درباره شورای ملی مقاومت

در ۳۰ تیر ۱۳۶۰ ، سالروز قیام مردم ایران در حمایت از دکتر محمد مصدق، و یک ماه پس از آغاز اعدامهای دستجمعی مخالفان تشکیل شورای ملی مقاومت توسط آقای مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان مجاهدین خلق ایران، در تهران برای ائتلاف همه نیروهای دمکراتیک مخالف رژیم ولایت فقیه به منظور سرنگونی این رژیم و استقرار دمکراسی در ایران اعلام شد.

 

فراخوان مراجع بین المللی حقوق بشر به اقدام فوری برای آزادی دانشجویان دستگیرشده

تظاهرات و تجمعهای اعتراضی دانشجویان به مناسبت روز دانشجو (۱۶آذر) به رغم تدابير گسترده سركوبگرانه و دستگيري شمار زيادي از دانشجويان كه از روز دوشنبه گذشته شروع شده، در دانشگاههای مختلف کشور ادامه دارد.

روز شنبه ۱۷‌آّذر (۸دسامبر) گروهي از دانشجويان دانشگاه تهران در برابر ورودي دانشگاه دست به تجمع زده و شعارهاي ضد حكومتي سر دادند. اين در حالي بود كه نيروهاي سركوبگر خيابانهاي اطراف دانشگاه تهران را قرق كرده بودند. دانشجویان دانشکده فنی تهران نیز با شعارهای دانشجو مي‌ميرد، ذلت نمي‌پذيرد؛ و دانشجویان دانشکده هنر نیز با شعار یک دو سه آ. آزادی؛ دست به تظاهرات زدند.

در همين روز دانشجويان گردهمايي‌ها و تظاهرات اعتراضي مشابهي در دانشگاه صنعتي شريف و دانشگاه تربيت معلم در تهران، دانشگاه نوشيرواني بابل، دانشگاه تبريز، دانشگاه گرمسار، دانشگاه اهواز، دانشگاه سمنان و دانشگاه علوم پزشكي سهند، دانشگاه فني تبريز، دانشگاه مرند و دانشگاه ارومیه برگزار كردند.

دانشجويان در اين تظاهرات شعار دانشجوي زنداني آزاد بايد گردد سردادند و همچنين به حمايت از اعتصابهاي و اعتراضات كارگري برخاستند و شعار مي‌دادند كارگر زنداني آزاد بايد گردد.

روز یکشنبه ۱۸‌آذر نيز دانشجويان برخي از دانشگاهها از جمله دانشجویان دانشگاه تهران و دانشگاه علامه تجمع و راهپیمایی کردند. دانشجويان در دانشگاه تهران شعار مي‌دادند: كارگر دانشجو اتحاد اتحاد.

نيروهاي سركوبگر در وحشت از گسترش تظاهرات و اعتراضات دانشجويان طي روزهاي گذشته شمار زيادي از دانشجويان دانشگاه تهران و ديگر دانشگاههاي كشور را دستگير كرده و برخي از آنها نيز توسط اطلاعات آخوندي احضار شده و مورد تهديد قرار گرفته اند.

مقاومت ايران عموم اتحاديه ها و سنديكاهاي دانشجويي در كشورهاي مختلف را به حمايت از دانشجويان ايراني فرا‌مي‌خواند و از مراجع بين‌المللي مدافع حقوق بشر مي‌خواهد براي آزادي دانشجويان دستگيرشده دست به اقدام فوري بزنند.

دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران

۱۸ آذر ۱۳۹۷(۹ دسامبر ۲۰۱۸)