درباره شورای ملی مقاومت

در ۳۰ تیر ۱۳۶۰ ، سالروز قیام مردم ایران در حمایت از دکتر محمد مصدق، و یک ماه پس از آغاز اعدامهای دستجمعی مخالفان تشکیل شورای ملی مقاومت توسط آقای مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان مجاهدین خلق ایران، در تهران برای ائتلاف همه نیروهای دمکراتیک مخالف رژیم ولایت فقیه به منظور سرنگونی این رژیم و استقرار دمکراسی در ایران اعلام شد.

 

کمیسیون کار

 همه ساله در ماههای آخر سال، رژیم آخوندی با شیادی و فریبکاری، شورایعالی کار متشکل از نمایندگان دولت، کارفرماها و کارگران را جهت تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال بعد راه می‌اندازد.

کمیسیون کار شورا از سازمان بین‌المللی کار و از سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری و مدافعان حقوق کارگران می‌خواهد

رژیم ضدکارگری آخوندی را محکوم و از اعتراضها و اعتصابهای کارگران ایران حمایت کنند

از شنبه ۱۱مرداد ۹۹، کارگران و کارکنان شماری از تأسیسات نفتی از جمله در پالایشگاههای آبادان و ماهشهر و پالایشگاه نفت سنگین قشم و پالایشگاه پتروشیمی پارسیان در لامرد فارس و فاز۲۲ و ۲۴پارس جنوبی در کنگان (بوشهر)، دست به اعتصاب زده‌اند. آنها از شرایط کاری طاقت‌فرسا در گرمای شدید مناطق جنوبی و از سخت‌ترین شرایط معیشتی رنج می‌برند و از حقوق ابتدایی خود محروم هستند.

یکم-کارگران این تأسیسات و پالایشگاهها که اغلب تحت کنترل سپاه پاسداران است، امنیت شغلی ندارند. قراردادهایی که به آنها تحمیل کرده‌اند، قراردادهای موقت است و کارفرما هر زمان که بخواهد می‌تواند آنها را اخراج کند.

دوم-کارگران مشمول بیمه، اعم از بیمهٔ درمانی و بازنشستگی نیستند.

سوم-حقوق ماهانه آنها، چند برابر پایین‌تر از خط فقر است. این حقوق ناچیز در شرایط گرانی فزاینده و تورم افسارگسیخته، به سختی هزینه زندگی یک هفته آنها را تأمین می‌کند.

چهارم-چند ماه است که همین حقوق ناچیز هم به آنها پرداخت نشده است.

پنجم- در محیط کار از حداقل امکانات ایمنی و رفاهی به‌خصوص در گرمای طاقت‌فرسا در مناطق گرمسیر جنوب برخوردار نیستند.

محروم کردن کارگران و زحمتکشان از حداقل حقوقشان در حالی است که این پالایشگاهها با تمام ظرفیت کار می‌کنند و محصولات خود را با قیمت گزاف به مردم می‌فروشند. در آبان۹۸، رژیم آخوندی قیمت سوخت را دو تا سه برابر افزایش داد و بنزین را از لیتری ۱۰۰۰تومان به ۳۰۰۰تومان رساند. همان زمان زنگنه وزیر نفت رژیم دجالانه مدعی شد که «تمام ۳۱هزار میلیارد تومان درآمد گرانی بنزین را به مردم می‌دهیم» (خبرگزاری تسنیم ۲۵آبان ۹۸). نوبخت معاون روحانی و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز در ۲۳آبان ۹۸ گفت: «سازمان برنامه و بودجه موظف شد عیناً همه منابع حاصل از اصلاح قیمت جدید را به حساب سرپرستان خانوارها واریز کند». اما نه تنها یک ریال از این درآمد افزوده به سرپرستان خانوارها نرسید بلکه به دستمزد کارگران و زحمتکشانی که روزانه حدود ۱۲۰میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنند، چیزی اضافه نشد و همهٔ درآمدها به حلقوم ارگانهای سرکوبگر ولایت فقیه ریخته شد.

کمسیون کار شورای ملی مقاومت ایران با درود به کارگران و کارکنان اعتصابی پالایشگاهها و تأسیسات نفتی، همه زحمتکشان و نفتگران در سراسر کشور را به حمایت از آنها برای احقاق حقوقشان فرا می‌خواند.

هم‌چنین از سازمان بین‌المللی کار و از سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری و نهادهای مدافع حقوق کارگران می‌خواهیم رژیم ضدکارگری آخوندی را محکوم و از اعتراضها و اعتصابهای کارگران ایران حمایت کنند.

شورای ملی مقاومت ایران- کمیسیون کار

۱۳مرداد ۱۳۹۹

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رژیم ضدکارگری آخوندی، پس از یک ماه و نیم تأخیر، روز ۲۱فروردین ۹۹اعلام کرد: «شورای عالی‌ کار با بیش از ۴۰ساعت مذاکره برای تعیین حداقل دستمزد کارگران، حداقل مزد را با ۲۱درصد افزایش نسبت به سال قبل یک میلیون و ۸۳۵هزار و ۴۲۶تومان تعیین کرد» (سایت تابناک ۲۱فروردین ۹۹).

 تعیین این حداقل دستمزد با توجه به میزان تورم و خط فقر و میزان بیکاری در کشور، کارگران را به‌مراتب فقیرتر می‌کند و قدرت خرید آنان را کیفاً پایین می‌آورد.

در فاصله يك هفته دست كم 20 كارگر در اثر شرايط وخامت بار كار جان باختند

بنا به گزارش رسانه هاي حكومتي روز پنجشنبه 25مهر1398، چهار کارگر بدليل فقدان ابتدايي ترين امكانات و تجهيزات ایمنی جان خود را از دست دادند. اين كارگران در شهرهاي رشت، طبس و چادگان دچار سانحه شدند.

روز جمعه 19مهر، 8 كارگر در شهرهای تربت حیدریه، بوکان، قزوین، لوشان و عنبرآباد دچار سانحه شده و جان باخته بودند. 

در همين روز خبرگزاري حكومتي ایرنا گزارش داد كه 2 كارگر به علت برق گرفتگي در يك چاه آب در شهر عنبرآباد (260كيلومتري جنوب كرمان) جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاري حكومتي ايلنا، روز پنج‌شنبه 18مهر 1398، ریزش آوار معدن کرومیت در روستای گوجی از توابع شهرستان زاوه، باعث مرگ يك كارگر و واژگونی تراکتور در روستای «دوکچی» از توابع بخش مرکزی شهرستان بوكان منجر به مرگ یک کشاورز جوان روستایی شده بود.

به گزارش خبرگزاري حكومتي ركنا، در همين روز، در روستای پاچنار قزوين، حفر غیر اصولی و کارشناسی نشده چاه فاضلاب موجب ساطع شدن گاز های سمی در محیط شد که در نتيجه دو نفر كارگر بلافاصله خفه شدند.

همچنين، خبرگزاري ايلنا در روز پنجشنبه به نقل از فعالان کارگری در شهر لوشان در استان گیلان از مرگ دو كارگر مقني به علت گاز گرفتگي در عمق 10 متري يك چاه خبر داد.

اينها بخش بسيار كمي از فجايع ناشي از نداشتن حداقل هاي تجهیزات ايمني كار است كه به رسانه هاي حكومتي راه پيدا ميكند، آمار قربانيان بسيار بيشتر است. ایران تحت حاكميت آخوندها در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده است. این آمارها نشاندهنده‌ی بهرهکشی‌های بغایت ظالمانه از کارگران است.

كميسيون كار شوراي ملي مقاومت ايران ضمن همدردي با قربانيان، از عموم سنديكاها، اتحاديه‌هاي كارگري و مدافعان حقوق كارگران خواستار محكوميت سياست هاي ضد كارگري فاشيسم ديني حاكم و حمايت از حقوق كارگران ايران گرديد.

كميسيون كار شوراي ملي مقاومت ايران

28مهر1398 (20 اكتبر2019)

روز چهارشنبه، ۲۰ شهريور ۱۳۹۸، علی خدایی، عضو شورای عالی کار رژيم آخوندي، در يك اعتراف تكان دهنده گفت: «۳.۵میلیون کارگر در کارگاه‌های زیرزمینی فعالیت دارند که آمار آنها در هیچ جا نیست.

طي روزهاي يكشنبه و سه شنبه اين هفته حداقل 10كارگر بخاطر سياست هاي ضد كارگري رژيم آخوندي، از جمله فقدان حداقل امكانات و الزامات ايمني، در شهرهاي مختلف كشور در سوانح دلخراشي جان خود را از دست دادند. علاوه بر اين شمار زيادي از كارگران بدليل فقدان همين حداقلها مستمرا در محيطهاي كار معلول و ناقص العضو ميشوند.

روز سه شنبه، 19شهريور1398، یک جوان در روستای قلعه‌رش سردشت حین حفر کانال آبیاری، در اثر ریزش زمین جانش را از دست داد. در همين روز، يك کارگر 35ساله در خرم آباد به دلیل پارە شدن سیم بالابر از ارتفاع 10متري سقوط كرد و جان باخت. روز 17شهريور نيز، در سوانح مختلفي، 8 كارگر در شهرهای اصفهان، خرم آباد، آمل و کاشان بدليل فقدان حداقل تجهيزات ايمني محيط كار جان خود را از دست دادند.

به اذعان رسانه هاي حكومتي، ایران تحت حاكميت آخوندها در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار رتبه ۱۰۲ را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است( خبرگزاري تسنيم نيروي تروريستي قدس، 10خرداد 1395).

زندگي پر از  مخاطره كارگران در حاليست كه دستمزد آنها چند برابر كمتر از حداقل نيازهاي آنهاست. حداقل دستمزد ماهانه كارگران در سال 1398رسما یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعيين شده در حاليكه بخش كارگري كميته مزد شورای عالی کار رژيم، اعلام كرد «سبد معیشت ماهانه» خانوادۀ 3.3 نفری کارگر بخاطر جهش قیمت مایحتاج کارگران،  به 6 میلیون و 400 هزار تومان، یعنی 3.6 برابر دستمزد حداقل بالغ ميشود. تازه اكثر كارگران بدليل بيكاري با قراردادهاي  كمتر استخدام ميشوند و همان دستمزد هم معمولا به آنها پرداخت نمي شود.

كميسيون كار شوراي ملي مقاومت ايران، عموم سنديكاها و اتحاديه‌هاي كارگري و مدافعان حقوق كارگران و حقوق بشر در كشورهاي مختلف جهان را به محكوميت قاطع رژيم آخوندي و سياست هاي ضد كارگري آن و حمايت از حقوق و خواستهاي كارگران و زحمتكشان ايران گرديد.

شوراي ملي مقاومت ايران

كميسيون كار

20 شهريور 1398 (11 سپتامبر2019)

در حاليكه کارگران فولاد اهواز چهارمين هفته اعتصاب و تظاهرات خود را پشت سر مي‌گذارند، رژیم ضدكارگري و چپاولگر آخوندی، تلاش مي‌كند از يكسو با اقدامهای سرکوبگرانه و از سوي ديگر با فریبکاری اعتصاب آنان را در هم بشكند و به آن پايان دهد. اما مشکلات فاجعه‌بار معیشتی که کارگران و خانواده‌های آنها را به‌ستوه آورده، همچنان ادامه مي‌يابد.

در روز 15‌آذر «روابط عمومی کارخانه فولاد اهواز»‌ طي اطلاعيه‌یي با يك مشت وعده دروغين تلاش کرد در ميان کارگران تفرقه بیندازد. اما كارگران هوشيار بلافاصله پس از برگزاری «مجمع عمومی»‌ خود در همين روز اعلام كردند گوش آنها از حرف پر است و اين همان وعده هاي دروغي است كه از روزهاي اول از اداره كل كار خوزستان شنيده اند.

كارگران همچنين در اطلاعيه خود نوشتند تا رسيدن به همه اهدافشان به اعتراض و اعتصاب ادامه خواهند داد. از جمله بازگشت شرکت به بدنه اصلی دولت، راه‌اندازی تمام خطوط تولید و تهیه تجهیزات و قطعات مورد نیاز، حل مشکل بیمه کارگران و پرداخت مستمر و به موقع حقوقها .

از سوي ديگر در پي وعده‌هاي فريبكارانه حكومتي به كارگران براي شكستن اعتصاب، اداره بدنام اطلاعات در اهواز، شماري از کارگران را احضار و تهدید کرده که در صورت ادامه اعتصاب دستگير خواهند شد. اطلاعات آخوندي در يك اقدام رذيلانة ديگر، با فرستادن عناصر نفوذي به ميان كارگران مي‌خواهد شعارهاي آنها را منحرف كرده و اعتراضها را به بيراهه بكشاند.

کميسیون کار شورای ملی مقاومت، از عموم کارگران، اصناف، فرهنگيان و كارمندان و كاركنان ستمزده ميهن و جوانان به‌پا‌خاسته به ويژه در خوزستان درخواست مي‌كند به یاری و حمایت از کارگران پيشتاز گروه ملی فولاد اهواز برخیزند.

دبیرخانه شوراي ملي مقاومت-کمیسیون کار

1۷ آذر 1397 (۸دسامبر۲۰۱۸)

قضاييه رژيم آخوندي در اراك، در يك حكم تعليقي 5 ساله براي زهر چشم گرفتن از كارگران معترض، پانزده تن از كارگران شركت هپكو را بخاطر تجمع اعتراضي آنها در خرداد گذشته به 74 ضربه شلاق و يك تا دو سال زندان محكوم كرد. اتهام كارگران هپكو كه به پرداخت نكردن حقوقشان معترض بودند اخلال در نظم عمومي و تبليغ عليه رژيم عنوان شده است.

كميسيون كار شوراي ملي مقاومت، اين احكام ضد انساني و مجازاتهاي ضد كارگري را قوياً محكوم كرد و خاطر نشان نمود : قضاييه آخوندها بدينوسيله ميخواهد به كارگراني كه گناهي جز درخواست پرداخت دستمزد و دسترنج خود را ندارند بگويد، اگر در 5 سال آينده دست از پا خطا كنند، مشمول چنين مجازاتهايي خواهند شد و بايستي به تسليم و كار بدون مزد و حقوق، تن بدهند.

كميسيون كار شوراي ملي مقاومت، كارگران را به قيام و اعتراضات هر چه بيشتر در برابر ستم آخوندي فراخواند و خواهان حمايت سازمان بين المللي كار،  اتحاديه هاي كارگري بين المللي و سازمانهاي بين المللي طرفدار حقوق بشر از حقوق كارگران ستمزده ايران و اقدام عاجل براي ممانعت از جنايتهاي روزافزون رژيم آخوندي در حق كارگران ايران و لغو مجازاتهاي دوران برده داري گرديد.

6 آبان97

کارگران و زحمتکشان ایران در زمان آخوند روحانی،  ۳ برابر فقیرتر شده‌اند

جنبش اعتراضي كارگران برچيده شدن بساط ستم آخوندها و استقرار آزادي و عدالت را نويد مي‌دهد

 

روز ۱۱ ارديبهشت، اول ماه مه، روز جهاني كارگر، بر همه كارگران و زحمتكشان ايران كه رو‌در‌روي ديكتاتوري ضد كارگري حاكم بر ايران ايستاده اند، مبارك باد.

امسال در حالي عيد كارگران و زحمتكشان را جشن مي‌گيريم كه از يك سو سياستهاي ضدكارگري و چپاولگرانه آخوندها به‌نحو بيسابقه‌یي تشديد شده و از سوي ديگر اعتصابها، اعتراضها و خيزشهاي كارگران، كشاورزان، كولبران و عموم زحمتكشان و غارت‌شدگان ابعاد جديدي به‌خود گرفته و اركان حكومت آخوندي را به لرزه انداخته است. خيزشي كه برچيدن بساط ستم آخوندها و استقرار آزادي و عدالت اجتماعي را نويد مي‌دهد.

