درباره شورای ملی مقاومت

در ۳۰ تیر ۱۳۶۰ ، سالروز قیام مردم ایران در حمایت از دکتر محمد مصدق، و یک ماه پس از آغاز اعدامهای دستجمعی مخالفان تشکیل شورای ملی مقاومت توسط آقای مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان مجاهدین خلق ایران، در تهران برای ائتلاف همه نیروهای دمکراتیک مخالف رژیم ولایت فقیه به منظور سرنگونی این رژیم و استقرار دمکراسی در ایران اعلام شد.

 

روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴مه) بخشهاي بزرگي از بازار تهران از جمله بازار پوشاک معروف به بازار کویتی ها، بازار کفاشها، بازاریان پاساژ صدف، بخشهایی از بازاریان خیابان سیروس و بازار فروشندگان موبایل در بازار چارسو و پاساژ علاءالدین در خیابان حافظ، دست به اعتصاب زدند. این حرکت اعتراضی در ادامه اعتصاب روز شنبه بازاریان و صرافها و در حالی صورت گرفت که عوامل اطلاعاتی رژیم بسياري از بازاريان را نسبت به اعتصاب و بستن مغازه هايشان تهدید كرده بودند.

نیروهای سرکوبگر به منظور تشدید فضای رعب و وحشت و جلوگیری از گسترش این حرکت اعتراضی به طور فشرده در حوالی بازار تهران و نقاط مرکزی شهر از جمله چهار راه مولوی، میدان امام حسين و خيابان فردوسي مستقر شده‌اند. در بازار تهران نیز شمار بالایی از لباس شخصی‌ها در بین مردم پراکنده هستند.

بازاریان اعتصابی نسبت به سقوط قيمت ارز رسمي كشور، كسادي بازار و ابهام در مورد آينده اوضاع اقتصادي معترضند. نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی كه روحاني و معاونش اعلام كرده‌اند وجود خارجي ندارد، صرافی‌ها تعطيل شده‌اند و دلار به‌صورت قاچاق در ابعاد بسيار محدودي و بيش از ۸۰۰۰تومان خريد و فروش مي‌شود.

بازار طلافروشان اردبيل نیز در پاسخ به فراخوان بازاریان به اعتصاب روز دوشنبه، از باز کردن مغازه‌های خود خودداری کردند.

مقاومت ایران عموم مردم به ویژه جوانان را به حمایت و همبستگی با اعتراضات کسبه و بازاریان صنفهای مختلف در تهران و شهرهای مختلف فرا می‌خواند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۱۴ مه ۲۰۱۸)