اطلاعیه‌های دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران - سال ۱۴۰۲

حمله وحشیانه گارد زندان مرکزی ارومیه به زندانیان سیاسی

حمله وحشیانه گارد زندان مرکزی ارومیه به زندانیان سیاسی

صبح روز چهارشنبه ۹ اسفند، گارد زندان ارومیه به دستور سردژخیم پیمان خانزاده رئیس این زندان به بند زندانیان سیاسی یورش بردند. در این یورش وحشیانه که با حضور یحیی سلطانی، رئیس بند زندانیان سیاسی همراه بود، شماری از زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار دادند و وسایل آنان را که با هزینه خودشان تهیه شده بود، تخریب نمودند. دو زندانی در اعتراض به این یورش، اقدام به آتش زدن پتوهای خود در داخل بند کردند که مورد ضرب و شتم وحشیانه مأمورین قرار گرفتند.
زندان ارومیه از نظر تعداد اعدام‌ها و شکنجه و آزار زندانیان، یکی از مخوف ترین زندانهای رژیم است. یورش به زندانیان سیاسی بعد از آن صورت میگیرد که هفته گذشته ۸۰۰ زندانی در بیانیه مشترکی به رفتارهای جنایتکارانه سردژخیم پیمان خانزاده رئیس این زندان اعتراض کردند. رفتار وحشیانه زندانبانان تا کنون باعث خودکشی تعدادی از زندانیان شده است. خانزاده خانواده‌های زندانیان را نیز مورد اذیت و آزار قرار می‌دهد.
شامگاه یکشنبه ۶ اسفند شاهین گله‌داری زندانی سیاسی از هموطنان کرد به طرز مشکوکی در زندان ارومیه جان باخت و زندانبانان علت مرگ او را خودکشی اعلام کردند. در دی‌ماه امسال نیز یک زندانی به‌نام امیر شهبازی در زندان ارومیه خودکشی کرد. او در نامه‌ای به خانواده‌اش نوشته بود که رئیس زندان باعث خودکشی او شده است.
مقاومت ایران ضمن محكوم كردن یورش وحشيانه به زندان ارومیه، خواهان اقدام فوري كميسر عالي و شوراي حقوق بشر ملل متحد، گزارشگر ويژه ملل متحد در باره حقوق بشر در ايران، براي نجات جان زندانیان سیاسی است و بار ديگر بر ضرورت بازديد هيأت حقيقت ياب بين‌المللي از زندانهاي ايران و ديدار با زندانيان بويژه زندانيان سياسي تأکید می‌کند.

دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران
۱۰ اسفند ۱۴۰۲ (۲۹ فوریه ۲۰۲۴)

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا