اطلاعیه‌های دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران - سال ۱۴۰۲

بالاگرفتن اعتراض به اخراج اساتيد و دفاع رئيسی، پاسدار وحيدي و ديگر سركردگان رژيم از اين اقدامات

خانم مريم رجوي: رژيم در فاز پاياني خود از سركوب دانشجويان و تصفيه استادان طرفي نمي‌بندد و نمي‌تواند از قيام جلوگيري نموده و از آتش خشم جوانان در امان بماند

بالاگرفتن اعتراض به اخراج اساتيد و دفاع رئيسی، پاسدار وحيدي و ديگر سركردگان رژيم از اين اقدامات

خانم مريم رجوي: رژيم در فاز پاياني خود از سركوب دانشجويان و تصفيه استادان طرفي نمي‌بندد و نمي‌تواند از قيام جلوگيري نموده و از آتش خشم جوانان در امان بماند

اخراج استادان دانشگاهها همزمان با دستگيري و اخراج و تهديد دانشجويان و ديگر اقدامات سركوبگرانه و تدابير امنيتي در دانشگاهها در آستانه شروع سال تحصيلي و سالگرد قيام ۱۴۰۱، وحشت رژيم آخوندها از بالاگرفتن قيام و آسيب پذيري رژيم در مقابل دانشگاهها را نشان ميدهد.

در ماههاي اخير شمار زيادي از اساتيد دانشگاهها از جمله دانشگاه‌های صنعتي شريف، تهران، علامه، ملی، آزاد تهران، آزاد کرج، الزهرا، کردستان، خلیج فارس، فردوسی مشهد، هنر، سوره، علوم پزشکی تبریز، حکیم سبزواری، باهنر کرمان، جهرم، آزاد سنندج، علوم پزشکی ایران، آزاد قم، اصفهان، اخراج شده‌اند. به گفته دانشجويان ارگانهاي امنیتی در تمامي تصمیمات مربوط به دانشگاه نقش درجه اول را ايفا ميكند و دانشگاهها در محاصره نيروهاي سركوبگر قرار دارد.

در حاليكه اين تصفيه سركوبگرانه اعتراضات زيادي را بر انگيخته است، رئيسی جلاد ۶۷ امروز تلاش كرد آنرا توجيه كند. او گفت: «اگر افراد نادری بخوان قانون شکنی کنند خود دانشگاه نباید اجازه بده… فردی امروز می خواد وارد دانشگاهی، بخواد نظم دانشگاه را برهم بزند. خوب در دانشگاه یک چارچوبی وجود دارد. …حتما نسبت به دانشگاه، مساله قانونمداری و قانون محوری و انضباط در دانشگاه را باید همواره مورد تاکید قرار داد که حافظ این انضباط در دانشگاه هم؛ اساتید محترم، دانشجویان عزیز، مدیران و دست اندرکاران هستند در امر دانشگاه. مواردی توی این دو سه روز به من گزارش شده است مواردی که افرادی تخلف کردند در کمیته‌های انضباطی برخورد شده. من گفته ام پیگیری کنند، این را هم بررسی می کنیم» (تلویزیون رژیم ۷ شهریور).

تصفيه و اخراج دانشجويان بدستور خامنه‌اي صورت مي‌گيرد. در اسناد محرمانه رياست جمهوري كه اخيرا فاش شده است، سندي به تاريخ ۲۰ دي ۱۴۰۱ به چشم ميخورد كه پاسدار احمد وحيدي وزير كشور در نامه‌اي به رئيسي تحت عنوان « نکاتی درباره ضرورت اتخاذ رویکرد ویژه در جذب اعضای هیئت علمی و مصوبات ۵گانه جلسه شورای امنیت کشور» نوشت: «طی اغتشاشات اخیر این تجربه حاصل گردید: نقش تحریک کننده تعدادی از استاتید برای ایجاد کنش های اعتراضی و ساختار شکن دانشجویی و همراهی با اغتشاشات در دانشگاه‌ها اصلی ترین عامل بحران بوده است. در دانشگاه هایی که اساتید ارزشی و انقلابی ولو به تعداد اندک حضور داشته اند، مدیریت به خوبی صورت گرفته اما در عمده دانشگاه‌ها که شبکه اعضای هیئت علمی غیرهمسو با نظام و در بهترین حالت تعداد بالای اساتید بی تفاوت، ویژگی اصلی ساختاری آنها بود، به همان میزان اغتشاش وجود داشته است». در بند پنجم اين سند، مصوبات پنجگانه شوراي امنيت كشور براي كنترل هيات علمي دانشگاهها آمده است.: «5-1 – اختیارات ویژه استخدامی (با در اختیار نهادن کد استخدامی) جهت جذب اعضای هیئت علمی به تعداد ۵ هزار نفر برای وزارت بهداشت و ۱۰ هزار نفر توسط وزارت علوم تا پایان دولت در نظر گرفته شود». هدف پمپاژ مشتي پاسدار و بسيجي تحت عنوان استاد به درون دانشگاههاست.

وزارت كشور امروز در اطلاعيه‌اي در مورد اخراج استادان این اقدام را: «کاملا بر مبنای موازین قانونی و اداری و البته وظیفه انقلابی این وزارتخانه برای پویایی علمی و فرهنگی دانشگاهها بوده است که جای تقدیر دارد».

مرداني رئیس سازمان بسیج اساتید نيز در اين رابطه گفت: «در روز‌های گذشته شاهد فضاسازی دروغین به عنوان اخراج اساتید بوده‌ایم و این موضوع ناظر به لغو قرارداد تعداد انگشت شماری از اعضای هیات علمی است که به علت رکود علمی برابر قوانین موفق به کسب مرتبه علمی بالاتر نشده اند و برابر قانون باید کنار گذاشته شوند» (سایت حکومتی رویداد ۲۴ – ۶ شهریور).

پاسدار حسين شريعتمدار نماينده خامنه‌اي در كيهان روز ۶ شهريور نوشت: «چند تن از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها که در جریان اغتشاشات پائیز سال گذشته نه فقط از اغتشاشات و اغتشاشگران حمایت کرده بودند بلکه در پاره‌ای از موارد با اراذل و اوباش اغتشاشگر در جنایت علیه مردم مظلوم این مرز و بوم همراه بوده‌اند، از دانشگاه اخراج شده‌اند و این کمترین و پیش‌پا افتاده‌ترین مجازات در مقابل اقدامات پلشت و غیر‌انسانی آنهاست».

پيش از اين پاسدار حسين سلامي سركرده سپاه در جلسه سرکردگان بسیج در۱۰مرداد گفت: «دشمن قطعا آرزو دارد در سالگرد اغتشاشات باز هم فتنه کند…..دانشگاه‌ها و بسیج دانشجویی و دانش‌آموزان را تحت حمایت بگیرید … نفوذ از یک روزنه کوچک صورت می‌گیرد گاهی یک سد بزرگ با یک ترک کوچک می‌شکند. اطلاعات را گسترش بدهید لیدرهای جریانات را شناسایی کنید اینها را مهار کنید قرارگاه‌هایتان فعال باشد» (تلویزیون رژیم – ۱۰ مرداد).

سایت حکومتی اعتماد ۶ شهریور نوشت: «در فاز بعدي قرار است دامنه خالص‌سازي‌ها متوجه دانشجويان شود. …». باند رئيسی معروف به جبهه پايداري «درصدد است، پس از تصفيه بزرگ اساتيد، ورود دانشجويان به دانشگاه را هم، براساس صلاحيت‌هاي سياسي- اعتقادي تغيير دهد. ابزار مهم اين روند در سال جاري كميته‌هاي انضباطي دانشگاه‌ها است تا سال‌هاي بعد كه با انتقال سازمان سنجش به زير مجموعه شوراي عالي انقلاب فرهنگي اساسا سهميه‌هاي متفاوتي براي ورود دانشجويان اعمال شود. در حال حاضر در آزمون‌هاي دانشگاهي سهميه‌هاي مختلفي مانند سهميه رزمندگان، سهميه‌هاي مناطق، سهميه ايثارگران، سهميه ۲۵ درصدي ايثارگران، سهميه 5درصدي ايثارگران، سهميه فرزندان جانباز وجود دارد. با افزايش اين سهميه‌ها عملا، امكان رقابت در كنكور از ميان رفته و تحصيل دانشگاهي در ايران روندي انتصابي پيدا مي‌كند».

خانم مريم رجوي رييس جمهور برگزيده مقاومت ايران گفت رژيم ضد بشري آخوندها در فاز پاياني خود از سركوب دانشجويان و تصفيه استادان طرفي نخواهد بست و با اين ترفندها و بگير و بنندها نمي تواند از قيام جلوگيري نموده و از آتش خشم جوانان شورشي و دانشجويان مبارز در امان بماند. وي از عموم اتحاديه هاي دانشجويان و استادان و روشنفکران در كشورهاي مختلف جهان خواست تا اقدامات سركوبگرانه رژيم عليه دانشگاهها را محكوم و به ياري استادان و دانشجويان ايراني بشتابند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۷ شهریور ۱۴۰۲ (۲۹ اوت ۲۰۲۳)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا