درباره شورای ملی مقاومت

در ۳۰ تیر ۱۳۶۰ ، سالروز قیام مردم ایران در حمایت از دکتر محمد مصدق، و یک ماه پس از آغاز اعدامهای دستجمعی مخالفان تشکیل شورای ملی مقاومت توسط آقای مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان مجاهدین خلق ایران، در تهران برای ائتلاف همه نیروهای دمکراتیک مخالف رژیم ولایت فقیه به منظور سرنگونی این رژیم و استقرار دمکراسی در ایران اعلام شد.

 

 

قيام تشنگان - شماره ۷

گسترش اعتراضات به تهران و کرج - «مرگ بر اصل ولایت فقیه»

سه شنبه ۲۹تیرماه، هزاران تن از مردم ایذه با شعار «مرگ برديكتاتور، مرگ برخامنه اي»، دست به تظاهرات زدند. نیروی سرکوبگر انتظامی با هجوم به تظاهرکنندگان، شماري از آنان را دستگير كرد، اما تنها خشم مردم را مضاعف كرد و با شعار«بختیاری باعرب، اتحاد اتحاد»، «توپ تانك فشفشه خامنه اي بايد کشته شه» به مقابله پرداختند. نیروی انتظامی و یگانهای ویژه با پرتاب گاز اشک‌آور،  اسپری فلفل و آتش گشودن به روي مردم تلاش کردند تظاهرکنندگان را متفرق کنند اما جوانان با شعار «نترسید نترسید ما همه باهم هستیم.» و با پرتاب سنگ و جنگ و گریز مقابله کردند و خودروهاي نيروهاي سركوبگر را به آتش كشيدند. در يورش نيروهاي سركوبگر گروهي از جوانان شهيد و مجروح شدند.

همزمان مردم اهواز (محله‌های لشکر‌آباد و سیدکریم)، دارخوين، مناطق کوت شیخ، الجدیده و کوی مولوی و کوی فیصلیه  خرمشهر و سوسنگرد برغم دستگیریهای گسترده و سرکوب وحشیانه به خیابانها ریختند. محلات مختلف اهواز، صحنه جنگ و گریز جوانان با نيروهاي سركوبگر است. در سوسنگرد، جوانان به عربی شعار میدادند «می‌دانيم با تير وتفنگ بامامقابله میکنید، اما مردن و شهادات در راه آزادی آرزوی ماست». دربهبهان جوانان ورودی وخروجی پل مارون را بستند.

صدای خیزش جوانان خوزستانی به تهران و کرج نیز رسید. صبح امروز جمعیت كثيري از مردم در متروي صادقيه تهران با جلوداری زنان و دختران شجاع، با شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر اصل ولايت فقيه» خشم و انزجار خودرا علیه رژیم فریاد زدند. همزمان در متروی گلشهر کرج نیز، شماري از جوانان فريادهاي سپاهی حیا‌کن مملکت را رها کن طنین انداز كردند

رژیم سرکوبگر آخوندی طبق معمول برای ممانعت از گسترش اعتراضات و سانسور خبرها، به قطع اینترنت ایذه، اهواز، شوشتر، سوسنگرد و ماهشهر مبادرت كرد. گزارشات رسیده همچنین حاکی از دستگیری دهها تن از جوانان در شهر رامشیر و روستاهای اطراف آن ميباشد.

خانم مریم رجوي با درود به جوانان ایذه كه در ششمين شب قيام خوزستان به مصاف پاسداران میروند و درود بر مردم تهران كه شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه سر دادند، گفت مردم سراسر ایران به حمايت خوزستان بپا می خيزند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۹ تیر ۱۴۰۰ (۲۰ ژوئیه ۲۰۲۱)