درباره شورای ملی مقاومت

در ۳۰ تیر ۱۳۶۰ ، سالروز قیام مردم ایران در حمایت از دکتر محمد مصدق، و یک ماه پس از آغاز اعدامهای دستجمعی مخالفان تشکیل شورای ملی مقاومت توسط آقای مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان مجاهدین خلق ایران، در تهران برای ائتلاف همه نیروهای دمکراتیک مخالف رژیم ولایت فقیه به منظور سرنگونی این رژیم و استقرار دمکراسی در ایران اعلام شد.

 

زندانیان سیاسی سالن ۱۲ بند چهار زندان گوهردشت کرج عید ملی چهارشنبه سوری را به رغم همه اعمال فشارها و محدودیتهای رژیم با سردادن شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» و «بزن آتش به ریشه ولایت» گرامی داشتند و انزجار خود را از استبداد دینی حاکم بر ایران ابراز کردند. این در حالی بود که دژخیمان برای جلوگیری از برپایی این جشن، زندانیان را از هواخوری محروم کرده بودند.

 در تهران جوانان مناطق مختلف از جمله تجریش، نارمك و اكباتان به نحوی گسترده جشن چهارشنبه سوری را برپا کردند. در منطقه نظام آباد نیز مردم همزمان با پریدن از روی آتش شعار می دادند:« تق، تق، فشفشه، آخوند باید کشته شه».

 در شهرهای رباط کریم، اراک، ارومیه، رشت، اردبیل، اصفهان، شیراز، مشهد، کاشان، عسلویه ،یاسوج، شهر کرد، کرمانشاه، بانه، خرم آباد ، سردشت و ماهشهر نیز جوانان با برافروختن آتش  این جشن را گرامی داشتند.

نیروهای سرکوبگر از جمله نیروی انتظامی و گشت ارشاد در شهرهای مختلف با تهدید جوانان در صدد بودند آنها را پراکنده سازند . اما مردم و جوانان با هو کردن، آنها را مجبور به ترک صحنه می کردند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

24 اسفند 1395 (14 مارس 2017)