  1. غارت‌گری نظام ضدانساني ولايت فقيه و فساد نجومی و تبهکاری سران آن چهار دهه است كه ادامه دارد اما در پنج سال اخیر، از روز روی کار آمدن آخوند روحانی کارگران و زحمتکشان ایران سه برابر فقیرتر شده‌ و به‌رغم آمارهاي دروغين بيكاري افزايش يافته است. يك قلم قیمت رسمی دلار در بانک مرکزی در خرداد ۱۳۹۲ برابر با ۱۲۲۶ تومان بود و در ۲۰ فروردین ۹۷ ، ۴۲۰۰تومان. یعنی حدود سه و نيم برابر کمتر شده است.
  2. در اين دوران تعطيلي كارگاهها و كارخانه‌ها بدون وقفه ادامه داشته است در ۵ اسفند ۹۴ سایت موسوم به خانه ملت نوشت: «۱۵۰۰ واحد صنعتی تولیدی در دو سال گذشته تعطیل شده است»‌. در مرداد ماه ۹۶ علی یزدانی رئیس‌سازمان صنایع کوچک و مدیرعامل شهرک‌های صنعتی کشور «از تعطیلی بیش از پنج ‌هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط در سال گذشته خبر داد»

دامنه انهدام تولید به آنجا کشید که کارخانه‌های فعال و با سابقه‌یی مانند داروگر (با سابقه ۹۰سال)، ارج، آزمایش، قند ورامین و چندین کارخانه نساجی و کاشی‌سازی و... تعطیل شدند   . و  هزاران كارگر به شمار بيكاران افزوده شدند.

  1. همزمان قاچاق كلان كه سرنخ آن دست سپاه پاسداران، بيت خامنه اي و ديگر نهادهای حكومتي است، اقتصاد كشور را به ويراني كشانده و بر ابعاد بيكاري افزوده است. طيب‌نيا وزير وقت اقتصاد روحانی اعتراف كرد: «بر اساس آمار رسمي حجم قاچاق كالا به حدود ۱۵ميليارد دلار مي‌رسد و قاچاق كالا بزرگترين ضربه و تخريب براي توليد ملي ماست كه به اشتغال جوانان ضربه مي‌زند». و «در یك روز ۳۳۰۰ كانتینر كالاي قاچاق وارد كشور می‌شود و كارخانه‌ها و صنعت و تولید ما را فلج می‌كند ... »   ابعاد واقعي قاچاق بيشتر از اين ارقام است.
  2. رئيس كميسيون توليد ملي مجلس ارتجاع در فروردين ۱۳۹۶ اعلام كرد: «نرخ بيكاري در قشر جوان و دانش آموختگان بيش از ۳۰ تا ۳۵ درصد است و اين زنگ خطر بزرگي است كه در جامعه به صدا درآمده است...»
  3. در نظام ضد كارگري ولايت فقيه استثمار وحشیانه کارگران ابعاد جديدي به‌خود گرفته است. اسماعیل ظریفی آزاد (مدیر کل روابط کار وزارت کار و امور اجتماعی): «هزینه‌یی که برای نیروی انسانی در عرصه تولید کالا و خدمات صورت می‌گیرد را تحت عنوان «سهم جبران خدمت» می آورند... این عدد ۷۰درصد در ایالات متحده‌ آمریکا و در کشورهای توسعه یافته‌  صنعتی نوعا از ۵۰درصد به بالا هستند. کشورهای هم شأن ما حول و حوش ۲۵ تا ۳۵ درصد هستند. ... ایران در قعر جدول همه کشورهای دنیا با پنج درصد قرار دارد.»   به عبارت ساده‌تر ارزش کار کارگر در ایران پنج تا هفت برابر    کمتر از كشورهاي منطقه و ۱۰ تا ۱۴ برابر کمتر از كشورهاي صنعتي است. 
  4. آخوند روحاني در سال ۱۳۹۶، «پیش نویس لایحه اصلاح قانون کار» را در ٨۴ ماده و دو بند، به مجلس ارتجاع داد. این لایحه بسیاری از مواد و تبصره‌هاي قانون كار را عليه حقوق كارگران تغيير مي‌دهد. اين تغييرات به ويژه در مواد ٧، ٢١، ٢٧، ۴١ و ... حقوق اساسی كارگران را زيرپا مي‌گذارد. به‌عنوان مثال اين لايحه تعيين دستمزدها و مزاياي قانوني كارگران را موكول به «شرايط و اوضاع اقتصادي كشور» و شرايط هر منطقه یا استان كرده و اسم آن را «مزد منعطف» گذاشت. در این لایحه تعیین دستمزد با رضایت و اغلب تصمیم کارفرما است.

