت ایران به‌خاطر پایداری و پافشاری بر همین مرزبندی است.

حکومت جلادان و شیادان همیشه دروغ می‌گوید مسأله مهم اما این است که برخی از کسانی که خود را در اپوزیسیون تعریف می‌کنند دروغهای حکومت علیه شورای ملی مقاومت و نیروها و شخصیت‌های تشکیل دهنده آن را آگاهانه و یا ناآگاهانه تکرار می‌کنند. چپ مارکسیستی به‌عنوان یکی از سه تهدیدی که خامنه‌ای در روز یکشنبه ۲۸اردیبهشت امسال از آن نام برد باید گفتمانهای تولیدشده از جانب نهادهای امنیتی رژیم را به درستی درک کرده و آن را افشا کند آن‌گونه که ما می‌کنیم. دستگاههای امنیتی نظام در یک سلسله دروغهای سخیف مناسبات درونی شورا را نشانه گرفته که گویا این مناسبات دموکراتیک نیست به‌عنوان نماینده یکی از نیروهای عضو شورا گواهی می‌دهم که اعضای این شورا ضمن تعهد مشترک به امر سرنگونی رژیم ولایت فقیه و مرزبندی با شاه و شیخ هیچ مانعی برای فعالیت مستقل ایدئولوژیک، سیاسی و تشکیلاتی دیگر اعضای شورا ایجاد نکرده و نمی‌کنند و به کثرت‌گرایی درون شورا متعهد و وفادار بوده و آن را به‌رسمیت می‌شناسند.

دوستان عزیز

آنچه اکنون در میهن ما می‌گذرد انکشاف بحران و شرایط انقلابی است که از سال۱۳۸۸ آغاز شد.

خیزشهای پردامنه در دیماه ۱۳۹۶ که به‌گفته یک کارگزار سیاسی امنیتی رژیم در ۱۶۰شهر جریان داشته قیام آبانماه سال۱۳۹۸ که بنا به اعتراف سرکردگان سپاه و کارگزاران نظام در صدها شهر و در بیش از هزار نقطه جریان داشته، اعتلای شرایط انقلابی است که تهیدستان شهرهای کوچک و بزرگ را به ۲۰هزار حرکت اعتراضی و جنبش‌های کارگران، معلمان، پرستاران، دانشجویان، جوانان، زنان، ملیت‌ها، کامیونداران، غارت‌شدگان، اصناف و بازاریان متصل کرده است

این جنبش‌ها این جنبش‌ها و به‌ویژه جنبش تهیدستان شهرهای کوچک و بزرگ که وارد عمیق‌ترین مبارزه سرنوشت‌ساز برای کار نان آزادی شده‌اند نشان می‌دهند که مردم ایران رژیم استبدادی مذهبی ولایت فقیه با همه دسته‌بندیها و باندهای درونی آن را بر نمی‌تابند و خواستار سرنگونی این نظام جهل و جنایت و تحقق دمکراسی، عدالت و حکومت غیردینی هستند وظیفه خود می‌دانم از همه زنان و مردانی که در ایران و سراسر جهان برای تحقق این امر مبارزه می‌کنند و از تلاشهای خانم مریم رجوی برای به‌رسمیت شناساندن جهانی حق مردم ایران برای سرنگونی رژیم قدردانی کنم

سپاسگزارم که به من گوش کردید.

مریم رجوی: با تشکر از آقای سامع که تونستیم شما رو ببینیم و بشنویم به‌رغم فاصله‌ها به کوری چشم دشمن اما به‌هرحال خوشحالم که شما پرداختید به گوشه‌یی از خاطرات و نظراتتان در مورد این دیرپاترین ائتلاف سیاسی تاریخ ایران اونهم در آستانه چهلمین سالش میدونم شما خاطرات زیادی دارید و حرف‌های زیاد برای گفتن که در این زمان جا نمیشه امیدوارم روزی بشه که بتونین همه اونها رو برای مردم ایران به‌خصوص برای نسل جوان بگید تا آموزشی باشه برای ادامه مسیر پر نشیب و فرازی که در پیش دارند با تشکر زیاد از آقای سامع

 

مهدی سامع مسئول کمیسیون صنایع شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo

مسلم اسکندر فیلابی، مسئول کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت ایران:
با درود به همرزمان عزیزم در شورای ملی مقاومت و هم‌چنین با درود به تمام رزمندگان این مقاومت در کسوت مجاهد خلق که در این چهل سال به‌خصوص در برابر ظلم وجور ملاها سکوت نکردید و هم‌چنین با سپاس از تمامی اشرف‌نشانها و آنهایی که در سرما و گرما برف و باران آمدند و در تمام کشورها از این مقاومت حمایت کردند هم باوقت‌شان هم با کمک‌هاشون از هر نوعش و با صد درود به آقای مسعود رجوی بنیانگذار شورای ملی مقاومت که در سی تیر ۱۳۶۰ با دور‌اندیشی و آزادیخواهی و استقلال طلبی، شورای ملی مقاومت ایران را بنانهاد و جمع کثیری از افراد میهن‌پرست را در این شورا گرد آورد.

من آغاز چهلمین سال تأسیس شورا را به آقای مسعود رجوی تبریک می‌گویم، شورایی که استحکام و وحدتش را مرهون زحمات طاقت‌فرسای او و بعد خانم رجوی می‌دانم که باید به ایشان هم تبریک بگویم و درود بفرستم. شورای ملی مقاومت ادامه راه و آرمان مصدق بزرگ است که آرزو کرده بود در آینده فرزندان مجاهد و فداکار وطن، راهش را ادامه خواهند داد تا ملت ایران را به آزادی و کشور را به استقلال برسانند. دکتر مصدق در اولین مصاحبه بعد از نخست‌وزیر شدنش به مردم ایران چنین گفت: هموطنان عزیز هیچ وقت فکر نمی‌کردم که با ضعف مزاجی که دارم مسئولیت چنین کار خطیری را تقبل کنم؛ ولی در راه شما جان ما چیز قابلی نیست و از صمیم قلب راضی هستم که آن را فدا کنم . مصدق در بیدادگاه شاه گفت من در راه آزادی و استقلال وطن نه زن و بچه می‌شناسم و تنها چیزی که در جلوی چشمان دارم وطنم ایران است. از همین جا می‌توان علت کین‌توزی خمینی و رژیم ضدایرانی آخوندها با مصدق را فهمید از آن طرف این شورای ملی مقاومت و شخص مسؤل شورا بود که در مقابل خمینی و رژیم او جایگاه و شأن مصدق را به‌رسمیت شناخت و بالا برد. من با تجربه‌ای طولانی که در شورا دارم ادامه و تکامل راه مصدق را در این شورا و در رهبری آقای مسعود رجوی و مجاهدین خلق ایران می‌دانم که هم‌چنان که مصدق آرزو کرده بود در راه وطن از هر چه دارند می گذرند و سقف ایثار و فدا را برای رسیدن به آزادی ایران تا حد غیر باوری بالا بردند. آقای رجوی خودش در بیدادگاه نظامی شاه گفت ما فرزندان مصدق هستیم و راه او را ادامه می‌دهیم.

دوستان همرزمان و هم‌سنگرهای عزیز! ما برای آبادی کشور و آزادی مردم و استقلال میهنمان در چهل سال گذشته با آخوندهای جنایتکار مبارزه کرده‌ایم، ولی مهمترین کار ما این بود که بر سر اصولی که آقای رجوی شورا را بر اساس آن پایه‌ریزی کرد وفادار مانده و قبل ازهر چیز مرزبندی با دو دیکتاتوری شاه و شیخ را رهنمود راه خود قرار داده‌ایم و خون شهدای ما در این راه نثار شده است. به‌قول مصدق ما گناهی جز این نداریم و این بزرگترین گناه ما هست که حاضر نشده‌ایم به وابستگی و دیکتاتوری یعنی همان شاه و شیخ باج بدهیم؛ ولی کسانی که به‌خاطر همین ایستادگی شورا و به‌خاطر نقض این مرز‌بندیها اخراج شده‌اند در کمال ناجوانمردی حقیقت و واقعیت را پوشانده و تهمت و افترا و غیردموکراتیک بودن شورا و مسؤل آن می‌زنند. من عمیقاً معتقدم که مناسبات شورای ملی مقاومت و آیین‌نامه و تاریخچه شورا، دموکراتیک‌ترین تجربه تشکیل یک ائتلاف با عقاید گوناگون را رقم زده است . همین مناسبات مبتنی بر دموکراسی و احترام به عقاید یکدیگر از یک‌طرف و ایستادگی بر سراصول، دلیل استحکام شورا هست.

قدرت و موقعیت کنونی این آلترناتیو هم که در کهکشان امسال چشم جهان را خیره کرد؛ از همین واقعیت است. علت لجن‌پراکنیها و ناسزاهای ناجوانمردانه‌ای که نثار شما می‌شود و منشأ آنها به گواهی اسناد و مدارک مستقیم و غیرمستقیم به وزارت اطلاعات آخوندها می‌رسد، همین واقعیت است افشای مزدور نفوذی اطلاعات و رژیم آخوندها توسط برادر عزیزمان آقای ژورک نمونه بسیار عبرت انگیزی است و همان‌طور که خود ژورک نوشته بود از زندان و شکنجه‌گاه تا روزنامه و رادیو تلویزیون در داخل ایران یک هدف مشخص داشته و دارد و آن شخص مسعود رجویست که بر همین اصول پافشاری کرده است. ما می‌خواهیم در آینده قدرت بدون دخالت استعمار ناشی از رأی مردم باشد و در یک جمهوری آزاد بر اساس جدایی دین و دولت و در چارچوب تمامیت ارضی ایران، همه آزاد باشند و آزادانه در انتخابات شرکت کنند. در انتخابات آزاد صد البته اگر مردم به رقبای ما رأی دادند، ما نیز خوشحال خواهیم شد که ملت ایران افرادی را برگزیده‌اند که به آنها اطمینان دارند.

خانم رجوی! هر چند مدت‌هاست از دیدار مسعود عزیز محروم هستم ولی دلم می‌خواهد در این نشست تاریخی در آغاز چهل سالگی شورا با افتخار به او تعهد بدهم و بگویم من تا آخرش با او هستم و روی من تا هرکجا بخواهد حساب کند و افتخار دارم که مثل رزمندگان کانون‌های شورشی حاضر حاضر حاضر خود را بگویم درود بر شورای ملی مقاومت درود بر مسعود و مریم عزیز .

مریم رجوی: درود بر شما آقای فیلابی من پاسخ الطاف شما به خودم را نمی‌توانم بدهم ولی فقط یک چیز می‌توانم بگویم از روز اول هم گفتید من شاهد پیوستن روز اول شما به شورا و عهد و پیمانتان با مسعود بودم؛ توی این سال‌ها پایداری و پافشاری بر این عهد وپیمان را دیدم. الآن هم مجدداً به نظر من فراز جدیدی است به کوری چشم دشمن و همه آخوندها که به خود از این عهد و پیمانها باید بگوئیم خواهند لرزید درود بر شما.

 

مسلم اسکندرفیلابی - اجلاس شورای ملی مقاومت در آغاز چهلمین سال تاسیس شورا from Simay Azadi on Vimeo.

 

دکتر صالح رجوی مسئول کمیسیون بهداشت و درمان شورای ملی مقاومت

 

دکتر صالح رجوی مسئول کمیسیون بهداشت و درمان شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo 

 

دکتر محمدعلی شیخی مسئول کمیسیون دانشگاهها شورای ملی مقاومت ایران

 

دکتر محمدعلی شیخی مسئول کمیسیون دانشگاهها شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

استاد جلال گنجه‌ای - مسئول کمیسیون ادیان و آزادی مذاهب در شورای ملی مقاومت

 

استاد جلال گنجه‌ای - مسئول کمیسیون ادیان و آزادی مذاهب در شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

ابراهیم مازندرانی مسئول کمیسیون اصناف شورای ملی مقاومت ایران

 

ابراهیم مازندرانی مسئول کمیسیون اصناف شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

عباس داوری مسئول کمیسیون کار شورای ملی مقاومت ایران

 

 

 

محمد محدثین مسئول کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت ایران

 

 

محمد محدثین مسئول کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

سهیلا صادق مسئول کمیسیون آموزش و پرورش شورای ملی مقاومت

 

سهیلا صادق مسئول کمیسیون آموزش و پرورش شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo

 

سنابرق زاهدی مسئول کمیسیون قضایی شورای ملی مقاومت ایران

 

سنابرق زاهدی مسئول کمیسیون قضایی شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

زینت میرهاشمی سردبیر نشریه نبرد خلق عضو کمیته مرکزی سازمان چریکهای فدایی خلق ایران

 

زینت میرهاشمی سردبیر نشریه نبرد خلق عضو کمیته مرکزی سازمان چریکهای فدایی خلق ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

رضا اولیا استاد نقاشی و مجسمه ساز عضو شورای ملی مقاومت

 

 

رضا اولیا استاد نقاشی و مجسمه ساز عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

مهناز سلیمیان دبیر ارشد شورای ملی مقاومت ایران

 

مهناز سلیمیان دبیر ارشد شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

  پرویز خزائی نماینده شورا در کشورهای اسکاندیناوی

 

پرویز خزائی نماینده شورا در کشورهای اسکاندیناوی from Simay Azadi on Vimeo.

 

عزیزالله پاک‌نژاد عضو شورای ملی مقاومت ایران

 

 

عزیزالله پاک‌نژاد عضو شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

اصغر ادیبی قهرمان ملی پوش فوتبال ایران عضو شورای ملی مقاومت ایران

 

 

اصغر ادیبی قهرمان ملی پوش فوتبال ایران عضو شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

بدری پورطباخ همردیف مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران

 

بدری پورطباخ همردیف مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

هوشنگ رجوی عضو شورای ملی مقاومت ایران

 

 

هوشنگ رجوی عضو شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

نصرالله اسماعیل‌زاده عضو شورای ملی مقاومت ایران

 

نصرالله اسماعیل‌زاده عضو شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo.

  

سونا صمصمامی نماینده شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا

 

 

 

سونا صمصمامی نماینده شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا from Simay Azadi on Vimeo.

  

دکتر صوفی سعیدی عضو شورای ملی مقاومت

 

 

دکتر صوفی سعیدی عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

کاک بابا شیخ حسینی دبیرکل سازمان خبات کردستان ایران

 

 

کاک بابا شیخ حسینی دبیرکل سازمان خبات کردستان ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

استاد محمد شمس آهنگساز عضو شورای ملی مقاومت

 

 

استاد محمد شمس آهنگساز عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

دکتر حمیدرضا طاهرزاده عضو شورای ملی مقاومت

 

 

دکتر حمیدرضا طاهرزاده عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

دکتر محمد قربانی قهرمان کشتی جهان و عضو شورای ملی مقاومت

 

 

 

دکتر محمد قربانی قهرمان کشتی جهان و عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

فلور صدودی عضو شورای ملی مقاومت

 

 

فلور صدودی عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

گیسو شاکری

 

 

گیسو شاکری from Simay Azadi on Vimeo.

 

حسین فرشید عضو شورای ملی مقاومت ایران

 

 

حسین فرشید عضو شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

 

دکتر منشور وارسته عضو شورای ملی مقاومت

 

 

دکتر منشور وارسته عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

دکتر حسین جهانسوز فوق دکترای بیوشیمی و شیمی داروئی عضو شورای ملی مقاومت

 

دکتر حسین جهانسوز فوق دکترای بیوشیمی و شیمی داروئی عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

فریدون ژورک کارگردان و فیلمساز

 

فریدون ژورک کارگردان و فیلمساز from Simay Azadi on Vimeo.

 

سرهنگ بهزاد معزی

 

 

سرهنگ بهزاد معزی from Simay Azadi on Vimeo.

 

سرگرد خلبان حسین اسکندریان عضو شورای ملی مقاومت

 

سرگرد خلبان حسین اسکندریان عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

دکتر صمد فتح‌پور استاد الکترونیک و مخابرات عضو شورای ملی مقاومت

 

دکتر صمد فتح‌پور استاد الکترونیک و مخابرات عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

دکتر عبدالعلی معصومی عضو شورای ملی مقاومت

 

 

دکتر عبدالعلی معصومی عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

مهین مشکین فام عضو شورای ملی مقاومت ایران

 

 

مهین مشکین فام عضو شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

ناهید همت‌آبادی خواننده اپرا عضو شورای ملی مقاومت

 

 

ناهید همت‌آبادی خواننده اپرا عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

نسرین سیفی عضو شورای ملی مقاومت

 

نسرین سیفی عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo

 

منوچهر ارسطوپور قهرمان قایقرانی عضو شورای ملی مقاومت

 

 

منوچهر ارسطوپور قهرمان قایقرانی عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

امیر آرام هنرمند عضو شورای ملی مقاومت

 

 

امیر آرام هنرمند عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

پروفسور حمید اقوامی پروفسور ارتباطات ماهواره‌ای صاحب تئوریها و اکتشافات جدید در این رشته - عضو شورای ملی مقاومت

 

 

پروفسور حمید اقوامی پروفسور ارتباطات ماهواره‌ای صاحب تئوریها و اکتشافات جدید در این رشته - عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

زهره ساعتچی عضو شورای ملی مقاومت

 

 

زهره ساعتچی عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

حمید عظیمی عضو شورای ملی مقاومت

 

 

حمید عظیمی عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

دکتر محمدحسین تسوجی پروفسور مهندسی الکترونیک و عضو جامعه دانشمندان نیویورک - عضو شورای ملی مقاومت ایران

 

 

 

دکتر محمدحسین تسوجی پروفسور مهندسی الکترونیک و عضو جامعه دانشمندان نیویورک - عضو شورای ملی مقاومت ایران from Simay Azadi on Vimeo.

 

سیمین منافی عضو شورای ملی مقاومت  

 

سیمین منافی عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

پروفسور حسین سعیدیان دکترا در علوم کامپیوتر، مدیر بخش انفورماتیک در دانشگاه کانزاس عضو شورای ملی مقاومت

 

 

پروفسور حسین سعیدیان دکترا در علوم کامپیوتر، مدیر بخش انفورماتیک در دانشگاه کانزاس عضو شورای ملی مقاومت from Simay Azadi on Vimeo.

 

رحمان کریمی شاعر و نویسنده

 

رحمان کریمی شاعر و نویسنده from Simay Azadi on Vimeo.

 

دکتر خسرو شهریاری شاعر، نویسنده و کارگردان تئاتر

 

دکتر خسرو شهریاری شاعر، نویسنده و کارگردان تئاتر from Simay Azadi on Vimeo.

 

پروفسور فیروز دانشگری پروفسور جراح دانشگاه اوهایو

 

پروفسور فیروز دانشگری پروفسور جراح دانشگاه اوهایو from Simay Azadi on Vimeo.

  

 

 

 

اجلاس سه روزه شوراي ملي مقاومت ايران كه از پنجشنبه ۲ مرداد آغاز شد و در ۴۴ نقطه در ۱۱ كشور فرانسه، آلمان، انگلستان،آمريكا، سوئد، نروژ، اطريش، هلند، بلژيك، ايتاليا و آلباني جريان داشت، در بامداد يكشنبه ۵ مرداد به پايان رسيد.

در اجلاس نهايي خانم مريم رجوي رئيس جمهور برگزيده شوراي ملي مقاومت براي دوران انتقال حاكميت به مردم ايران به مناسبت آغاز چهلمین سال تأسیس شورا سخنرانی ايراد کرد.

اجلاس میاندوره‌یی شورای ملی مقاومت در روزهای ۲۳ و ۲۴ دی ۱۳۹۶ با حضور رئیس‌جمهور برگزیده شورا برگزار شد.
خانم رجوی در سخنان افتتاحیه خود پس از خوش‌آمد گفتن به اعضای شورا و ناظرانی که در نخستین روز اجلاس شرکت داشتند، به مردم به پا خاسته ایران و قیام شکوهمند سراسری درود فرستاد و گفت:
در آغاز اجلاس میان دوره‌یی شورای ملی مقاومت، درود می‌فرستیم به قیام‌آفرینان دلیر که در ۱۴۲ شهر ایران برای سرنگونی رژیم ولایت‌فقیه به پا خاسته‌اند.
به‌‌ شهیدان سرفراز قیام، به‌ هزاران جوانی که دستگیر شده‌اند و مورد توهین و آزار و شکنجه پاسداران خامنه‌ای قرار گرفته اند و به ویژه به زنان و دختران جسوری که در این قیامها و در مقابله با رژیم و عوامل سرکوبگرش فعال و پیشتاز بوده اند، درود می‌فرستیم و برای تجلیل از قیام کنندگان بی‌باک و ادای احترام به‌ شهیدان یک دقیقه کف می زنیم.
خانم رجوی افزود: قیام ایران چند حقیقت مهم را به ‌همه نشان داد.
اثبات شد که جامعه ایران لبریز از اعتراض و عصیان علیه حاکمیت آخوندهاست و هم‌چنان که پیش از این، بارها گفته‌ بودیم، قیامهای کمین کرده در دل این جامعه برای سرنگونی آخوندها بی‌تابی‌ می‌کنند.
در این قیام بازهم اثبات شد که رژیم در منتهای ضعف و بی‌ثباتی است.
اثبات شد که با وجود سرکوبهای وحشیانه، بروز قیامها در ابعاد سراسری کاملاً امکان پذیر است.
اثبات شد که نیروی از خود گذشته‌یی در سراسر ایران وجود دارد که برای به‌پاخاستن و خلق چنین قیام‌هایی آماده است؛ و چنان که مسعود گفت: «از جرقه حریق برخاسته است و همگان هزار کانون شورشی را در جای جای میهن اسیر و اشغال شده به‌چشم می‌بینند».
بله، اثبات شد که رژیم، در ترس از همین قیامها، به‌جنگ و کشتار در سوریه و سایر کشورهای منطقه پناه برده است؛ و قدرت نماییهای دروغین این رژیم، از جمله اعزام نیرو به کشورهای منطقه، سرپوش بحران‌زدگی همین رژیم در داخل ایران و عجزش از حل مسایل داخل ایران است.
اثبات شد که مردم ایران از هردو جناح رژیم بیزارند و قیام ایران نمایش اصلاح طلبی قلابی و اعتدال شیادانه را به زباله‌دان انداخت؛ و هم چنان که گفته بودیم، اثبات شد که رژیم ولایت فقیه در مرحله سرنگونی است».
بحثهای پیش از دستور و بخش عمده دستور کار اجلاس دو روزه شورا بر روی قیام سراسری که روز پنجشنبه ۷ دی در مشهد و چند شهر دیگر خراسان فوران کرد و به سرعت به ۱۴۲ شهر در سرتاسر خاک میهن گسترش یافت، تمرکز داشت.
در این بحثهای فشرده، اعضای شورا به رخدادها، ویژگیها، زمینه ها و پیامدهای قیام پرداختند. فصل مشترک و قدر مسلم بحثها در این خلاصه می‌شد که قیامهای شکوهمند دیماه ۹۶ در طی دوهفته چنان تحولی در سپهر سیاسی و اجتماعی ایران پدید آورده که دیگر نه جامعه ایران، نه رژیم حاکم، نه روابط این رژیم با منطقه و جهان، به شرایط قبل از این قیامها- که از سوی محققان صاحبنظر واجد مشخصه های «یک انقلاب کامل» توصیف شده است ـ برنخواهد گشت.
در بحثهای اجلاس، هم چنین نکات محوری زیر مورد تأکید قرار گرفت:
قیام مردم ایران، که انفجار نارضایتی مردم به ستوه آمده از فقر و بیکاری و گرانی که ناشی از تعرضهای فزاینده حاکمیت به معیشت و زندگی روزمره مردم بود، با شتابی شگفت انگیز خصلت سیاسی و انقلابی خود را بر ضد تمامیت نظام ولایت فقیه بارز کرد و با شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر روحانی» و «آخوندها حیا کنید مملکت را رها کنید»، تمامیت استبداد دینی را در سراسر میهن اشغال شده درهم کوبید.
توفان قیامها، همه سیاستها و نظریه پردازیهای اصحاب مماشات و استحاله و مذاکره و مفاهمه با دیکتاتوری مذهبی و تروریستی را -که در طی سالیان، به منظور توجیه معامله با قاتلان و غارتگران حاکم بر میهن ما عرضه و بازتولید شده است - درهم پیچید و موقعیت انقلابی جامعه ایران و ضرورت سرنگونی استبداد دینی را به عنوان تنها راه حل واقعی و ضروری، به اثبات رساند؛ همان حقیقتی که شش ماه پیش در گردهمایی بزرگ مقاومت در تیرماه گذشته، مریم رجوی آن را در این عبارت خلاصه کرده بود: «سرنگونی این رژیم ضروری است، سرنگونی این رژیم در دسترس است و برای آن یک آلترناتیو دمکراتیک وجود دارد».
در قیام سراسری دیماه ۹۶، که آشکارا برآمد تضاد آشتی‌ناپذیر بین مردم و حاکمیت بود و برخلاف قیامهای سال ۸۸ هیچ کدام از دو جناح حاکمیت در آن جایی نداشت؛ همه بازارگرمیهای مربوط به ثبات داخلی، پایگاه اجتماعی و قدرت منطقه یی رژیم و همه دعاوی مربوط به بهبود اوضاع بعد از توافق اتمی و انکار آمادگی جامعه ایران برای انقلاب و سرنگونی، فروریخت و مردم و جوانان به پا خاسته ایران، با وضوح هرچه تمامتر، پایان ماجرای اصلاح طلب و اصول گرا در فاشیسم تبهکار مذهبی را اعلام کردند.
تندر قیام و بالا گرفتن شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر روحانی» ظرف کمتر از ۶ ماه پس از شروع در دور دوم ریاست جمهوری روحانی، نشان داد که نمایش انتخاباتی نظام ولایت فقیه و جنگ قدرت و غارت بین «جلاد و شیاد» و انواع کاندیداهای خودی و نخودی سرسپرده و معتقد و ملتزم به ولایت فقیه- که علاوه بر این باید از فیلتر شورای نگهبان تحت امر دیکتاتور مطلق‌العنان هم رد شوند -و تمامی رقم سازیهای قلابی آن فاقد کمترین ارزش و اعتبار است.
 به این ترتیب، طرح و برنامه های ارتجاعی- استعماری، که یک روی سکه آن انکار جنبش مقاومت مردم ایران برای احراز حاکمیت مردم، و روی دیگرش، حفظ نظام منفور ولایت فقیه است؛ در برابر قیامی که تمام خاک پاک ایران را از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب کشور فراگرفت، شکستی مفتضحانه و جبران‌ناپذیر را پذیرا شد.
این همبستگی و اتحاد ملی، که با نقش‌آفرینی و همصدایی همه اقشار و همه ملیتها و همه مذاهب و همه نسلهای ایران زمین، رو در روی رژیم ایران سوز ولایت فقیه شکل گرفت، جوسازیهای آخوند پسندی را که مدعی است قیام و سرنگونی مرادف ویرانی و تجزیه و جنگ داخلی است، به کلی بی اعتبار کرد.
اجلاس میاندوره یی شورا، در ارزیابی زمینه‌های قیام، به عوامل اقتصادی چون فقر و بیکاری فزاینده، رکود تورمی و یک اقتصاد در حالت اغما، ورشکستگی دولت، و ورشکستگی بانکها، ورشکستگی صندوقهای باز نشستگی، ورشکستگی سازمان تأمین اجتماعی، رانتخواری و فساد ساختاری اقتصاد کشور پرداخت و سلسله بی‌پایان اعتراضات کارگران و زحمتکشان و معلمان و پرستاران و کشاورزان و کسبه و موج اعتراضات قشر عظیم غارت‌شدگان موسسات مالی رژیم را مورد بررسی قرارداد.
اعضای شورا تاکید کردند که پس از قریب به چهار دهه خفقان و سرکوب مطلق، عوامل اقتصادی به طور بلافصل با عامل سیاسی، یعنی غصب حاکمیت ملت توسط ولایت فقیه گره خورده و به مطالبه آزادی و دموکراسی راه می برد.
علاوه بر این، ورشکستگی و فساد اقتصادی، به طور مستقیم از عوامل سیاسی و امنیتی مربوط به حفظ نظام ناشی شده و هم از این روست که مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم بلافاصله با فریادهای اعتراضی علیه اختلاس و رانتخواری و چپاولهای نجومی مقامات بالای حکومتی و علیه هزینه‌های کلان مداخله جویی در کشورهای منطقه و تامین مالی تروریسم توأم می‌شود.
در اجلاس شورا، نقش تحولات بین‌المللی، به ویژه پایان سیاست مماشات و باجهای کلان سیاسی و اقتصادی دولت قبلی آمریکا به حکومت آخوندی، و هم چنین تحولات منطقه و زمین‌گیر شدن رژیم در جنگهای سوریه و یمن، مورد بحث قرار گرفت. اعضای شورا بر اهمیت این عوامل و اثرگذاری سیاستها و خطوط مقاومت ایران در افشای سیاست صدور تروریسم و بنیادگرایی رژیم در کشورهای منطقه، و در نتیجه، تضعیف و شکنندگی آنچه توسط سران حاکمیت «عمق استراتژیک نظام» توصیف می‌شود، تاکید کردند.
در قیام دی ماه و در غلیانهای اجتماعی پیش از آن (مانند تظاهرات حق طلبانه غارت‌شدگان و در جریان همکاری و همیاری ملی در کمک رسانی به هموطنان زلزله زده در کرمانشاه)، معترضان و تظاهرکنندگان به شدت سیاستهای مداخله جویانه رژیم در کشورهای منطقه را هدف قرار می‌دادند.
در بحثهای شورا، سیاستها و فعالیت‌های مقاومت سازمانیافته و نقش آن در سمت و سو دادن به خیزشهای اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت؛ کارزارهایی چون جنبش دادخواهی قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷، تحریم نمایش انتخابات با شعار «نه جلاد نه شیاد»؛ مقابله بی وقفه و افشای مستمر موج اعدامها به مثابه ابزار ارعاب عمومی؛ افشای مستمر و مستند لشکر کشیهای نظامی و گسیل شبه نظامیان ولی فقیه به کشورهای منطقه؛ و به ویژه افشای عملکرد ضد ایرانی و تبهکارانه سپاه پاسداران و تلاش برای لیست گذاری این اهرم اصلی حافظ نظام ولایت فقیه، که بر اقتصاد کشور نیز چنگ انداخته است.
در اجلاس میاندوره یی، اعضای شورا بر شکست بزرگ دشمن در انتقال پیروزمند و سازمانیافته رزمندگان اشرفی و بر اهمیت کارزار عظیم و پرهزینه رزمندگان برای‌ انطباق و آمادگی با دوران جدید تاکید و خاطرنشان کردند که گامهایی مهمی مانند انتخاب مسئول اول مجاهدین و استقرار رزمندگان در قرارگاه اشرف ۳، از یک سو شکستهای بزرگ دیگری را به دیکتاتوری آخوندی و مقاصدش برای انهدام مقاومت سازمانیافته تحمیل کرد، و از سوی دیگر، در چرخش تعادل بین جنبش مقاومت و دشمن بحرانزده، فضای امید و روحیه رزمنده را به جامعه ایران انتقال داد.
حکومت آخوندی با انواع توطئه ها و دسیسه‌ها درصدد ضربه زدن به نیروی پیشتاز و مقاومت سازمانیافته بود و هار و زخم خورده از شکست استراتژیک و جبران‌ناپذیرش در عملیات انتقال مجاهدین، تا توانست عوامل سوخته و فرسوده‌اش را به عقده‌گشایی‌های تکراری وادار کرد، اما به روشنی دریافت که مهمل بافی بسیجی های حقیر سیاسی در خارجه هم، مانند «توپ، تانک، بسیجی» در داخله، دیگر اثر ندارد!
شورا نتیجه‌گیری کرد که در بحبوحه قیام و در باتلاق بحرانهای درونی و بیرونی، دیکتاتوری روبه سقوط در هر تکان و تحولی، موجودیت خود را از ناحیه مقاومت سازمانیافته در خطر می‌بیند؛ زیرا هم چنانکه مسئول شورا در پیام ۱۶ دیماه ۹۶ خود یادآوری کرده است: «وقتی که رژیمی دارد واژگون میشود، موضوع و صورت مسأله آلترناتیو و رهبری است».
او در پیامش درباره موقعیت انقلابی، استراتژی قیام و سرنگونی، و ضرورت هوشیاری در برابر نیرنگ‌های ارتجاعی و استعماری، به درستی گفت: حرف ما و مردم ما از ۳۶ سال پیش، از فردای ۳۰ خرداد، «نه شاه، نه شیخ» به معنی مرزبندی با دیکتاتوری و وابستگی با بهای بسیار سنگین‌ و خونین بوده است.
اینست معنای حقیقی و واقعی و ضروری آزادی و استقلال در میدان عمل. رود خروشان خون شهیدان آزادی، آلترناتیو و رهبری شایسته خود را عرضه می‌کند.
-امروز صورت مسأله در میهن ما، چپ‌روی جوانان دلیر و رزمندگان و جنگاوران آزادی نیست. همچنانکه در قیام ۸۸ گفته ایم. «وقتی که رژیمی دارد واژگون میشود، موضوع (و صورت مسأله) آلترناتیو و رهبری است. خیلی هم جدیست. این صورت مسأله‌ی قیام است، و نه چپ روی و راست روی...».
اینجاست که به روشنی می‌توان دید، سرانجام دو راه بیشتر وجود ندارد: یا حفظ همین رژیم با هر آرایش و پیرایش مفروض، یا حل تضاد، رو به آینده و در جهت تنها جایگزین دمکراتیک و مستقل (شورای ملی مقاومت ایران).
در بحثهای اجلاس شورا، بر این واقعیت درخشان سیاسی نیز تاکید شد که قیامهای سراسری دیماه ۹۶ در مشخصه های اجتماعی و سیاسی خود، به وضوح معرف و مؤید استراتژی و سیاستها و مواضع شوراست که در اساسنامه اش هدف خود را سرنگونی رژیم آخوندی و انتقال حاکمیت به مردم ایران تعیین کرده است. اعضای شورا خاطرنشان کردند که اگر چه قیام شکوهمند دیماه ۹۶ برای بسیاری غیر منتظره می نمود، اما شورای ملی مقاومت ایران در بیانیه های خود به ویژه در بیانه امسال (مرداد ۹۶) و سال گذشته (مرداد ۹۵)، این قیامها را قریب‌الوقوع دانسته است و در آغاز بیانیه امسال «به همه مبارزان انقلابی که در چارگوشه کشور پرچم مبارزه برای سرنگونی استبداد دینی و تحقق استقلال و آزادی و نفی هرگونه تبعیض جنسی، ملی و اعتقاد یا عدم اعتقاد مذهبی را با قبول همه مخاطرات آن، برافراشته نگهداشته اند، درود می فرستد».
بیانیه مرداد ۹۶ شورا، ضمن اشاره به جنبش دادخواهی و کارزار سراسری تحریم انتخابات نامشروع رژیم ولایت فقیه که با شعار «نه جلاد، نه شیاد» در خرداد ۹۶ برپا شد، تاکید می‌کند: «آن چه در چند روز و شب پس از انجام انتخابات در جامعه اتفاق افتاد، سیمای نیروی سوم را به رخ باندهای حکومت و ناظران جهانی کشید. جنبش اجتماعی در سراسر ایران تحت حاکمیت استبداد مذهبی نشان داد که در هر فرصت مناسب می‌تواند عرض اندام کند. زنان و مردان ایران زمین بی‌ترس و لرز، معیارها و قواعد ارتجاعی حاکمیت را نادیده گرفتند و در چار گوشه میهن اسیر ارتجاع، در هر مکانی که فرصت تجمع یافتند فریاد آزادیخواهی سر دادند. اگر خامنه‌ای مدت کوتاهی پس از رؤیت این خیزشهای پرشکوه فرمان «آتش به اختیار» می‌دهد، قبل از هر چیز به ناتوانی در مقابل جامعه آماده به قیام اعتراف می‌کند.
 آتش قیامهای سال ۱۳۸۸ اگرچه با اعدامهای کلان و کهریزکهای فراوان مهار شده، گرمای آن هنوز در پیکر جامعه بر جا مانده است. جامعه قبل از اعلام فرمان «آتش به اختیار» ولی فقیه، با حرکت مستقل خود بر بنیاد ولایت ضربه وارد کرد. عدم تعادل گاه و بیگاه خامنه‌ای در سخنرانیهایش فقط ناشی از بیماری او نیست. ضربات پیاپی مردم به پاخاسته از قیامهای سال ۱۳۸۸ تا جنبشهای ممتد نیروهای اجتماعی که خاموش شدنی نیستند، چنان ضربه‌ای بر کل نظام و در رأس آن به ولی فقیه وارد کرده که نه با «آتش به اختیار» خامنه‌ای قابل ترمیم و بازسازی است و نه با «کلید» فرسوده و زنگ زده روحانی.
در چنین شرایطی که رژیم حاکم در شروع دور دوم ریاست روحانی با شکاف و شقه غیر قابل ترمیم روبروست و جامعه در جوش و خروش برای دست یافتن به مطالبات خود حرکت می‌کند، راه حل واقعی، عملی و مردمی برای عبور از بحران و نجات کشور، راه حل مقاومت انقلابی و آلترناتیو دموکراتیک این رژیم است».
یک سال پیشتر نیز، شورا در بیانیه سالانه خود چشم انداز قیام «ارتش محرومان، سرکوب شدگان، غارت‌شدگان و بیکاران»، را ترسیم کرد و چنین نوشت:
«دلیل اصلی کابوس فتنه که ولی فقیه را رها نمی‌کند، این است که بحران حاکمیت از سال ۱۳۸۸ وارد مرحله بحرانهای غیرقابل مهار شده و وضعیت انفجاری جامعه به رغم افت و خیزهای آن به طور مداوم و شدت یابنده ادامه دارد. بحرانهای بی‌علاج اقتصادی اجتماعی و فریادها و گردهمایی‌های اعتراضی فزاینده ارتش محرومان، سرکوب شدگان، غارت‌شدگان و بیکاران یک بحران و موقعیت انقلابی را فراهم کرده است. ما همه هموطنان و نیروهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایرانی را به اتحاد و مبارزه جدی و مؤثر پیرامون شعار محوری «مرگ بر اصل ولایت فقیه، مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر خامنه‌ای» فرا می خوانیم.
به باور ما راه حل عملی برای سرنگونی رژیم حاکم بر ایران در گام اول به سازماندهی و تشکل یابی حول شعار محوری مبارزه منوط است. از این رو ما زنان و مردان ایران زمین را به ایجاد کانونهای شورشی در سراسر میهن دربند فرا می خوانیم. ما از رهنمود مریم رجوی در این زمینه در سخنرانی گردهمایی بزرگ مقاومت ایران حمایت و پشتیبانی می‌کنیم؛ آن جا که گفت: «امروز، پرسش این نیست که آیا حکومت ولایت فقیه در شرایط سرنگونی هست یا خیر؟ پرسش این است که از چه راههایی می‌توان زودتر به این هدف رسید. پاسخ ما، برپایی ۱۰۰۰ اشرف است؛ یعنی هزار کانون نبرد علیه استبداد مذهبی».
بیانیه شورا در ادامه می‌افزاید:
«برای دستیابی به یک جمهوری آزاد و برابر، نه وقوع معجزه یی متصور است و نه شانس و تصادفی به سود ما در کار خواهد بود. تمام دارایی ما، ملت ایران است و فرزندان پیشتازش و این البته بزرگترین قدرت جهان است. پس همه چیز را باید از دستها و اراده‌های خودمان انتظار داشته باشیم. برای همین است که باید ۱۰۰۰ اشرف بسازیم. ۱۰۰۰ اشرف، یعنی توانهای سرکوب شده را احیا کردن، بی شماران پراکنده را گردآوردن و ذهنها و قلبها را از این امید واقعی بارور کردن که به زیر کشیدن دیو ممکن است؛ و می‌توان و باید.
۱۰۰۰ اشرف این است که با نیروی اراده مردممان و مقاومت سازمانیافته آنها سرنگونی را خلق کنیم.
شورای ملی مقاومت در طرح جبهه همبستگی برای سرنگونی استبداد مذهبی، بر ضرورت همبستگی نیروهای جمهوریخواهی که با التزام به نفی کامل ولایت مطلقه فقیه و همه جناحها و دسته بندیهای درونی آن، برای استقرار یک نظام سیاسی دموکراتیک و مستقل و مبتنی بر جدایی دین از دولت مبارزه می‌کنند، تأکید کرده و در همین چارچوب برای همکاری با نیروهای سیاسی اعلام آمادگی کرده است. مسئول شورا در این باره سال گذشته گفت: «این یک آزمایش تاریخی برای عموم نیروهاست که صرفنظر از اختلافات و دیدگاهها و برنامه ها و طرحهای خاص موردنظر خودشان تا کجا، به دور از شیخ و شاه، از ظرفیت همبستگی برای سرنگونی استبداد مذهبی برخوردارند».
در نخستین روز اجلاس میاندوره‌یی و در جریان بحثهای پیش از دستور شورا، شماری از هموطنان و نمایندگان جوامع ایرانی و هنرمندان و ورزشکاران میهنمان به عنوان ناظر شرکت داشتند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۵ دی ۱۳۹۶
---------------------------------
سخنان پیش از دستور
در اجلاس میاندروه یی شورای ملی مقاومت
۲۳ دی ۱۳۹۶
برگرفته از سیمای آزادی


پرویز خزایی:
من هم با درود رسا و فراوان به ملت بزرگ ایران و درود به شما خانم رجوی برای مدیریت و رهبری این تشکیلات تاریخی که جایش همیشه خالی بود در جنبش های قبلی یعنی در بستر واقعیش نمی گذاشتند قرار بگیره و الان قرار گرفته و همچنین با درود فراوان به تک تک خواهران و برادران عزیز مجاهدم هم در اینجا و اشرف ۳ و داخل کشور و همچنین با درود به رفقای شورایی و همچنین درودی رسا به هموطنانی که در اینجا هستند. فعالان این مقاومت که در همه جا همه صحنه ها همیشه آنها را می بینیم؛ و بر تارک همه این درودها، درود به آقای مسعود رجوی، واقعاً درود برای این ۵ پیام (کف زدن حضار)
شما به درستی فرمودید و یک تشریح خیلی محکم و رسایی کردید به طور خلاصه از حوادث اخیر. دو نقطه اصلی و تاریخی در انقلاب سرنوشت ساز بوده، یعنی مقاومت و تشکیلات را روی ریلی خودش قرار داده که یکی ۳۰ خرداد بود و اکنون هم قیام اخیر و ملت ایران یک عنصر غافلگیر کننده در بطن و نهاد خودش داره که همیشه همه را گیج می کنه، همان موقعهایی که میگن تموم شد همه چی خوابید و تموم شد این ملت از کوچکترین روزنه ها استفاده مکنه و کارش رو انجام می ده، اما همانطوری که گفتم خوب به دلایل تاریخی، به دلایل گذشته، به دلیل دیکتاتوریهای خیلی خیلی پایه ای و عمیق در مهین ما تشکیلات جایش همیشه خالی بوده است از انقلاب مشروطیت تا انقلاب بهمن و در این انقلاب بهمن بود که این تشکیلات در مسیر تاریخی خودش قرار گرفت و پایه و اساسش ریخته شد و اکنون در بستر خود از همه این رنجها و مماشاتها و ظلمها و جفاهای تاریخ گذشته، چون مستقل بوده، مثل مصدق که گفتید، و الان در جایگاه خودش قرار گرفته این را الان هم دشمن واقعی ما میگه که می دونیم کیه و هم دوست واقعی ما میگه که این مقاومت و این سازمان و این تشکیلات و این رهبری سرانجام روی ریل اصلی تاریخ قرار گرفت برای رسیدن به اون مقصد نهایی که حدود ۱۱۰ سال است ملت ایران برایش زجر می کشه و رنج میکشه و تلاش میکنه.
اما کسانی این وسط گیج شدن که یکی مفسران به اصطلاح رسانه ای هستند، برخی شون البته خیلی خوبند، و دیگر، بخشی که شوکه شده‌اند، حاشیه رفتند و گیج شدند و شروع به تفسیرهای عجیب و غریب میکنند. مثلاً آن موقع می گفتند که جیمی کارتر انقلاب را انجام داد، بعدهم تفسیر می‌کردند و از آن جزیره ثبات درمی آوردند یعنی می گفتند تمام می‌شود و برخی دیگر امروز «جیمی تخم مرغ»! را حرکت اصلی می دانند و می گویند این جنبش هم فروکش خواهد کرد. ولی اینها نه ملت ایران را شناختند، نه مقاومت مردم ایران را شناختند، نه سازمان مجاهدین رو شناختند، نه شورای ملی مقاومت و نه هموطنان عزیز ایرانی در داخل و خارج کشور را.
از این پس دیگر وقتی چنین مقاومتی در بستر تاریخی خودش قرار می‌گیرد، دیگر برای همیشه ملا خوری، نیم ملا خوری، حاشیه خوری انقلاب موقوف و مسدود میشود و از این پس دیگر ملت ایران می‌تواند با گردن فراز و فراخ بگوید و فریاد بزند که دیگر مسیر تاریخ ایران با هماهنگی آن ۵ عنصر، یعنی آرمان درست که همه در آن واحد هستیم، تشکیلات درست که حتماً باید باشد، در طول انقلابات و مقاومتهای خود همین اروپا، دوستانی از کشورهای اروپایی که الان اینجا تشریف دارند و مقیم اروپا هستند، میدانند که همه این کشورها اگر این ۵ عنصر را نداشتند محال بود که موفق بشوند. مخصوصاً در فرانسه و رفتن ژنرال دوگل به لندن و تشکیل شورای ملی مقاومتشون در اونجا، یعنی بعد رهبری درست که مقاومت به بیراهه نرود، گرای درست و دادن بها، خیلیها هم بودند که بسیاری از این عناصر را داشتند ولی بها را نپرداختند و نتوانستند که راه را ادامه بدهند
پس ما یک بار دیگر درود می‌فرستیم به ملت ایران و مقاومت ایران، به سازمان مجاهدین خلق، به شورای ملی مقاومت، به هموطنان عزیزمان در داخل و خارج کشور و این بار می‌گوییم خطاب به خلیفه یعنی خامنه‌ای در تهران که این «تو باید بمیریها» دیگر از آن تو بمیریها نیست. خیلی ممنون (کف زدن حضار)

مسلم اسکندر فیلابی:
 با درود به همسنگران و همرزمان عزیزم که در این سالیان متمادی با فشارهای استعماری و ارتجاعی چون کوه ایستادید و ندای آزادی و حق حاکمیت مردم ایران رو سر دادید، و با درود به مسعود عزیز و شما خانم رجوی که به عنوان پرچمداران این مقاومت در این سالها ایستادگی کردید و راهنمایی کردید این مقاومت را تا به اینجا رسید. حقیقت این است که فشارهای استعمار و ارتجاع می‌خواست این مقاومت را از بین ببره، یکی از نکته‌هایش در لیست گذاشتن این مقاومت بیگناه بود. مقاومتی که کوچک ترین گناهی رو انجام نداده، کوچکترین بی قانونی را در هیچ جای جهان انجام نداده با تمام فشارهایی که به ما آوردند، ما می تونستیم هر کاری را بکنیم چون همه این مقاومت جان بر کفند، ولی جان برکفند که فقط با آخوند مبارزه کنند و این مقاومت به اینجا رسید خیلیها هم بریدند و با بهانه‌های مختلفی از اینجا رفتند. چون جرات و شهامت شما را نداشتند. وقتی جرأت و شهامت شما را نداشتند بهانه‌هایی گرفتند و از این مقاومت دور شدند، بخصوص وقتی که ما را توی لیست گذاشتند،
جنبه های مختلفی را من دلم می‌خواست اینجا عنوان بکنم ولی یک چیز را بیان می کنم. در طول تاریخ چون این حکومت خودش را به اسلام چسبانده می خواهم از اسلام شروع کنم. وقتی امام حسین در برابر یزید و شمر ایستاد، این یک شکافی ایجاد کرد، مثل سوزن بان قطار یک ریلی ایجاد کرد که باید برای شرافت و انسانیت ایستاد. یک مثال دیگر بزنم، هر وقت یک چیزی اول شروع می‌شود، مثل ساخت هواپیماست. هواپیما را وقتی برادران رایت درست کردند فقط ۲۰۰ متر پرواز کرد ولی بعد هواپیماهایی درست شده که با سرعت صوت و بیشتر، پرواز می‌کنند. این مقاومت رسید به چنین جایی در کشور ما ایران، من کشورهای دیگر را نمی دانم و نمی‌خواهم وقت شما را بگیرم.
 در کشور ما در برابر کسانی که دم از اسلام میزدند مثل امویه و عباسی ها، بابکها و امثال مازیارها ایستادند. ما کشوری هستیم که در برابر حمله کسانی که به نام مذهب آمده بودند ایستادند. آنها از مذهب بهانه گرفته بودند تا به جان و مال و ناموس مردم تجاوز کنند و یکی هم خمینی است. خمینی بویی از انسانیت نبرده و از هیچ مذهبی. او به نام مذهب آمد و به جان و مال مردم تجاوز کرد. الان در زندانها به ناموس مردم تجاوز میکنند و به زن و مردشان تجاوز می‌کنند کسانی که دم از اسلام می‌زنند و نماز می‌خوانند. مردم ایران زیر زجر این رژیم هستند برای ۳۸ سال.
 درود به تک به تک شما که در این ۳۸ سال کوتاه نیامدید و ایستادگی کردید صدای مظلومیت ملت بزرگ ایران را به جهان رساندید. به جایی رساندید که مردمی که قبلاً شاید به مقاومت هیچ توجهی نداشتند به شما تعظیم می‌کنند خانم رجوی، چرا؟ برای اینکه شما حق را میخواهید، آزادی می‌خواهید برای تک تک مردم ایران، چیزی برای خودتون نمی خواهید.
خدا خیر بدهد مسعود را که گفت ما می رویم اگر به ما راه دادند می رویم به خانه شهدا اگر ندادند می رویم به خاوران. اگر برای جاه و مقام بود این مقاومت تا لب مرز شهادت می رفت و بعد دیگر نمی رفتند بچه ها. ولی همه رفتند و گفتند ما می خواهیم کشورمان آزاد بشه، ما می خواهیم قانون و قدرت ناشی از رأی مردم باشه و به اینجا رساندند. قهرمانان بزرگی در کشور ما در طول تاریخ که شما هم اشاره کردید مثل آرشها و بابک ها و یعقوب لیثها و مازیارها و بعد دکتر مصدق و کوچک خان و اینها آمدند و تا به حنیف رسید و الان این مقاومت، این شورای ملی مقاومت همه گروههای سیاسی را در بر می‌گیرد، شما راه را باز کردید. این شورا راه را باز کرد برای همه کسانی که عرق ملی دارند، نوکر استعمار و ارتجاع نیستند تا بتوانند بیایند اینجا، یعنی گفتید آقا اونهایی که جمهوریخواه هستند، به جدایی دین از دولت اعتقاد دارند و میخواهند کشورشون از لوث وجود این آخوندها پاک بشه بیایند. ولی کو؟ کی آمد غیر شما؟ همه رفتند، بهانه های مختلفی گرفتند. وقتی الان قیام شده مردم ایران قیام کردند که حق آزادی اشان را بگیرند این صدای مظلومیت شماست، صدای رشادت شماست، جوانهایی که در اشرف جانشان را فدا کردند این صدای آنهاست که در ایران داد می زنند. اگر یادتان باشد در ۸۸ موسوی گفت ما خواهان ولایت فقیه هستیم، دو روز بعد شعار شما بلند شد مرگ بر اصل ولایت فقیه، همان که کسی دیگر غیر از مقاومت نیست. مرگ بر اصل ولایت فقیه لهجه این مقاومت است. الان هم شعار مردم وقتی می آیند توی خیابون اول ممکنه مال مالباختگان باشند، ولی وقتی دور هم جمع شدند این مقاومت ایران هست که صدایش را بلند می‌کند.
من از تک تک شما هم میهنان شجاع و رشیدم که هرکدام از شما یک بابک خرمدین هستید برای من، هرکدام از شما از موضع جوانمردی یک جهان پهلوان تختی هستید برای من و مردم ایران، تشکر میکنم. واقعاً درود به تک تکتون، درود به غیرتتون، درود به همت تون که در این سالها از همه چیزتون گذشتید. کارهای خیلی خوبی می‌توانستید داشته باشید. همه را گذاشتید کنار، آمدید که به این مقاومت کمک کنید؛ و الان به حدی رسیدید که هرکدام همچنانکه عرض کردم هواپیمای شما این انقلابی است و مقاومتی است که از بدو انقلابها تا حالا به اوج رسیده، کسی به سرعت شماها نمی رسد، هرکس بخواهد بیاد به گرد شما هم نمی رسه، من دیگر مزاحم نمی شوم، متشکرم از تک تکتون. (کف زدن حضار)

نصرالله اسماعیل‌زاده:
درود می‌فرستم به قیام آفرینان که ظرف دو هفته واقعا رعشه مرگ بر ارکان رژیم انداختند و تمام ترفندهایی را که در این سالیان تحت عناوین مختلف به عنوان اصلاح طلبی یک زمان خاتمی یک زمان روحانی را کنار گذاشتند و گفتند نه اصلاح طلب نه اصولگرا، «دیگه تمامه ماجرا» در واقع اول ترفند های رژیم را گفتند که باطل است و بعد شعار سرنگونی را سر دادند. درود به شهدای این قیام، من در این قیام طلعیه آزادی را می بینم و می‌دانیم که این قیام ادامه پیدا خواهد کرد. درود بر مسعود که واقعا لحظه به لحظه من درکم اینه که این قیام را دنبال کردند و در جای خود اولین دومین سومین چارمین و پنجمین بیانیه رو و پیام رو دادند و در واقع هرکدام راهبردی بود در مورد این قیام و درود به شما که در این قیام، من دنبال می‌کردم و میتوانم بگویم که واقعا شب و روز می‌شد و بهم پیوند می‌خورد که شما هم با قیام کنندگان همراه بودید و آنچه که ضرورت این قیام بود را پیش بردید همانطور که دوستان گفتند، آقای خزایی آقای پهلوان هم گفتند، تک تک اعضای مقاومت، شورای ملی مقاومت و مجاهدین در هر کجا که بودند همراه قیام کنندگان با مردم بودند و حرکت می‌کردند و در واقع آنچه که ضرورت بود و وظیفه بود انجام دادند تا قیام هر چه بیشتر پیش برود و شعله ور بشود من در واقع تشکر کنم و درود بفرستم به تمام هواداران و اشرف نشانان و هواداران سازمان و شورا و دیگر سازمانها و هر آن که دل در گرو آزادی این میهن داشت همراه بودند با این قیام، دیدیم در سرما و گرما در نقاط مختلف جهان.
آنچه که من می‌توانم بگویم در رابطه با این قیام، آقای خزایی به سابقه تاریخی به خوبی اشاره کرد من به قسمت دومش می پردازم. از روز اول که شورا تشکیل شد این شورا بود که گفت سرنگونی، راه دیگری نیست، چون این رژیم اصولاً به غیر از کنار زدنش راهی باقی نگذاشته، تمام آنچه که متصور می‌توانست باشد، برای این که راههای دیگری به غیر از سرنگونی و مقابله جدی و کنار زدنش پیش برود، خودش آن را بسته، خودش بسته بود از اول راه را. چون این ایدئولوژی اش و پایه ای که گذاشته بود، در خودش، مقابله و سرنگونی طلبی را میگذاشت که بایستی با این نظام مقابله کرد، سرنگونش کرد، آزادی مردم را غصب کرد، حق حاکمیت مردم را غصب کرد، کشور ما را اشغال کرد. در واقع، هیچ اشغال گری نمیتوانست اینطور به این کشور و مردم ما صدمه بزند به حرث و نسل، از شهدا بگویم که این همه شهید در مقاومت و دیگر کسانی که در زندانها شهید شدند ۱۲۰ هزار، اون اعدامهای سی هزار در سال ۶۷ و اون چیزهایی که بعداً می گفتند. از روز اول گفت در خیابان بکشید، اصلاً برای چه می‌آورید به زندان، همانجا «تمام کش» کنید. با چاقو می کشت توی زندانها. بنا بر این، این رژیم خودش این سرنگونی را در خودش داشت و یک نیرو که خیلی جدی می‌توانم بگویم این را به عنوان وظیفه خودش گفت این شورای ملی مقاومت بود که از اول گفت سرنگونی، این نظام و این ایدئولوژی و این تفکر باید از کشور ما محو بشود حذف بشود، بعد هم دیدیم از نظر اقتصادی به کجا کشانده، از نظر اجتماعی مردم را به چه روزی انداخت از نظر اعتیاد از نظر بیماریهای مختلف، آلودگی هوا و جنایتهایی که در این مورد انجام داد بیش از جنایتها و کشتارهایی بود که در جنگ انجام شد که برای بقای خودش این کار را می‌کرد و دیدیم که الان بازهم با صدور تروریسمش یکی از پایه‌های ادامه حیات خودش هست. به کشورهای منطقه مثل سوریه و همینطور بحرین، یمن، لبنان دست اندازی کرد تا جاهای مختلف در آفریقا، بنا بر این این رژیم بایستی همانطور که ما می‌گوییم همانطور که مسعود بارها گفت سرنگونی سرنگونی سرنگونی، واقعاً این شعار بسیار انرژی می‌دهد بسیار انرژی بخش بوده تا به حال به تک تک افرادی که این شعار را بشنوند و شنیده اند و ما ایستاده ایم تا به آخر همراه مردممان و شعارها را دیدیم یکی از شعارها این بود که بترسید بترسید ما همه با هم هستیم. دقیقاً ما همه با هم هستیم و این راه را ادامه می دهیم تا آخر و البته وظایف سنگین تری قطعاً در این دوران به دوش تک تک ما هست که به هر صورت امیدواریم که همه بتوانیم از عهده این بر بیاییم (کف زدن حضار).

گیسو شاکری:
با درود به قیام کنندگان و حمایت و پشتیبانی دائمی و تا رسیدن به آزادی خودمان از اونها، می‌خواستم یک تشکری بکنم از برگزار کنندگان این نمایشگاهی که قبل از ورود به این جلسه دیدیم، در تمام این دو هفته این عکسها در ذهن همه ما حک شده، اما دیدن این نمایشگاه چند نکته را یادآوری کرد به من، یکی حضور پر رنگ زنان، من را یاد جریانات انقلاب ضد سلطنتی انداخت که خودمان در خیابانها بودیم، فکر می کنم همه شماها که در اینجا هستید همه در خیابانها بودیم به جز آنهایی که توی زندان بودند، البته آنهاهم دیگر از زندان بیرون آمده بودند، حضور زنان پر رنگ بود در مبارزات ضدسلطنتی که متاسفانه با آمدن حکومت ارتجاعی اسلامی خمینی مجبور شدیم هم چنان مبارزه را ادامه بدهیم تا سرنگونی خمینی و اعوان و انصارش و کل این سیستم، بنا بر این آن انقلاب، آن تظاهرات، آن اعتراضات همچنان ادامه داشته، می بینیم که همچنان در طول این سالها ما توی خیابونا بودیم. حالا یک عده در خارج از کشور در تبعید در خیابانها بودن بقیه در ایران. نقش پر رنگ زنان را من توی این عکسها خصوصاً دوباره دیدم و در فیلمها و این را باید واقعاً یادآوردی بکنم البته همه می دانند که نقش شما مریم عزیز بسیار بسیار پر رنگ بوده، اصلاً صحبت تعارف و این چیزها نیست یک واقعیت تاریخیه، یک الگو شدید، زنان اشرف الگو شدند برای آن زنان، پشتیبانی گرفتند، فهمیدند حق و حقوقشان را و اینکه فقط به یک چیزهای کوچولو و کوچولو قناعت نکنند. به حقوق آزادی، به حقوق سیاسی شان، به آزادیهای مدنی شان به حقوق اجتماعی شان، حقوق اقتصادیشان، به اینها واقف شدند، به نقش مهم خودشان در جامعه واقف شدند و این را واقعاً مدیون این زحمات خستگی‌ناپذیر، شبانه‌روزی، از جان گذشتگی، از همه چیز گذشتگی شما و زنان اشرف و خوب تمام زنان مقاوم در کنار شما هستند، خودمن هم هستم ضمناً! (کف زدن حضار)
این پشتیبانی خیلی مهم بوده، حالا مسائل دیگر را دوستان اشاره کردند اما اینها را ما در عکسهایی که می بینیم، دو عکس حتی در قیام ۸۸ که خوب خواستش یک خواست دیگری بود اما باز حضور زنان را ما نمونه اش را و نمادش را در دوتا عکس دیدیم که یکی در عکس دختر جوانی بود در قیام ۸۸ که در تمام دنیا این عکس پخش شد و عکس دیگری که شما الان گذاشتید عکس دختر جوانی است که پشتش دود است و این نشانه، من را یاد آن حرکت بچه‌ها در اشرف و لیبرتی می اندازد که وقتی به آنها حمله کرده بودند و اینها بی محابا توی این دودها می دویدند می اندازد. بهر حال این نقش را مدیون مبارزات شبانه روزی و خستگی‌ناپذیر شما باید بدونیم و اینکه شما و همه ما که در اینجا هستیم برای رسیدن به یک ایران آزاد یک جمهوری آزاد و که بر مبنای جدایی دین از دولت، تساوی کامل حقوق زنان و مردان، لغو هر گونه حجاب اجباری و بقیه چیزهای دیگر که در ده ماده‌ای شما مستتره، این را واقعاً مدیون این هستیم و با تمام توانمون برای رسیدن به اون ایران آزاد همه با هم هستیم و خیلی خوشحالم که شعارهایی که داده می شه این شعارها همچنان داغ و پر رونقه در بازارها در خیابانها و همچنانکه مردم می گن تا حقمو نگیرم به خونه برنگردم هر چقدر هم شکنجه و سرکوب و اعدام را همینجور که در طول این ۴۰ سال ادامه داشته ادامه بده چون دیگه به پایان خط رسیده یعنی تو خود سخنرانی خامنه‌ای وقتی ما می بینیم که خودش می گه که این تشکیلات این اتفاقات اینها را کی سازماندهی می‌کنه، یعنی که داره می گه که رهبریت این قیام کجاست؟ خودش داره می گه ما نمی گیم خودش می گه بنا بر این همچنان با این سازماندهی هستیم در صحنه چه در اینجا چه در اونجا و شعارهایی هم که خصوصا این شعار آتش جواب آتش مسعود از اون شعارهایی بود که تا پایانش یعنی ایستاده ایم هر چقدر بکشی و بزنی شکنجه بکنی تا از خواستهایمان برنگردیم نرسیم به خانه برنمی گردیم و به امید ادامه این مبارزه و بر قراری یک ایران آزاد و سازندگی. درود به مبارزات مردم ایران درود به مبارزات و قهرمانیهای تمام کسانی که در کنار شما ایستادند اینجا و داخل ایران. (کف زدن حضار)

منشور وارسته:
با سلام خدمت شما خانم رجوی و اجازه بدهید من هم به سهم خودم ابتدا درود بفرستم به مردم قهرمان ایران که عزم خودشان را جزم کردند تا این رژیم را به زمین بکشانند عرض کنم ولی من اجازه بدهید از یک منظر دیگری این مسائل را نگاه کنم، من فکر می کنم این جنبش این قیامی که رخ داده خود به خودی نبوده است و محصول رنج سه دهه رنج مقاومت ایران و بخصوص بنیان گذار این جنبش بود، روزی که آقای رجوی به قانون اساسی ولایت فقیه گفتند نه، یک کار عظیم صورت گرفت. توی آن شرایطی که خمینی تمام جامعه را تخدیر کرده بود.
یک نیروی مسلمان مترقی تحت رهبری آقای رجوی این جرات را داشت که در آن فضا در مقابل ایلقار آخوندی کلمه «نه» را بکار ببره که قانون اساسی تو را ما قبول نداریم، برو پیکارت، خیلی شجاعت می‌خواست آن زمان. از آن لحظه مقاومتی شکل گرفت که درواقع تاریخ معاصر ایران را تغیر داد تمام دستاورد هایی که ما امروز شاهد هستیم ناشی از همان لحظه آغاز بود که آقای رجوی تصمیم گرفت و شورای ملی مقاومت را تاسیس کرد. و در مقابل آخوندها ایستاد و از آن به بعد تمام دسیسه‌ها علیه مقاومت شکل گرفت استعمار و ارتجاع باهم کوشیدند تا اسم این مقاومت و هویت این مقاومت را تا تمام آثاری که از این جنش وجود دارد را محو کنند ولی ما دیدم و شاهد هستیم که بعد  از سالها کوشش و تلاش و مدیریت شخص خود شما خانم رجوی این دسیسه‌ها یک به یک خنثی شد و یک پیروزی بزرگی بود برای آینده ایران و برای تمام آزادی خواهان،

آرتو کلارک، نویسنده انگلیسی، یک جمله‌ای دارد که تنها راه کشف ممکن‌ها رفتن به ورای غیر ممکن‌هاست. عرض کنم که این مقاومت در عمل ثابت کرد که نیرویی است برای آزادی و مطالبات مردم ایران و تمام همت کوشش خودش را بکار می برد و از همه چیزش گذشته و برای مطالبات تاریخی ملت ایران، که از دوران مشروطه به اینطرف همواره پایمال شده، به پا خاسته است. همه اعضای این مقاومت انسان هایی هستند آرمان گرا که ارمانشان عشق به آزادی است.
 تمام این ۱۲۰ هزار انسان فرهیخته که بخاطر عشق به آزادی جان خودشان را فدیه راه آزادی کردند الان بایستی ازشان یاد کرد و قدرشان را شناخت که آن مبارزه بود تا به این نقطه‌ای رسید که مردم ایران بتوانند به مطالبات خودشان اشراف پیدا بکنند.
 اگر افشاگری مقاومت ایران نبود و افشا نکرده بود پروژه سلاح‌های تخریب جمعی و مسئله اتمی این رژیم را این رژیم الان در این بن‌بست قرار نداشت و تمام دنیا چشم دوخته بودند و می‌خواستند با این رژیم مماشات کنند، تلاشهای همین اعضای این مقاومت بود و تلاش‌های شخص شما بود و تلاش‌های تک تک اعضای شورای مقاومت بود و نیروها یشون و هوادارانشان در خارج کشور بود که نگذاشتند استعمار بتواند به مقاصد خودش برسد.
مدت ۱۵ سال اسم این جنبش را توی لیست سیاه بردند و تلاش کردند ما به اهداف و مطالبات آزادی ملت آزادی ایران دست پیدا نکنیم. ازآنجایی که این شورای ملی مقاومت از زیر بته بیرون نیامده و محصول مبارزات از مشروطه به این طرفه و محصول مبارزه ملی و جنبش مصدق به این طرفه و این مبارزه رو با پشتکار ادامه داده.
می گویند رودخانه که از کوهستان‌ها عبور می‌کند بخاطر قدرتش نیست بخاطر استحکام و مقاومتی است که آن رودخانه دارد، مقاومت ایران در عمل ثابت کرد که بخاطر هویتش پشتوانه اش ملت ایران است از تمام مصائب یک به یک عبور کرد و والان نقطه اوج اش هست. و الان تمام تلاش رژیم این است که نگذارد جنبش آزادیبخش با مردم ایران پیوند بخورد. به همین دلیل هم هست که تلاش کرد نیروهای سازمان مجاهدین خلق در لیبرتی را نابود کند ولی ما خوشبختانه با مدیریت شما وهمت دوستان، اعضای سازمان مجاهدین خلق به سلامت پارسال به آلبانی هجرت کردند. این پیروزی بزرگ تمام محاسبات رژیم را بهم ریخت الان اگر ما شاهدیم که شعارهای مردم ایران بعدا ۳۵ سال که خود این مقاومت بنیانگذار این شعار بود وقتی که میگویند مرگ بر خمینی یا مرگ بر خامنه‌ای، این درواقع تبلور همان خواستهایی است که جوانان ایران در دهه ۶۰ جان خود را فدیه راه آن کردند بر اینکه بتوانند به مردم ایران بفهمانند که این رژیم غاصب حق حاکمیت ملی مردم ایران است.
من اجازه می خواهم به سهم خودم به تک تک اعضای مقاومت و ابتدا به شخص خود شما و آقای رجوی درود بفرستیم و خودتان می‌دانید که من اصولا فرد خیلی خوشبینی بودم توی این سالها و همواره میگفتم که کافی است یک جرقه زده بشود و ما متوجه بشویم که چه اتفاقی خواهد افتاد مثل جرقه‌ای که در تونس کارگر سبزی‌فروش خودش را به آتش کشید وان جرقه به بهار عرب تبدیل شد.
الان هم من عقیده دارم و رجاء واثق دارم که این جرقه که ابتدا با گرانی تخم مرغ زده شده و بعد از بیست وچهار ساعت به شعار مرگ بر خمینی و مرگ بر خامنه‌ای تبدیل شد. قطعا این رژیم را به سقوط خواهد کشاند ولی این باید در پیوند با جنبش سازماندهی شده و یکدست و پرقدرت مقاومت ایران باشد.
من ضمن درود به جوانان ایران به سهم خودم تقاضا دارم باید به کانون‌های شورشی ارتش آزادیبخش ملی ایران در سرتا سر ایران بپیوندند تا بتوانند از آن مسیر مراحل سرنگونی را به پایان برسانند و به همین دلیل هم امیدوارم قطعا با توجه به شرایط داخلی و بین‌المللی که رژیم در آن گرفتار است قطعا می‌توانم این نوید را بدهم که امسال سال سرنگونی این رژیم است. عرضی ندادم. (کف زدن حضار)

