درباره شورای ملی مقاومت

در ۳۰ تیر ۱۳۶۰ ، سالروز قیام مردم ایران در حمایت از دکتر محمد مصدق، و یک ماه پس از آغاز اعدامهای دستجمعی مخالفان تشکیل شورای ملی مقاومت توسط آقای مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان مجاهدین خلق ایران، در تهران برای ائتلاف همه نیروهای دمکراتیک مخالف رژیم ولایت فقیه به منظور سرنگونی این رژیم و استقرار دمکراسی در ایران اعلام شد.

 

کمیسیون کار

تنها با سرنگوني رژيم آخوندي و استقرار حاكميت مردمي رنج و محنت كارگران و زحمتكشان به پايان مي‌رسد

شورای عالی کار رژيم آخوندي، حداقل حقوق کارگران برای سال ۹۷ را یک میلیون و ۱۱۴ هزار تومان (حدود۲۲۰دلار در ماه) تعیین کرد. اين در حاليست كه به گفته هادی ابوی، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران سبد معیشت کارگران که بر اساس ارقام کف بازار، بررسی قیمتها و وضعیت خانوارها و کوچک کردن سفره کارگران به دست آمده و به شورای عالی کار ارائه شده سه میلیون و ۷۰۰هزار تومان يعني بیش از سه برابر حداقل دستمزد تعیین شده توسط رژیم است (سایت حکومتی آفتاب-۱۴فروردین۹۷). اگرچه بنا بر منابع مستقل کارگری خط فقر حدود ۵ میلیون تومان يعني بيش از چهار برابر حداقل دستمزد تعیین شده است.

ضمن این که همین حداقل دستمزد اعلام شده تنها به کارگرانی مربوط مي‌شود که تحت پوشش قانون کار رژیم هستند. پيش از علی بیگی، رئيس ارگان حکومتی «کانون عالی شوراهای اسلامی» اذعان كرده بود كه ۹۳ درصد کارگران ایران قراردادی و خارج از شمول قانون کار هستند. آنها ناگزير هستند با برگه های سفید امضا به اشتغال با حقوقهایی بسیار پایین تر از حداقل دستمزد يعني به برده داری نظام آخوندی تن دهند.

به این ترتیب ۱۳ میلیون کارگر و خانواده هایشان که بنا بر آمار حکومتی جمعیتی نزدیک به ۴۳ میلیون نفر یعنی نيمي از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، در سال ۹۷ با فقر و تهیدستی و ناهنجاریهای بسا بیشتر از گذشته مواجه خواهند بود.

شوراي عالي كار آخوندها مدعي است كه حداقل دستمزد متناسب با نرخ تورم است كه بنا به اعلام بانك مركزي در ۱۲ماه منتهی به اسفند۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹.۶ درصد بوده است (سایت تابناک-۸فروردین۹۷). اما نرخ واقعي تورم در عمده کالاهای پایه دست کم بین ۳۰تا ۴۰درصد است و چشم انداز تورم در سال ۹۷ بسا تیره تر است. نوبخت، سخنگوی دولت بودجه ۹۷ را پیشاپیش «تورم‌زا» خواند (روزنامه حکومتی اعتماد-۲۵ آذرماه ۹۶) و نقوی‌حسینی عضو مجلس ارتجاع گفت:‌ لایحه بودجه‌یی که اجرا می‌شود، ۳۰درصد تورم در آن است؛ [اما] می‌گویند تورم زیر ۱۰درصد و تک‌رقمی است (خبرگزاری سپاه پاسداران-فارس-۱۶اسفند)

بنا بر اعتراف مدیر کل روابط کار وزارت کار آخوندها در نظام ضد کارگری ولايت فقيه سهم «جبران خدمت» یعنی مجموع هزینه‌یی که برای نیروی کار پرداخت می‌شود (شامل دستمزد، حق بیمه و...) تنها پنج درصد هزینه‌های تولید یعنی پایین ترین رقم در سطح جهاني است. این رقم در اكثر کشورهای صنعتی بيش از ۵۰درصد در آمریکا ۷۰درصد، و در کشورهای مشابه ایران ۲۵ تا۳۵ درصد است (تلویزیون حکومتی- ۲۲ اسفند ۹۶).

ترفند ديگر رژیم برای تعيين اين حداقل دستمزد فاجعه بار، کاستن از بعد خانوار یعنی میانگین تعداد افراد تحت تکفل خانوارهای کارگری است، رژيم در سال ۹۷ بعد خانوار را از3.5 نفر به 3.3 نفر کاهش داده است.

يك سرقت بزرگ ديگر نظام فاسد ولايت فقيه از حقوق كارگران اينست كه از این پس «حق درمان» کارگران به جای واریز به صندوق تامین اجتماعی به خزانه دولت واریز خواهد شد. این اقدام به دنبال بند و بست روحانی با مجلس رژیم و گنجاندن یک بند در لايحه بودجه سال ۹۷ ( بند «ز» تبصره 7 بودجه ) صورت می گیرد. حق بیمه کارگران معادل ۳۰درصد دستمزد آنها است که ۷درصد آن از دستمزد خود کارگران کسر می‌شود و ۲۳درصد بقیه باید از طرف دولت برای تأمین هزینه های درمانی کارگران به صندوق تأمین اجتماعی واریز شود. با غارت حق بیمه کارگران توسط دولت که یقیناً برگشتی نخواهد داشت، کارگران محروم که همواره به برخوردار نبودن از بیمه درمانی و مستمری بازنشستگی معترضند، از این پس معضلات بسا بیشتری گریبانگیر آنها خواهد شد.

کارگران رنجدیده ایران بسياري از ماهها از دریافت همین حداقل حقوق نیز محرومند و به همين خاطر روزي نيست كه فریاد خشم كارگران در گوشه و کنار کشور از فولاد اهواز تا نیشکر هفت تپه و کارگران راه آهن سراسری تا کارگران شهرداری و... علیه این همه بیدادگری به گوش نرسد.

كميسيون كار شوراي ملي مقاومت ايران با درود به كارگران اعتصابي و معترض در سراسر كشور از عموم كارگران و زحمتكشان مي‌خواهد تا در مقابل تبعيضها و تحميلهاي سركوبگرانه و ضدكارگري این رژیم دست به اعتراض بزنند. تنها با سرنگوني اين رژيم چپاولگر و استقرار آزادي و حاكميت مردمي فقر و بيكاري و محروميت از اين ميهن رخت بر خواهد بست. تنها راه خلاصی از نکبت نظام ولایت فقیه، اتحاد و همبستگی و ایستادگی همه کارگران و اقشار محروم است.

شوراي ملي مقاومت ايران- كميسيون كار

۱۵فروردين ۱۳۹۶ (۴ آوریل ۲۰۱۸)

 

پايان بي عدالتي تنها با قيام عليه رژيم آخوندي و سرنگوني اين رژيم ضدكارگري امكان پذير است

علی نقدی يكي ديگر از كارگران محروم كشورمان قرباني سياستهاي چپاولگرانه و ضد كارگري فاشيسم ديني حاكم شد و پس از اينكه تلاشهاي چند ماهه و مراجعات مكرر او براي دريافت حقوق معوقه‌اش به جايي نرسيد، ناتوان از تأمين زندگي خود و خانواده اش و پرداخت بدهي‌هاي روز افزون، دست به خودكشي زد. پيكر او در روز ۸ اسفند، در کانال آب پیدا شد.

علي نقدي، دوشادوش سایر کارگران نیشکر هفت تپه براي احقاق حقوقشان مبارزه می‌کرد. آنها در سال ۱۳۹۶ دست‌کم هشت بار دست به اعتصاب و تظاهرات زدند. تنها چيزي كه براي رژيم آخوندي و كارگزارانش اهميتي ندارد گرسنه ماندن کارگران و خانواده هايشان و بدهکار و شرمنده بودن آنان است.

۳۰۰۰کارگر نی‌بر نيشكر هفت تپه ماهها است به‌خاطر پرداخت نشدن دستمزد ناچیزشان، برای چرخش معیشت خود و خانواده‌شان زیر بار بدهی‌های سنگین  رفته‌اند و به‌خاطر ناتوانی در پرداخت قروض و تأمين هزینه‌های روزمره، کارد به استخوانشان رسیده است. این فشارها در آستانه نوروز طاقتفرساتر شده است. صدها تن از كارگران که از چهار سال پیش در سنین بازنشستگی هستند به خاطر پرداخت نشدن حق بیمه‌شان از حقوق بازنشستگی محرومند.

اعتراضات و اعتصابهاي كارگران هر بار سركوب می‌شود و کارگران تهدید به اخراج مي‌شوند. در روز ۱۵بهمن، گارد ضدشورش، ضمن اشغال کارخانه و یورش وحشیانه به کارگران اعتصابی شماری از آنها را بازداشت کرد.

نیشکر هفت تپه كه با شش دهه سابقه فعالیت همواره از قطبهای اشتغال‌زایی و صنعت در خوزستان بوده بر اثر سیاستهای نظام فاسد و سرکوبگر آخوندي در معرض تعطيل و نابودي قرار گرفته است.

كمسيون كار شوراي ملي مقاومت ضمن تسلیت به خانواده و همكاران علی نقدی و كارگران نيشكر هفت تپه، رژيم ضدكارگري آخوندي را مسئول قتل اين كارگر شريف مي‌داند. خواستهاي حقه و مشروع كارگران و زحمتكشان و پايان دادن به بي‌عدالتي تنها با اتحاد و همبستگي و قيام عليه رژيم آخوندي و سرنگوني اين رژيم امكان‌پذير است. تا نظام ولايت فقيه بر سر كار است وضعيت كارگران و زحمتكشان و عموم مردم وخيم‌تر مي‌شود.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت- كميسيون كار

 ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ (اول مارس ۲۰۱۱۸)

فراخوان به اتحاديه هاي كارگري براي نجات كارگران زنداني و محكوم كردن سياستهاي ضدكارگري آخوندها

كميسيون كار شوراي ملي مقاومت ايران، درگذشت آقاي محمد جراحی، ۵۹ساله، فعال حقوق كارگران را به خانواده این فرزند دلير آذربايجان، به مردم اين خطه و به عموم كارگران میهنمان تسليت مي‌گويد و رژيم آخوندي را مسئول مرگ وي مي داند و خواستار يك تحقيق بيطرفانه در اين مورد است.

در روز ۶شهریورماه کارگران مجتمع مس چهار گنبد-سیرجان، در بنر بزرگی که بر سر در مجتمع نصب شده، اعلام کردند «به‌دلیل فقر مالی، تعدادی از کارکنان مجتمع مس چهارگنبد، کلیه خود را به‌فروش می‌رسانند» : یکی از نمایندگان کارگران این مجتمع در این باره می‌گوید: حقوق تیر و مرداد را نگرفته‌ایم؛ از قبل هم مزایا طلبکاریم؛ دستمزدهایمان خیلی پایین است و همان حداقل دستمزد اداره کار را می‌گیریم. همین حداقل مزد بخورو‌نمیر را هم دوـ سه ماه یک بار می‌دهند. در دو سال گذشته، از مزایای شغلی ما کم کردند؛

کمیسیون کار شورای ملی مقاومت ایران کشته شدن دهها معدنچی محروم و زحمتکش در زیر آوار معدن ذغال سنگ در استان گلستان را به خانواده های آنها و مردم این استان تسلیت می گوید و عموم مردم به ویژه جوانان را به همبستگی با خانواده های قربانیان و مجروحان فرا می خواند.

نمایش انتخابات در رژیم ضدكارگری را با شعار «نه جلاد، نه شیاد» به قیام برای آزادی و حاكمیت مردم تبدیل كنیم

روز جهانی كارگر، به کارگران و زحمتکشان سراسر ایران مبارك باد. روزی كه نوید بخش پیروزی بر ستمگران و سركوبگران و سرنگونی رژیم آخوندی و استقرار حاكمیت مردم در میهن اسیر ماست.

كمیسیون كار شورای ملی مقاومت ایران با تبریك عید نوروز به عموم كارگران و زحمتكشان، حداقل دستمزد تعیین شده از سوی رژیم آخوندی برای سال 1396را ظالمانه و غیر قابل قبول خواند و از كارگران و زحمتكشان خواست تا در مقابل تبعیضها و تحمیلهای سركوبگرانه و ضدكارگری این رژیم دست به اعتراض بزنند. تنها با سرنگونی این رژیم چپاولگر و استقرار آزادی و حاكمیت مردمی فقر و بیكاری و محرومیت از این میهن رخت بر خواهد بست.

فراخوان کمیسیون کار شورا به محکومیت سیاستهای ضدکارگری آخوندها و حمایت از کارگران ایرانی

کمیسیون کار شورای ملی مقاومت ایران ، عموم مراجع بین‌المللی حقوق‌بشر و حقوق کارگران و سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری و سازمان بین‌المللی کار را به محکوم کردن رفتار سرکوبگرانه و جنایتکارانه رژیم آخوندی علیه کارگران محروم ایرانی فرامی‌خواند که به‌خاطر حرکتهای اعتراضی علیه اخراج و بیکاری با مجازات شلاق و زندان و جریمه نقدی مواجهند.

روز سه شنبه ۳۱فروردین تجمع اعتراضی هزاران تن از بازنشستگان صنعت فولاد در مقابل مجلس رژیم برای سومین روز متوالی ادامه یافت. آنها که عموماً به همراه خانواده هایشان از اصفهان به تهران آمده اند به پرداخت نشدن حقوق و مزایای خود طی چهار ماه گذشته اعتراض دارند، شعار می دادند:«عدالت، عدالت، هیهات مناالذله» و بر روی دست نوشته‌هایی که با خود حمل می کردند، نوشته بود: «هر وعده که دادند به ما باد هوا بود، هر نکته که گفتند فریب بود و ریا بود».

فراخوان به حمایت از اعتصابگران و اقدام برای آزادی فوری رانندگان دستگیر شده 

روز دوشنبه 23 فروردین 95 بیش از 4500 راننده خودرورهای سنگین در پایانه حمل و نقل بندرعباس، ششمین روز اعتصاب و تجمع اعتراضی خود را ادامه دادند. روز یكشنبه 22 فروردین كارگزاران رژیم آخوندی به جای پاسخ گویی به خواستهای رانندگان سه نفر از آنان را دستگیر كردند.