درباره شورای ملی مقاومت

در ۳۰ تیر ۱۳۶۰ ، سالروز قیام مردم ایران در حمایت از دکتر محمد مصدق، و یک ماه پس از آغاز اعدامهای دستجمعی مخالفان تشکیل شورای ملی مقاومت توسط آقای مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان مجاهدین خلق ایران، در تهران برای ائتلاف همه نیروهای دمکراتیک مخالف رژیم ولایت فقیه به منظور سرنگونی این رژیم و استقرار دمکراسی در ایران اعلام شد.

 

 

با کمال تأسف و تأثر مطلع شدیم که مهندس يزدان حاج حمزه، عضو شورای ملی مقاومت ایران، پس ازشش دهه مبارزه در برابر دو دیکتاتوری شاه و شیخ در نخستین ساعات بامداد دوشنبه ۲۷آبان در بیمارستاني در پاریس، دعوت حق را لبیک گفت و به همرزمان و همسنگران شهید و صدیق خود پیوست.


یزدان حاج حمزه، متولد ۳۰آبان ۱۳۱۸ و فارغ التحصیل مهندسی مکانیک از دانشگاه پلی تکنیک تهران فعالیتهای مبارزاتی و سیاسی – اجتماعی خود از سال 1340 علیه رژیم فاسد شاه آغاز کرد.
او از بدو تاسيس سازمان مجاهدين خلق ايران در تهران حامي اين سازمان و خانه اش محل اختفاي مجاهدين همچون مجاهد شهيد علي ميهندوست بود.
مهندس يزدان حاج حمزه پس از انقلاب ضدسلطنتي در دولت بازرگان معاونت وزارت کشور و معاونت وزارت تبليغات را برعهده داشت . حاج حمزه با سلطه انحصار طلبی كناره گيري كرد و به مقاومت پيوست.
مهندس حاج حمزه که در شمار کاندیداهای ترقیخواه و انقلابی در نخستین انتخابات مجلس شورای ملی پس از انقلاب ضد سلطنتی بود، پس از سرفصل سی خرداد و تأسیس شورای ملی مقاومت ایران، به عضویت شورای مقاومت در آمد و تا آخرین نفس زندگی با تمام توان و تجربه و دانش سیاسی و اقتصادیش در پیشبرد فعالیتهای شورا کوشید.
مهندس يزدان حاج حمزه در يورش پليس فرانسه به دفاتر شوراي ملي مقاومت در پاريس در سال 1366 دستگير و به همراه شمار ديگري از اعضا و هواداران مجاهدين و شورا به گابن تبعيد شد و پس از 42 روز اعتصاب غذا در گابن و برخي از پايتختهاي غربي، دولت فرانسه ناگزير به بازگرداندن تبعيد شدگان از جمله آقاي حاج حمزه شد.
حاج حمزه در دوران پايداري 14 ساله، يكي از ياران وفادار و ثابت قدم اشرفيان بود و در صفوف مقدم همه آكسيونها و اقدامات و كارزارهايي بود كه در دفاع از اشرفيان صورت ميگرفت
خانم مريم رجوي با يادآوري شش دهه مبارزه پيگير با ديكتاتوري هاي شاه و شيخ فقدان آقاي حاج حمزه را تسليت گفت و ارزشها و فضيلتهاي اين عضو ارزنده مقاومت را مورد تاكيد قرار داد