در روز ۲۵ آبان ۹۶، کارگران محروم و خشمگين در مقابل مجلس رژیم عليه اين لايحه دست به تظاهرات زدند. برخی از اقشار مردم و از جمله دانشجویان به این تظاهرات پیوستند. آنها شعار مي دادند: «لایحه این دولت، تضمین این بردگیست»، «معیشت، منزلت، حق مسلم ماست»، «اصلاح قانون کار، به نفع سرمایه دار»و... كارگران در بيانيه پاياني خود خواستار بازپس گیری فوری لایحه و لغو قوانین برده‌ساز کار و برچیده شدن قراردادهای موقت شدند. خشم و پايداري کارگران باعث شد که روحانی به طور موقت لایحه‌ را پس بگیرد.

  1. ناهید تاج الدین نماینده مجلس ارتجاع چند روز پيش گفت: «کارکنان را به انواع رسمی, پیمانی, قراردادی, قرارداد مدت معین, مدت موقت یا طویل‌المدت, کارمعین, طرحی, شرکتی, حجمی تقسیم می‌کنند» و افزود «فاصله دریافتی نیروهای رسمی بخش‌های دولتی یا وزارتخانه‌ها با جمع حقوق و مزایا و اضافه‌کاری با  دریافتی نیروهای قراردادی تابع دولت  به بیش از چهار برابر می رسد».
  2. وخيمتر شدن وضعيت معيشتي كارگران و خيل عظيم كارگراني كه هر روز بيكار مي‌شوند و بی‌پاسخ ماندن اعتراض‌های آنان به حدي است که در يك‌سال گذشته شمار زيادي از کارگران زحمتکش با خودکشی به زندگی سراسر رنج خود پایان دادند.
  3. در چنين شرايطي خشم و نفرت کارگران عليه اين رژيم رژیم ضدانسانی و ضدكارگري هر روز بيشتر مي‌شود. جدا از قیامهای سراسری دیماه ۹۶، كه كارگران و زحمتكشان در آن نقش به‌سزايي داشتند، در سال ۱۳۹۶ شاهد بیش از ۲۰۰۰ تظاهرات، تجمعات و اعتصابات کارگري بودیم. اعتصابها و اعتراضهای مستمر و خستگی ناپذیر کارگران به جان آمده گروه ملی فولاد ایران در اهواز، نیشکر هفت تپه، کارخانه های آذر آب و هپکو در اراک؛ کارگران راه آهن سراسری در شهرهای مختلف؛ کارگران شهرداری‌ها؛ کارگران معادن بافق، معدن آزادشهر گلستان یا معدنچیان محروم مجتمع مس چهار گنبد-سيرجان از آن جمله است.

از اولين روزهاي سال ۱۳۹۷ نيز اعتراضات كارگري شروع شده و تنها در فروردین ماه اعتراضات کارگری ثبت شده در ۵۸ شهر به بيش از ۱۸۰ مورد مي‌رسد و اين روند رو به افزايش است.

  1. یورش وحشیانه نیروهای سرکوبگر و بازداشت فعالان کارگری نه تنها خروش‌ حق‌خواهی کارگران و زحمتکشان را خاموش نكرد بلكه عزم آنان را براي اعاده حقوق به يغما رفته‌شان جزمتر کرده است. آنها به‌خوبي به ماهيت رژيم آخوندي و باندها و دستجات گوناگون آن پي برده اند. آنها به‌روشنی دريافته اند كه رسالت آخوند روحاني كه بیش ار سه دهه در تمام توطئه‌های کثیف رژیم علیه مردم ايران دست داشته و شكنجه گري به نام علي ربيعي كه حالا عنوان وزير كار اين رژيم را يدك مي‌كشد، چيزي جز استثمار بيشتر كارگران و زحمتكشان و سركوب آنان و ممانعت از جنبش اعتراضي آنهاست.