منوچهر ارسطوپور:
 با سلام و درود به خلق به پا خاسته ایران و با عرض ادب به خانم رجوی و سردار بزرگ خلق مسعود.
ناقوسها به صدا در آمدند. فریاد آزادی در جای جای سرزمین ایران بلند است. دریای انسانی چون خزر می خروشد، چون دماوند آتش فشان می‌کند، زمان برخاستن است. برخاستنی که نجات ملت یک سرزمین بزرگ را نوید می‌دهد. خلقی قصد کرده است که خود را از زنجیرهای اسارت یک حکومت مستبد رها کند. مشتها را گره کرده ایم می‌رویم تا توفان به پا کنیم. توفانی بنیانکن و اینهمه با ناخدای خستگی‌ناپذیر که می‌رود تا کشتی نجات را به ساحل امن، یعنی آزادی برساند. چشمه‌های خشکیده دوباره جان می‌گیرند، می‌جوشند، می‌خروشند و راه خود را به دریای بیکران می‌گشایند. شقایقها با قلب های خونین و چشمهای سیاهشان در میان سنبله‌های گندم خودنمایی می‌کنند. با پیام سردار بزرگ اشک شادی بر گونه های خانواده‌های مجاهدان روان میشود. آنها دارند از روی مزار فرزندانشان در حیاط خانه‌هایشان گل نعنا می‌چینند. ابرها باران را با خود آورده اند. باران بارآور، باران گرم، بارانی که بهار را که می‌رود تا دشت وسیع را سیراب کند. دشتها جان می‌گیرند. این بوی خاک بوی آزادی است که به مشام میرسد. پیامهای مسعود برای خلق به‌پا خاسته ایران از شخصیت انقلابی او سرچشمه می‌گیرد که هدفش براندازی رژیم ملایان است. نفوذ و کثرت پیروان مسعود روز به روز در تمام نقاط جهان بیشتر می‌شود. همه با افتخار خود را اشرفی می‌نامند. اوست که با فرمانهای خود تشکیلات سازمانهای اشرف نشانان را برعلیه رژیم بسیج و سازماندهی و هدایت می‌کند و به تبلیغ و بیداری خلق بر علیه ظلم و بیدادگری می‌پردازد. به آنها عشق می‌ورزد و راستی و روشنایی را در چشم خلق قهرمان می‌نشاند که چون جویباری در جان و تن خلق، خلق به خون خفته جریان می‌یابد. هردو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب، همان آدم‌کشان حرفه‌یی هستند که در سالهای ۶۰ و ۶۷ دستهایشان به خون جوانان مجاهد مبارز و آلوده است. جناحی که در حال حاضر به ضرورت زمانه تفنگهایشان را به پاسداران به امانت داده‌اند. آری به گفته تمام تلویزیونهای خارج از کشور پولهای به غارت رفته ایران در حسابهای شخصی علی خامنه‌ای ۹۶ میلیارد دلار است. درحالیکه در ایران تحت حاکمیت این رژیم غارتگر، آزادی کش و فاشیست کودکان بیش از بیست میلیون پا برهنه و بی‌خانمان و ژنده‌پوش، شب گرسنه سر به بالین می‌گذارند؛ اما این پا برهنه ها همان کسانی هستند که شرف و وجدان پاک دارند و شرافتشان همچون لباسشان ژنده نیست. گرچه می‌گویند مجاهدین در آلبانی فعال شده‌اند باید یادآوریشان کرد که مجاهدین بیش از ۴۰ سال است که فعال و آماده برای سرنگونی رژیمهای شاه و شیخ مبارزه می‌کنند و همیشه گفته‌اند و می‌گویند که کس نخارد پشت ما جز ناخن انگشت ما. اینها آمال و آرزو یک ملت است. یک ملت در زنجیر به پا خاسته که حضورش تیری است به قبر دشمن، این سخن سردار است که می‌گوید صداها را از گلوی گرفته‌تان بیرون آورید. مشتها را گره کنید، نترسید، سپیده دم خواهد دمید. برخیزید، سرود آزادی سردهید، در دستهایتان آتش است. شعله های آتش تا ستاره‌ها می‌رسد. شعله‌ها زمین را می‌لرزاند آتش همیشه زنده مثل قلبی که زنده است. ملتی که به آزادی عشق بورزد سرانجام به آزادی دست خواهد یافت. در همین چند روز خیزش مردم به قدرت خودشان پی بردند. عکسهای سردمداران را از دیوارها پایین آورده و به آتش کشیدند. آنها مرگ بر ولایت فقیه سر دادند و با عشق به آزادی و امید به نابودی رژیم جنایتکار  بی خستگی می‌تازند و به امید آینده‌یی آزاد چشمانشان از مهربانی و باور به آزادی لبریز است. شعله های خشم در دست و دلهایشان زبانه می‌کشد و شادی صدایشان تا نهایت آسمان می‌رود. آنها بلوطهای تناوری هستند که سر به آسمان می‌ساید. سنگفرشهای بیابانها از خون به پاخاستگان رنگین است. بی باکی و جانبازی و از خودگذشتگی این شیر زنان و کوهمردان به آنها معنا می‌دهد و آنها را برای به انجام رساندن خیزششان مصمم تر می‌کند. یاران، خواهران، برادران، همشهریان قایق رانان و ماهیگیران، ورزشکاران شهر عزیزم مازندران که به پا خاسته‌اید، یگانگی را با هم سپر کنیم، دستها را بهم قفل کنیم، همه با هم تنی واحد شویم، مازندران با پشتگرمی و یاد سردارانی بزرگ همچون مازیارها، حسین‌خوانها، مشتیها و دیگر سرداران به پا خاسته است. استبداد شکست خواهد خورد در آینده از فقر و بی خانمانی و بیکاری اثری نخواهد ماند و پاسداران در هر لباسی که باشند دیگر وجود نخواهند داشت. عدالت و برابری و آزادی در چشم انداز است. شاخه‌‌های نرم گندم با بادهای بهاری شما در مقابلتان سر تعظیم فرود خواهد آورد. باور کنید که رها شدن از زنجیرهای دست و پایمان و رسیدن به آزادی تنها با اتحاد و مبارزه و عشق به آزادی امکانپذیر است که در وجود تک تکتان نهفته است. دست حق یار و یاورتان باد. با سپاس فراوان گفتار نیک، پندار نیک، کردار نیک. (کف زدن حضار)

ویدا نیک طالعان:
سلام عرض میکنم خدمت همه عزیزان علی الخصوص خانم رجوی و تمام اعضای محترم شورای ملی مقاومت و تمام هواداران مجاهدین و شورا که در این جا حضور دارند و اعضا من تبریک میگم خدمت همه دوستان و عزیزان، قیام خلق قهرمانمان را.
اینرا همه ما میدانیم که تمام این قیام آفرینان عزم به سرنگونی این رژیم کرده اند این را خود ولی فقیه درمانده هم متوجه شده است. خلق قهرمان ایران و انسانهای شریفی که جانشان به لب رسیده است. الان بلند شده‌اند و در کوچه و خیابانهای میهن عزیزمان شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه میدهند و خواهان سرنگونی این رژیم دجال هستند. آنها الان با نیروی پیشتاز خودشان همگام شدند و مبارزه با دیکتاتوری مذهبی مبارزه ای را که از ۴۰ سال پیش شروع شده است را ادامه میدهند نیروی پیشتازی که شما هستید نیروی پیشتازی که ۳۹ سال از کوچه ها و خیابانها از زندانها و شکنجه گاه ها و از جوخه های اعدام تا اشرف و لیبرتی و سالهای ایستادگی و پایداری و تمام خون جگری مجاهدین و شورای ملی مقاومت و علی الخصوص رهبری برای رساندن مردم به آزادی به جگر و جان خود خریدند.
مردم ایران با شما هم گام شدند و این را مدیون شما هستند مردم ایران فهمیدند که چه جوری به آزادی می‌رسند و ۳۹ سال است که برای آن تلاش میکنند.
شما این راه و رسم و این مبارزه را به جهانیان به ایران به همه آموختید. آلترناتیو مشخص شورای ملی مقاومت و شبکه گسترده مجاهدین در داخل کشور هست.
هر آدرس دیگری اشتباه است و آن را وام دادن به رژیم میتوان برداشت کرد و میشود گفت که آن فقط میتواند در جهت بقای رژیم باشد قیام آفرینانی که در ایران با فریادهای خود و شعارهایشان نشان دادند که نه آنارشیست هستند و بغایت سیاسی و هوشیار هستند و میدانند که چی میخواهند در پی تخریب و یا آشوب نیستند. تخریب کور نمیکنند. قطعا و مشخصا آلترناتیو شما هستید و رهبری شایسته مقاومت مردم ایران.
در اینجا سوال پیش میاید که وظیفه ما چیست؟‌ ما چکار باید بکنیم؟‌ از وقتیکه قیام شروع شد یک برگه ای عوض شد یک مرحله جدید وارد شدیم. ما دیگر هیچکدام حامی نیستیم بلکه همه خودمان ما عضو و قسمتی از این قیام هستیم. حضور ما در صحنه باید هرچه گسترده تر هرچه مستمرتر باشد و این را به همه نشان دهیم این قیام صاحب دارد، این صاحب به ثمر میرساند همانطور که دوستان گفتند سرنگونی ابتدا شعار این مقاومت بوده و این مقاومت آزادی را به مردم ایران برمیگرداند بهای آن را پرداخت کرده و صلاحیت کامل آنرا دارد. متشکرم. (کف زدن حضار)

