درباره شورای ملی مقاومت

در ۳۰ تیر ۱۳۶۰ ، سالروز قیام مردم ایران در حمایت از دکتر محمد مصدق، و یک ماه پس از آغاز اعدامهای دستجمعی مخالفان تشکیل شورای ملی مقاومت توسط آقای مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان مجاهدین خلق ایران، در تهران برای ائتلاف همه نیروهای دمکراتیک مخالف رژیم ولایت فقیه به منظور سرنگونی این رژیم و استقرار دمکراسی در ایران اعلام شد.

 

مقاومت ایران ضمن ابراز انزجار عمیق از به آتش کشیدن مراتع جنگلی مریوان که به شهادت چهار تن از جوانان دلیر این شهر منجر شد با خانواده های شهیدان و مردم به پا خاسته مریوان ابراز همدردی می کند و عموم مردم کردستان به ویژه جوانان مریوان را به حمایت و همبستگی با خانواده های آسیب دیدگان فرا می خواند این شهیدان شریف باجور؛ امید کهنەپوشی (حسین‌زادە)؛ رحمت حکیمی نیا و محمد پژوهی نام داشتند.

صبح شنبه ۳شهریور پاسداران جنایت پیشه به بهانه پیدا کردن نفرات معترض و مخالفان رژیم مراتع جنگلی مریوان را با شلیک موشک به آتش کشیدند. بر اثر شعله های فزاینده آتش یک توپ عمل نکرده منفجر شد و چهار جنگلبان و جوان دلیری را که برای مهار آتش تلاش می کردند، به شهادت رسیدند. نیروهای سپاه طی ماه گذشتە بارها مراتع کوهستانی مریوان را توپ باران کردە اند.

به دنبال آن هزاران تن از مردم خشمگین مريوان در ميدان اصلي شهر(چهارراه شبرنگ) دست به تظاهرات زدند. زنان و دختران دلیر مریوانی جلودار این تظاهرات بودند. مردم شعار می‌دادند: زنداني سياسي آزادبايدگردد؛ هر کسی که وطن پرست است به ما بپیوندد ؛  کاک شریف راهت ادامه داره؛ شهید نمیمیرد؛ کاک شریف نمیمیرد؛ تا یک کرد مانده باشد؛ کردستان هم باقی است؛ نیروی امنیتی بلای جان ما شده.

شب پیش از آن پیش مردم به جان آمده مریوان به دنبال بی اعتنایی شهردار مزدور به مشکلات ناشی از جمع‌آوری نشدن زباله‌ها و وضعیت به شدت غیربهداشتی شهر و بوی تعفنی که مناطق مختلف را فراگرفته در مرکز شهر تجمع کردند. آنها با تخلیه و آتش زدن زباله ها خشم خود از نظام فاسد و سرکوبگری را که به ابتدایی ترین نیازهای مردم رسیدگی نمی کند ابراز نمودند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۴ شهریور ۱۳۹۷ (۲۶ اوت ۲۰۱۸)