کارگران و زحمتکشان شریف ایران،

در چهار دهه گذشته کارگران، زحمتکشان، کولبران، غارت شدگان و عموم مردم محروم با تمام وجود احساس کرده‌اند که هیچ راهی براي احقاق حقوق حقه‌شان جز سرنگونی رژیم فاسد و تبهكار وجود ندارد. واقعیت بسیار سخت و وحشت آفرین برای آخوندهای حاکم، بیداری و هوشیاری و اتحاد مردم ستمديده به ویژه کارگراني است که عزم جزم کرده‌اند حقوق غصب شده و پایمال شده خود را از این رژیم پس بگیرند. اولين حق غصب شده حق حاكميت است كه سر منشاً همه جنايتها و خيانتها و چپاولگري‌هاي اين رژيم در ۳۹ سال گذشته است.

خواست‌های اساسی کارگران نظیر تشکل‌یابی مستقل و آزاد، لغو قراردادهای موقت، برچیده شدن شرکت‌های پیمانکاری، افزایش حداقل دستمزد، برابری مزد زن و مرد، آزادی اعتراض و اعتصاب و ممنوعیت کار کودکان همه در مسیر چنین مبارزه‌یی قابل حصول است.

كميسيون كار شوراي ملي مقاومت بار ديگر به کارگران قهرمان کشورمان از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب که خشم و نفرت خود را از اين رژيم ضد كارگري به رساترين صدا بيان مي‌كنند درود مي‌فرستد. بی‌تردید آنان در ساختن بزرگترین عید ملت ايران که همانا سرنگونی این رژیم قرون وسطايي است، بيشترين نقش را خواهند داشت.

 شوراي ملي مقاومت- كميسيون كار

۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ (۳۰ آّوريل ۲۰۱۸)

تنها با سرنگوني رژيم آخوندي و استقرار حاكميت مردمي رنج و محنت كارگران و زحمتكشان به پايان مي‌رسد

شورای عالی کار رژيم آخوندي، حداقل حقوق کارگران برای سال ۹۷ را یک میلیون و ۱۱۴ هزار تومان (حدود۲۲۰دلار در ماه) تعیین کرد. اين در حاليست كه به گفته هادی ابوی، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران سبد معیشت کارگران که بر اساس ارقام کف بازار، بررسی قیمتها و وضعیت خانوارها و کوچک کردن سفره کارگران به دست آمده و به شورای عالی کار ارائه شده سه میلیون و ۷۰۰هزار تومان يعني بیش از سه برابر حداقل دستمزد تعیین شده توسط رژیم است (سایت حکومتی آفتاب-۱۴فروردین۹۷). اگرچه بنا بر منابع مستقل کارگری خط فقر حدود ۵ میلیون تومان يعني بيش از چهار برابر حداقل دستمزد تعیین شده است.

ضمن این که همین حداقل دستمزد اعلام شده تنها به کارگرانی مربوط مي‌شود که تحت پوشش قانون کار رژیم هستند. پيش از علی بیگی، رئيس ارگان حکومتی «کانون عالی شوراهای اسلامی» اذعان كرده بود كه ۹۳ درصد کارگران ایران قراردادی و خارج از شمول قانون کار هستند. آنها ناگزير هستند با برگه های سفید امضا به اشتغال با حقوقهایی بسیار پایین تر از حداقل دستمزد يعني به برده داری نظام آخوندی تن دهند.

به این ترتیب ۱۳ میلیون کارگر و خانواده هایشان که بنا بر آمار حکومتی جمعیتی نزدیک به ۴۳ میلیون نفر یعنی نيمي از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، در سال ۹۷ با فقر و تهیدستی و ناهنجاریهای بسا بیشتر از گذشته مواجه خواهند بود.