حمید رضا طاهرزاده:
ضمن عرض سلام به همه دوستان عزیز و همه صحبت های خوبی که شد، علی الخصوص تحلیل بسیار جامع و دقیقی که خودتان از آنچه که گذشته ارائه کردید. جای هیچگونه بحث اضافی نمیگذارد و همه چیز کامل روشن است و به اضافه اشاراتی که سایر دوستان داشتند. همچنین خطابه بسیار قرا و بسیار زیبا و همیشگی آقای ارسطو پور. من هم به سهم خودم وظیفه خودم میدانم که با سرافرازی و افتخار از اینکه بالاخره مقاومت ایران آنچه را که طی این همه سال شعارهایش، خط و خطوطش و استراتژی اش را مردم ایران فریاد میزدند و توانست هژمونی خودش را در جریان قیام اعمال بکند، این خیلی خیلی مهم است و این دستاورد عظیمی است. طبعا باید تبریک گفت قبل از همه به خود اعضای این مقاومت و رهبری مقاومت همانطور که دوستان گفتند و من دیگر زیاد واردش نمی‌شوم چون هر قدر آدم راجع به زیبایی های آفتاب صحبت کند، به اندازه خود تاثیراتی که آفتاب روی انسان میگذارد اثرندارد.
در حقیقت آنچه که اتفاق افتاد، حاصل رنج و تلاش مجاهدین بود بدون تعارف، به قول آقای اولیا، چرا؟ به دلیل اینکه اگر یادمان باشد به دلیل اینکه در جریان قیام گذشته سال ۸۸ در اوج قیام، شعارهای مردم بعد از تلاش زیادی که رزمندگان و این مقاومت داشت، توانست مطالباتشان از حوزه رای من کو به مرگ بر اصل ولایت فقیه ارتقا بدهد و در اوجش این قیام در آن نقطه خاموش شد و متاسفانه به دلیل خیانت و سازشکاری به اصطلاح رهبران ضعیف‌النفس و کسانی که هم‌چنان رؤیای بازگشت به دوران طلایی امام دجالشان را در سر می‌پروراندند آنرا در زیر خاکستری از یاس و نا امیدی پنهان کردند.
متعاقبا انتخابات ریاست جمهوری میشد و تمام دود و دمی که رژیم راه می انداخت و به نوعی این چنین القا میکرد و روی بعضی از اقشار جامعه ایرانی تاثیر میگذاشت این تبلیغات ریاست جمهوری مخصوصا روحانی و آن وضعیتی که به وجود آمده بود یک هاله‌ای از تردید و ابهام در ذهن بعضی ها ایجاد کرد؛ اما این قیامی که صورت گرفت در واقع تمام این ابهامات را نقش بر آب کرد و یک تست و آزمایش خیلی خیلی جدی بود برای خود ما برای مقاومت ما برای اینکه ببینیم که آیا ما راه را درست رفتیم و خطوط ما واقعا متناسب با الزامات جامعه بود. دیدیم که واقعا همین بوده و ما نه‌تنها راه را درست رفتیم، بلکه راهبری را هم خوشبختانه درست انجام دادند چون رهبر یعنی کسی که راه را میبرد. به قول خودشان مساله اصلی ترین قیام اتفاقا همین بحث است بحث رهبریش است که همینطور که عرض کردم در شعارهای خودشون مردم آن را به روشنی بیان کردند. در جامعه‌ای که مردم در ظرف ده سال گذشته مردم از نقطه نظر اقتصادی پانزده تا بیست درصد طبق بدبینانه‌ترین محاسباتی که شده فقیرتر شدند و کسانی وارد صحنه شدند که در همین یک دهه گذشته ۸۳ درصد مستاجرنشینی به آنها تحمیل شده بود. شما تصور بکنید که دهک های پائینی جامعه دهک دهم و نهم و هفتم و هشتم و نهم کسانی بودند که زیر بار فشار کمرشکن اقتصادی نیازهای اقتصادی را مطرح میکردند.
ولی ما توانستیم اینرا ارتقا‌ء بدهیم آنچه را که دنیا دید و رژیم اذعان کرد و که خامنه‌ای شخصا اذعان کرد دستگاه وزارت اطلاعاتشان و غیره. که در واقع این کار مقاومت ایران بوده و ما خودمان هم تردید نداریم و خوشبختانه با ورود فرمانده ارتش آزادیبخش و ارائه خط و خطوط دقیق و ترسیم مسیر راه و دستورالعملهایی که حتی در جزئیات وارد می‌شدند خب خیلی خیلی نوید بخش بود فوق العاده مؤثر و بلافاصله شما تاثیرات بلافصل این را میدید در فردای صدور هر بیانیه ای که چون از هر موقعیتی به موقعیت دیگر ارتقا پیدا میکرد.
پس بنابراین کسی که همواره گفته است سرنگونی سرنگونی سرنگونی و در شرایطی که جهان واقعا نمیتوانست باور کند همچنان روی این ایستاده و همچنان نیروهایش را به این سمت سازماندهی کرده و حفظ کرده و ارتقا داده این یقینا شایسته آن است که همانطور که خودشان هم گفتند آنکس که رژیم را به زمین بزند قطعا دولتش را هم تشکیل خواهد داد و این در واقع شایسته مسعود رجوی و خانم مریم رجوی است که بدون کمترین مداهنه که ما عضو مقاومتیم و آمدیم اینجا از هم تعریف کنیم و تشویق کنیم. این طوری نیست یک واقعیت تاریخی است که خودش را تحمیل کرده آنهم در سایه رزم و رنج و شکنج و چیزی که تاریخ ایران بهش مفتخر است.
از جهتی هم میشود ازنقطه نظر پاتولوژی قیام وارد بحث شد که البته اینجا جایش نیست و اینکه چرا بعضی ها این قیام را از خودشان نمیدانستند. چرا مثلا در سلسله تظاهراتهایی که میشد در خارج کشور فقط ما بودیم چرا بقیه توی تظاهرات خارج کشور نمی‌آمدند برای اینکه این قیام از جنس آنها نبود این قیام خواسته هایش مطالباتش صرفا سرنگونی بود و واژگون کردن خامنه‌ای و کل نظامش و برای اونها این مساله نبود و به هرحال یک سرفصل تاریخی خیلی خیلی جدی صورت گرفته و همانطور که به درستی فرمودید بازگشت‌ناپذیر است و در واقع این ما هستیم که در پاسخ به این سوال که چه باید کرد باید تلاش کنیم هر چقدر که امکان دارد اخگرهای فروزان این قیام به هر شکلی که امکانش هست خاموش نشود و در زیر خاکستر ناامیدی دوباره فرو نرود. این بستگی به کار و تلاش و رزم ما دارد خوشبختانه به یمن تلاش‌های بین‌المللی که اعضای این مقاومت بچه های خارج کشور همگی کردند که انسان واقعا سپاسگزار همه هست.
همه دوستانی که در این اتاق هستند به قول معروف، اشرفی‌ها و اشرف‌نشانها. الان و این صحنه جهانی را هم ما تغییر دادیم که لاریجانی را در لیست سیاه قرار میدهند و خیلی کارهای دیگر که صورت گرفته خود بخودی نشده باید ادامه داد و باید پیام آن قهرمانانی که الان ۸۰۰۰ نفرشان در سخت ترین شرایط ممکنه به سر میبرند با بلندترین صدا و با فعالیتهای خودمان استمرار ببخشیم و در اماکن عمومی و در صحنه بین‌المللی همچنان زنده نگه بداریم.

ملیحه ملک محمدی:
با درود به قیام مردم غیور ایران؛ و با درود خدمت سرکار خانم رجوی خانم سلیمی و جناب آقای رضایی. سایر اعضای محترم شورا و هواداران.
ابتدا باید تبریک بگوییم به قیام قهرمانانه مردممان که واقعا دل همه ما را شاد کرد و انتظار چندین ساله امان را در سراسر خیابانهای ایران متبلور کرد.
اما چنانکه مستحضرید در یک محیط ناشی از یاس و ناامیدی که این رژیم بر اثر جو وحشت و تروری که ایجاد کرده بود همگی بر این عقیده بودند که مگر میشه این رژیم را سرنگون کرد. مگه اصلا امر سرنگونی در دسترس است؟‌ اما این تنها مقاومت بود که با تحلیل های مشخصی که از شرایط و اوضاع بحرانی ایران میداد و به درستی هم میداد انتظار چنین روزهایی را می‌کشید و دیدیم که تمام این تحلیلها به واقع صحیح و درست و به‌جا بود و الان نتایج اون را در سراسر خیابانهای ایران می‌بینیم که جوانان ما زنان و مردان غیور ما آن را متبلور کردند.
 اما چگونه شد که به اینجا رسید؟‌ همانطور که همه میدانیم و تجربه بیست سی ساله ما هواداران مقاومت است که از زمان انقلاب در ایران و چه در اینجا میدانیم که بر اثر پایداری، مایه گذاری و فداکاری که اعضای مقاومت داشتند و توفانهای بسیار مهیبی که هر کدام از آنها میتواند یک سازمان سیاسی را از بین ببرد این توفانها را بر اثر پایداری و مقاومتی که کردند را پشت سر گذاشتند و این خط سرنگونی را ذره ذره به داخل میهن ما بردند و امروز می‌بینیم که این سرنگونی‌ که مردم ما میخواهند نتایج همان استقامت پایداری و شعار سرنگونی سرنگونی بود که در اشرف و لیبرتی و سراسر دنیا گفته شد بر آن پای فشاری شد و امروز نتایج آن را می‌بینیم.
اما وظایف ما بعنوان بخشی از این جنبش در این مقطع چیست؟ همونطور که می‌بینیم یک جنگ سیاسی وجود دارد. می‌خواهند اینطور نشان بدهند این قیام بدون آلترناتیو و بدون رهبری است یعنی میخواهند نشان بدهند یا شاه یا اینکه به همین شرایط الان بسنده کنید. من احساس میکنم که کار ما به عنوان اعضا و هواداران، اعضا که همیشه کار خودشان را به درستی انجام دادند، کار ما هواداران مقاومت این است که نشان بدهیم که این خونهای ریخته شده در طول این چهار دهه در ایران و فدایی که این سازمان انجام داده بی‌نتیجه نخواهد ماند و نمیگذاریم یک قطره از این خونها به هدر برود و این خونها راهگشا هستند و این آلترناتیو مشخص را نشان می‌دهند در جامعه ما. وظایف ما این است که نگذاریم این خونها به هدر برود و این آلترناتیو در سراسر ایران جا بیفتد همانطور که هست و به مردم نشان بدهد که بدون پشتیبان نخواهند ماند و همیشه این جنبش شان و این قیام شان پشتیبانی دارد و صدا دارد در خارج کشور و تنها نخواهند ماند. خیلی متشکرم. (کف زدن حضار)

بهزاد معزی:
در رابطه با قیام می‌خواستم بگویم، همانطور که به عنوان بخشی از مردم ایران شاهد این قیام بودیم، می دیدیم که رژیم سعی کرد در چند نقطه رنگ و بوی مذهب به آن بدهد ولی نتوانست. در چند نقطه فریاد زدند «یا حسین میرحسین» که آن را وصل کنند به رنگ سبز و رنگهای دیگر مردم که جواب دادند «حسین حسین شعارشون جنایت افتخارشون».
این قیام تموم شدنی نیست منظور من ذکر یک نقطه کمبودی بود که احساس می‌کردم به عنوان یک فرد ایرانی، کمبود، ده ماده‌ای بود. این ده ماده‌ای فاصله و تناقضی با بیانیه جهانی حقوق بشر ندارد، خود بیان و بسیار به زبان ساده است. وقتی می گوید آزادی زن و مرد، یک چهارم و یک دوم و یک پنجم توی آن ندارد. آزادی مذهب استثنا ندارد که زردشتی رو ول کنند و احساس می‌شد که این ده ماده، آنطوری که شاید و باید به دست مردم نرسیده. من به عنوان یک ایرانی پیشنهاد می‌کنم با هر امکان و هر بهایی که هست این ده ماده در نسخ میلیونی بین مردم ایران پخش و تقسیم بشود در شهرهای بزرگ و کوچک و حتی روستاها و آثارش را در قیامهای بعدی خواهیم دید که شعارشان به چه سمتی می چرخد، همین (کف زدن حضار).

حسین یعقوبی:
ضمن سلام و احترام خدمت شما خواهر مریم عزیز و همه اعضای محترم شورا و مجاهدین و یاران مقاومت که در اینجا حضور دارند و با تعظیم در مقابل شهدای قیام جاری در میهن اشغال شده
جا دارد که این قیام را قبل از هر کس به شما خواهر مریم و رهبر مقاومت برادر مسعود تبریک بگوییم که به اذعان سران رژیم، مقاومت تحت رهبری شما سمت و سودهنده اصلی این قیام قهرمانانه ست.
همان رژیمی که بیش از سه دهه با تمام قوا تلاش کرده این حقیقت را پنهان بکند، الان اذعان می‌کند که مجاهدین در واقع سمت و سو دهنده اصلی این قیام هستند با سرکوب خونین، براه انداختن جنگ روانی باج دادن به دول استعماری و سیاست ننگین مماشات و استمالت و قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷. رژیم با ایجاد خاوران و بتون‌ریزی روی مزار شهدای مقاومت و مجاهدین ابلهانه فکر می‌کرد که پیام آنها در زیر این خاک خاموش خواهد ماند. ولی غافل از اینکه آنها هر کدام لاله ای بودند که در روز موعود شکفته خواهند شد و امروز این رویش را در داخل ایران می‌بینیم.
من می‌خواستم به یک نکته را اشاره بکنم آنهم اثرات بسیار مهم که پیامهای برادر مسعود در این مقطع بوده که این پیامها بسیار راهگشا و هدایت کننده بود
اما وادادگان سیاسی و ریزه‌خواران ولایت فقیه هرگز توان درک ظرفیت توان انقلابی جامعه را نداشتند و فکر نمی‌کردند که شعله‌های سرکش قیام با این شتاب سراسر خاک میهنمان را فرا بگیرد.
در چنین شرایطی شعارهای اصلاح‌طلب اصول‌گرا دیگه تمامه ماجرا چیزی نبود بودجز تبلوری از آنچه مقاومت ایران از سالها پیش بر روی آن تاکید می‌کرد و بهای بسیار سنگین و گزافی را در این راه پرداخته بود
این قیام بیان عملیاتی خط و خطوط استراتژیک و راهگشای شما خواهر مریم و برادر مسعود بوده که توسط مردم در خیابانهای میهن اشغال شده ما به بهترین وجه به نمایش گذاشته شد
نقش هدایت کننده پیام مسئول شورا برادر مسعود درب دکان و دم و دستگاه دم و دنبالچه‌های رژیم را تخته کرد. اونجا که گفتند که امروز صورت مساله در میهن ما در واقع چپ روی جوانان دلیر و رزمندگان و جنگ آوران آزادی نیست بلکه
مساله مساله آلترناتیو و رهبری است و خیلی هم جدی است این صورت مسئله قیام است و نه چپ‌روی و راست‌روی. این، به جنبش و قیام یک جهش کیفی داد. قیام و جنبش جوانان از برهه ۸۸ گذر کرد و در واقع تمام جریانات اصلاح طلب را به زباله دان تاریخ ارجاع داد درواقع همانطور که برادر مسعود گفتند این رود خروشان خون شهیدان آزادی و شهیدان قیام جاری است که آلترناتیو و رهبری شایسته خودش را عرضه میکند این رهبری شایسته در واقع در ماهیت و جوهر شعارهای انقلابی این قیام به هزار زبان و شیوه نشان داده شدقیام کنندگان برخلاف آرزوهای برباد رفته باصطلاح اپوزیسیون های پوشالی و جریاناتی که به نحوی ماموریتی جز حفظ همین رژیم را ندارند و قیام کنندگان را از دادن هرگونه شعار رادیکال و انقلابی و بقول خودشان ساختارشکننانه پرهیز می‌دادند بدون شکاف پیام مقاومت و مجاهدین را فریاد میزدند و خواستار سرنگونی تام و تمام ولایت فقیه با تمام باندهایش بودند از بعد از ۳۰ خرداد این را هیچکس نمی‌تواند کتمان بکند که این مجاهدین و شورای ملی مقاومت بود که این شعار استراتژی اش را اعلام می‌کرد و پای آن ایستاد در واقع این تایید خط و خطوط مقاومت ایران را نشان میدهد و نشان میدهد که جامعه ایران و جوانان انقلابی آن برای چه آلترناتیوی حاضر به فداکاری و گذشتن از جانشان هستند و هرگونه راه حلی جز این را نمی پذیرند. با تشکر از فرصتی که به من دادید (کف زدن حضار)

رضا اولیا:
خانم رجوی من یک نامه‌ای از طرف پارتیزانهای ایتالیا قسمت فلورانس برای شما آورده ام و به خانم دبیر دادم که به شما بدهند.
در تلفنی که به من کردند خیلی سخت تحت تأثیر این تظاهرات ایران قرار گرفته بودند و به من گفتند که با آشنایی که با این تشکیلات دارم و من خودم عضویت این سازمان پارتیزانی را دارم که این تظاهرات و این قیام مردمی در تمام سطح ایران شاید در طول این ۵۰ سال اخیر در تمام دنیا بی‌نظیر بوده با این عظمت، اینها گفتند که ما به زودی موقعی که من برگشتم ایتالیا برگشتم باید برم اونجا یک میتنیگی در شهر پترو سنگ برگزار خواهند کرد مرکز اونها شهر پیتروسنگ است که در ۵۰ کیلومتری شهر فلورانس است برگزار خواهند کرد و علاقه دارند که می خوان یک هیأتی بیاید خدمت شما برسه و مدال پارتیزانهای ایتالیا را به شما تقدیم بکنند. (کف زدن حضار).

