درباره شورای ملی مقاومت

در ۳۰ تیر ۱۳۶۰ ، سالروز قیام مردم ایران در حمایت از دکتر محمد مصدق، و یک ماه پس از آغاز اعدامهای دستجمعی مخالفان تشکیل شورای ملی مقاومت توسط آقای مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان مجاهدین خلق ایران، در تهران برای ائتلاف همه نیروهای دمکراتیک مخالف رژیم ولایت فقیه به منظور سرنگونی این رژیم و استقرار دمکراسی در ایران اعلام شد.

 

روز یکشنبه۲۶ فروردین بازاریان و کسبه شهرهای بانه در استان کردستان و جوانرود در استان کرمانشاه در اعتراض به بسته شدن معابر و بازارچه های مرزی و بالا رفتن تعرفه های گمرکی دست به اعتصاب و اعتراض زدند.

اعتصابگران بانه سپس به سمت قرمانداری راهپیمایی کردند. مردم بانه در يك اقدام نمادين با پهن کردن سفره خالی در خیابانهای شهر به وضعیت وخیم معیشت و کسب و کار خود اعتراض کردند. در جريان اين اعتراضات یکی از عوامل اطلاعاتی رژیم که به منظور پراکنده ساختن معترضان تیراندازی هوایی کرد گوشمالی داده شد.

رژیم آخوندی با بستن معابر مرزی تنها راه امرار معاش کولبران محروم را مسدود کرده و با تحت فشار قرار دادن آنها در صدد اخاذی هرچه بیشتر از آنها است. این امر به رکود در بازار و بیکاری شمار بالایی از مردم منجر شده است. اين در حاليست كه به خاطر انهدام صنایع و اقتصاد کشور هیچ زمینه یی برای اشتغال در اين مناطق وجود ندارد و قشر وسيعي از مردم از طریق کولبری یا خرده فروشی روزگار می گذرانند. به اذعان سركردگان رژيم بیش از ٦٨ هزار کولبر در استانهای مرزی كار مي كنند که در میان آنان از کودکان ۱۰ساله تا زنان و مردان سالخورده و دانشجویان و فارغ التحصيلان دانشگاهي دیده می شوند. آنها در حالی که با انواع خطرات از جمله تیراندازی پاسداران و نیروهای مرزی تا سقوط از کوه و یخ زدن بر اثر سرما و ماندن در زیر بهمن مواجهند، براي هر نوبت حمل بار تنها ۳۰ تا ۵۰هزارتومان (۵تا ۹دلار)در آمد دارند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۶ فروردین ۱۳۹۷ (۱۵ آوریل ۲۰۱۸)