شوراي عالي كار آخوندها مدعي است كه حداقل دستمزد متناسب با نرخ تورم است كه بنا به اعلام بانك مركزي در ۱۲ماه منتهی به اسفند۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹.۶ درصد بوده است (سایت تابناک-۸فروردین۹۷). اما نرخ واقعي تورم در عمده کالاهای پایه دست کم بین ۳۰تا ۴۰درصد است و چشم انداز تورم در سال ۹۷ بسا تیره تر است. نوبخت، سخنگوی دولت بودجه ۹۷ را پیشاپیش «تورم‌زا» خواند (روزنامه حکومتی اعتماد-۲۵ آذرماه ۹۶) و نقوی‌حسینی عضو مجلس ارتجاع گفت:‌ لایحه بودجه‌یی که اجرا می‌شود، ۳۰درصد تورم در آن است؛ [اما] می‌گویند تورم زیر ۱۰درصد و تک‌رقمی است (خبرگزاری سپاه پاسداران-فارس-۱۶اسفند)

بنا بر اعتراف مدیر کل روابط کار وزارت کار آخوندها در نظام ضد کارگری ولايت فقيه سهم «جبران خدمت» یعنی مجموع هزینه‌یی که برای نیروی کار پرداخت می‌شود (شامل دستمزد، حق بیمه و...) تنها پنج درصد هزینه‌های تولید یعنی پایین ترین رقم در سطح جهاني است. این رقم در اكثر کشورهای صنعتی بيش از ۵۰درصد در آمریکا ۷۰درصد، و در کشورهای مشابه ایران ۲۵ تا۳۵ درصد است (تلویزیون حکومتی- ۲۲ اسفند ۹۶).

ترفند ديگر رژیم برای تعيين اين حداقل دستمزد فاجعه بار، کاستن از بعد خانوار یعنی میانگین تعداد افراد تحت تکفل خانوارهای کارگری است، رژيم در سال ۹۷ بعد خانوار را از3.5 نفر به 3.3 نفر کاهش داده است.

يك سرقت بزرگ ديگر نظام فاسد ولايت فقيه از حقوق كارگران اينست كه از این پس «حق درمان» کارگران به جای واریز به صندوق تامین اجتماعی به خزانه دولت واریز خواهد شد. این اقدام به دنبال بند و بست روحانی با مجلس رژیم و گنجاندن یک بند در لايحه بودجه سال ۹۷ ( بند «ز» تبصره 7 بودجه ) صورت می گیرد. حق بیمه کارگران معادل ۳۰درصد دستمزد آنها است که ۷درصد آن از دستمزد خود کارگران کسر می‌شود و ۲۳درصد بقیه باید از طرف دولت برای تأمین هزینه های درمانی کارگران به صندوق تأمین اجتماعی واریز شود. با غارت حق بیمه کارگران توسط دولت که یقیناً برگشتی نخواهد داشت، کارگران محروم که همواره به برخوردار نبودن از بیمه درمانی و مستمری بازنشستگی معترضند، از این پس معضلات بسا بیشتری گریبانگیر آنها خواهد شد.

کارگران رنجدیده ایران بسياري از ماهها از دریافت همین حداقل حقوق نیز محرومند و به همين خاطر روزي نيست كه فریاد خشم كارگران در گوشه و کنار کشور از فولاد اهواز تا نیشکر هفت تپه و کارگران راه آهن سراسری تا کارگران شهرداری و... علیه این همه بیدادگری به گوش نرسد.

كميسيون كار شوراي ملي مقاومت ايران با درود به كارگران اعتصابي و معترض در سراسر كشور از عموم كارگران و زحمتكشان مي‌خواهد تا در مقابل تبعيضها و تحميلهاي سركوبگرانه و ضدكارگري این رژیم دست به اعتراض بزنند. تنها با سرنگوني اين رژيم چپاولگر و استقرار آزادي و حاكميت مردمي فقر و بيكاري و محروميت از اين ميهن رخت بر خواهد بست. تنها راه خلاصی از نکبت نظام ولایت فقیه، اتحاد و همبستگی و ایستادگی همه کارگران و اقشار محروم است.

شوراي ملي مقاومت ايران- كميسيون كار

۱۵فروردين ۱۳۹۶ (۴ آوریل ۲۰۱۸)