حمید معاصر:
با تبریک و سلام به خواهر مریم و برادر مسعود و به جوانان به‌پاخاسته ایران و اعضای محترم شورای ملی مقاومت و اشرفی‌ها و اشرف‌نشانها به خاطر شکل گیری این قیام قهرمانانه.
واقعیت این است که نقطه این قایم اگر بخواهیم به یک نقطه عطف تاریخی مشخص کنیم نه دیروز و امروز بلکه به قیام خونین ۳۰ خرداد سال ۶۰ برمی‌گردد که معمار کبیر آن برادر مسعود بوده و هست و اکنون که ۳۸ سال می گذرد با عبور از نه هفت خوان بلکه با هفتصد خوان بلا، با رهبری بی نظیر برادر مسعود و شما، به روزهای سرنوشت‌ساز و حساس کنونی نزدیک شدیم.
صحبت از کورانهای عجیب و غریب دوران ۳۸ ساله مقاومت و بهای سنگینی که این مقاومت برای رسیدن به نقطه‌یی که امروز الان در آن هستیم، نه در وسع من است و نه در زمان محدود می‌گنجد؛ و اما جان کلام در این روزها و صورت مسأله قیام چیست؟ رنج و خون ۱۲۰ هزار شهید راه آزادی و قتل‌عام ۳۰ هزار شهید مظلوم و رهبری درست این مقاومت و جانفشانی بی نظیر اشرفی‌ها و اشرف نشانها، امروز محصول خود را داده است.
دوست و دشمن امروز به زبانهای مختلف به درستی خطوط مقاومت انگشت می‌گذارند. از رأس تا ذیل سران رژیم معترفند که سازماندهندگان اصلی این قیام مجاهدین هستند و علیرغم میل باطنی و خواست آنها تقریباً از مقطع برگزاری موفقیت آمیز آخرین کهکشان و بعد از آن هجرت بزرگ روزی نبوده و نیست که رسانه‌های صوتی و تصویری رژیم وحشت خود را از سرنگونی و براندازی رژیم با رهبری مجاهدین اعلام نکنند. نقطه عطف این اعتراف سخنان آخر خامنه‌ای است که یک راس مثلث قیام را به مجاهدین نسبت داد.
خامنه‌ای مفلوک و درهم شکسته و غرق در انبوه بحرانهای لاعلاج داخلی و منطقه‌یی و بین‌المللی بعد از مدتها سکوت خفت‌بار هیچ حرفی برای گفتن نداشت الا وحشت و سراسیمگی از قیام. خامنه‌ای مفلوک به شیوه آخوندی و لو رفته خود حرفی زد که یادآور اعتراف شاه در روزهای پایانی بود که می‌گفت صدای انقلاب شما را شنیدم. آن موقع هم دیر شده بود و الان هم البته خیلی دیر است. ارتجاع و استعمار در این ۳۸ سال گذشته تمامی امکانات و راه حلها را آزمودند. هر دو سرشان به سنگ خورد. قیامی که به سرعت با شعار مرگ بر خامنه‌ای و روحانی به طور برق آسا در بیش از ۱۴۰ شهر و روستا طومار همه حساب و کتابهای ارتجاعی و استعماری را در هم پیچید بازگشت‌ناپذیر است. رهنمودهای بی نظیر برادر مسعود و آمادگی برای ساختن هزار اشرف در داخل و خارج و آمادگی شرایط بین‌المللی که شما خواهر مریم سالیان آجر به آجر و خشت به خشت آن را با پایداری رزمندگان ساختید تضمین پیروزی نهایی ماست. وظیفه ما اشرف‌نشانها امروز ‌سنگین‌تر و حساس تر از هر زمان هست. آتش قیام را باید شعله‌ور نگه داریم. به یمن آموزشهای رهبری و پیامهای دلگرم کننده و راهگشا همچنان‌که در ۱۴ سال گذشته نشان دادیم حرف آخر را مجاهدین و مقاومت ایران خواهد زد.
درود بر جوانان قیام، درود بر شهیدان، درود بر زندانیان سیاسی. (کف زدن حضار)

اصغر ادیبی:
 اولاً با درود به شهدای قیام و مردم ایران که در مقابل کوشش رژیم برای بی هویت کردن آنها و اینکه اینها یک ملت درمانده و خلاصه قادر به هیچ کاری نیستند، یکباره با این قیامشان دنیا را شگفت‌زده کردند. من وقتی توی محله خودم راه می‌روم کاملاً حس می کنم که حتی دوستان فرانسوی که تا دیروز یک جور دیگر به من نگاه می‌کردند احترامشان به من به عنوان یک ایرانی و به مردم ایران و به حرکتی که آفریدند به واقع شگفت‌انگیز است. من را همیشه چیزهای کوچولو خوشحال می‌کند، دو تا اتفاق بود که توی این قضایا خیلی من را خوشحال کرد. یکی دربدر کردن شاهرودی با کیسه‌ای که دستش بود و فرستادنش با اون وضع واقعاً آبروریزانه که ببین سران رژیم به کجا رسیدند که مجبورند علیرغم تمام پولی که خرج می‌کنند و اون افرادی که متأسفانه نخبگان این جامعه هستند و باید در کنار این مردم باشند ولی در چنین مواقعی علم و دانش خودشون رو به مال دنیا و به چیزهای بی ارزش می فروشن و این چنین بی آبرو می شوند
نکته دوم وقتی که در کنگره آمریکا عکس حبیب خبیری قهرمانملی ایران کسی که تا همین امروز هم شاید ما ندانیم که این جوان با ایستادگی که کرد و با پیمانی که با مسعود بست و نثار خون خودش چه نقش بزرگی در مقاومت ایران داشت.
امروز وقتی ما می‌بینیم که سناتورهای آمریکایی می‌آیند و از این قهرمان ملی به عنوان یکی از قهرمانانی از ۱۲۰ هزاری که جانشون را در راه آزادی ایران گذاشتن به واقع برای من به عنوان یک عضو کوچک این مقاومت افتخارآمیز است.
نکته آخر، ببینید مسعود سی و شش سال قبل یک استراتژی را بنا گذاشت و حرفش این بود که این رژیم نه قادر است و نه می‌تواند و نه می خواهد که خواسته های مردم ایران رو برآورده بکند، امروز ما داریم می بینیم، من در دو سه کلمه نمی‌توانم این را بگویم، اگر ما امروز فریاد مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر رژیم ولایت فقیه، مرگ بر خمینی را می‌شنویم در حقیقت درستی آن استراتژی بود. اگر ما اون روز اشتباه می‌کردیم و این رژیم قادر بود خواسته‌های این مردم را برآورده کنه البته خیلی خوب بود، ولی همیشه آرزوها خواسته‌ها برآورده نمی‌شود و امروز در شرایطی قرار گرفتیم که می‌بینیم. ولی به نظر من ما در سخت‌ترین لحظات این مقاومت قرار گرفتیم. برخلاف خوشبینی که دوستان بیان می کنن من فکر می کنم اگر به زبان خودم بخواهم بگم ما به فینال جام جهانی رسیدیم و باید این فینال را ببریم. اگر نبریم معلوم نیست به سر این مردم چه می‌آید. به همین دلیل وظیفه تک تکمونه با تمام توانمون از این قیام حمایت بکنیم. نگذاریم شعله‌های این قیام خاموش بشود و مسلم است که دوستان مجاهد ما چه در داخل ایران چه در اینجا، چه رزمندگانی که امروز آزادی به دست آوردند و می‌توانند با تمام قوا وارد بشوند. حتما این وظیفه را انجام خواهند داد. امیدوارم که در طی نشست امروز و فردا در حقیقت ما بتوانیم به این وظیفه تاریخی خودمان عمل بکنیم و انقلاب ایران را به پیروزی برسانیم.
ببینید، امروز بسیاری از انقلاب تونس صحبت می‌کنند، انقلاب تونس بعد از یک مدت باز امروز مردم در خیابونها هستند. اگر نتوانند خواسته‌های مردم را برآورده کنن مردم خواسته‌های خیلی مشخصی می خوان و من فکر می کنم خود مسعود اون روزی که گفت علت به وجود اومدن ما برای برآورده کردن خواسته های ملت ایران است و ما مصممیم که چنین امری را به سرانجام برسانیم و کوششی که خود شما و تیم شما و دوستان شما کردن نوید دهنده این است که ما در این راه هیچگونه کوتاهی نخواهیم کرد.) (کف زدن حضار)

اجلاس میاندوره یی شورای ملی مقاومت در روزهای 12 و 13 مهر، با حضور رئیس‌جمهور برگزیدة شورا ، برگزار شد.

خانم رجوی، در سخنان افتتاحیة خود، پیروزی حقوقی و سیاسی مقاومت ایران در پروندة یورش پلیس به مقر مقاومت در 17ژوئن را كه از 14 سال پیش در بند وبست با فاشیسم دینی حاكم برایران به منظور انهدام و سربریدن تنها جایگزین دموكراتیك تشكیل شده بود، به اعضای شورا و پشتیبانان مقاومت ایران تبریك گفت و بستن كامل پرونده به سود مقاومت ایران را یك پیروزی تاریخی برای ملت ایران در مصاف با ارتجاع و استعمار توصیف كرد. 

اجلاس سه روزه شورای ملی مقاومت  در روزهای - ۶و۷و۸ تیرماه، با حضور رئیس‌جمهور برگزیده شورا برای دوران انتقال حاکمیت به مردم ایران، برگزار شد. 
در آغاز جلسه، سرود «ای ایران، ای مرز پرگهر»، سرود رسمی شورای ملی مقاومت، خوانده شد. آنگاه خانم رجوی سخنان افتتاحیه خود را با ادای احترام به شهیدان حمله موشکی ۲۵ خرداد به زندان لیبرتی آغاز کرد. 

اجلاس میاندوره یی شورای ملی مقاومت با حضور خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیدة شورا، برگزار شد.

در آغاز جلسه، پس از اجرای جمعی سرود «ای ایران ای مرز پرگهر»، سرود رسمی شورای ملی مقاومت، خانم رجوی در سخنان افتتاحیه خود به اعضای شورا خیرمقدم گفت و به نبردها و تظاهرات مردم به جان آمده یی که از سوریه تا عراق و ایران، سلطه دیکتاتوری و جبهه منطقه‌یی رژیم ولایت فقیه را به لرزه درآورده‌اند، درود فرستاد.

رئیس جمهور برگزیده شورا به تحولات صورت گرفته در فاصلة بین دو اجلاس میاندوره یی، از جمله پیروزی کارزار سیاسی و حقوقی مقاومت در لغو برچسب ظالمانه تروریستی در آمریکا و سپس کانادا؛ پایداری مجاهدان اشرف و لیبرتی در برابر توطئة بی خانمان سازی اجباری و غارت اموالشان توسط عوامل رژیم ولایت فقیه در عراق؛

اجلاس میاندوره یی شورای ملی مقاومت با حضور خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیدة شورا برگزار شد.

پس از اجرای جمعی سرود «ای ایران ای مرز پرگهر»، خانم رجوی درسخنان افتتاحیة خود با خیرمقدم به اعضای شورا و ضمن گرامیداشت سالگرد قیام ملی سی تیر و  سی ویکمین سالگرد تأسیس شورای ملی مقاومت، گفت: شورا در تداوم و تکامل راه دکتر مصدق و طی سه دهه پایداری علیه استبداد مذهبی، بنیانگذار ارزشها و فراهم آورندة دستاوردهای دموکراتیک ارزشمندی در تاریخ معاصر ایران  بوده، به مسألهِ اتحاد و همبستگی بین نیروهای سیاسی با عقاید مختلف در جامعه ایران  پاسخ گفته، برای مسائل بغرنج سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران، طرحها و راهحلهای شجاعانه یی ارائه داده و درصحنه مبارزه ، از مرزبندی خدشهناپذیر  با رژیم ولایت فقیه نگاهبانی کرده است.  

اجلاس میاندوره‌ای شورای ملی مقاومت در روز اول تیرماه ۱۳۹۰ با حضور مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورا با سرود رسمی ایران مرز پرگهر آغاز شد.

خانم رجوی در سخنان افتتاحیه خود به اعضای شورا خیرمقدم گفت و در آستانه سی امین سالگرد تاسیس شورای ملی مقاومت با تجلیل از سه دهه پایداری تأکید کرد: تجربه سی ساله بطلان هرگونه تحول از درون رژیم و یا از طریق مماشات و مذاکره با آن را ثابت کرده و نشان داده است که همین مقاومت و ایستادگی آن بر سر اصول مبارزه برای سرنگونی رژیم ولایت فقیه، یگانه راهگشا و الهام‌بخش مبارزه مردم ایران برای آزادیست.